Hamas ve BM arasında Filistin görüşmesi

Hamas heyeti, BM Özel Koordinatörü ile İsrail'in Filistinlilere yönelik ihlallerini görüştü

Google Haberlere Abone ol
Hamas ve BM arasında Filistin görüşmesi

Hamas heyeti, Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland ile İsrail'in Filistinlilere yönelik ihlallerini görüştü.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Arap ve İslam Dünyasıyla İlişkiler Ofisi Başkanı Halil el-Hayye başkanlığındaki heyet, BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Wennesland ile Gazze'de bir araya geldi.

Görüşmede, "kurulacak yeni İsrail hükümeti ve ırkçı-faşist planlarının gölgesinde" başta Filistin halkı, Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın maruz kaldığı ciddi sorunlar olmak üzere çeşitli konuların ele alındığı kaydedildi.

Gazze'ye yönelik ablukanın devam etmesinin, özellikle insani açıdan tehlikeli yansımalarının da masaya yatırıldığı görüşmede Hamas yetkilileri, İsrail'in Gazze'ye yönelik ablukasının kaldırılması ve bunun "feci sonuçlarını" telafi için uluslararası toplumundan destek istedi.

Hamas heyeti, görüşmede Wennesland'a Filistinli grupların ve halkın işgale direnme hakkı olduğunu ve Kudüs ile Mescid-i Aksa'daki provokatif politika ve uygulamaların durumun kontrolden çıkmasına yol açacağını vurguladı.

Yaşananları büyük bir öfkeyle izlediklerini, devam eden kuşatmaya rağmen Filistin halkına destek vermekteki tarihi rolünden vazgeçmeyeceğini kaydeden Hamas, uluslararası toplumu çifte standart politikasını durdurmaya ve İsrail'in Filistin halkına ve kutsallarına yönelik saldırganlığını durdurmak için fiili önlemler almaya çağırdı.

Wennesland'ın da son İsrail seçimlerinde aşırılık yanlısı güçlerin çoğunluğu elde etmesi sonrasında uluslararası toplumda endişe yaşandığını ifade ettiği kaydedildi.

- İSRAİL, SİYASİ TARİHİNDEKİ EN AŞIRI SAĞCI HÜKÜMETE SAHİP OLMAYA HAZIRLANIYOR

Son yıllarda erken seçim ve koalisyon krizi sarmalına girilen İsrail'de 1 Kasım'da yapılan erken genel seçimde, eski başbakan ve muhalefet lideri Binyamin Netanyahu'nun başını çektiği sağ bloktaki partiler, 120 sandalyeli Meclise 64 milletvekili göndererek açık bir zafer kazanmıştı.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, 13 Kasım'da Netanyahu'yu hükümeti kurmakla görevlendirmişti. Netanyahu'nun, yasal süreye göre en geç 21 Aralık’a kadar hükümeti kurması gerekiyor.

Yeni hükümetin, İsrail siyasi tarihindeki "en sağcı" hükümet olması bekleniyor.

Netanyahu öncülüğündeki sağ blok, dindar Yahudi partilerden Şas ve Birleşik Tevrat Yahudiliği ile aşırı sağcı, ırkçı ve şiddet yanlısı politikalarıyla bilinen Dini Siyonizm ve Yahudi Gücü partilerinden oluşuyor.

Bu partilerin yeni hükümette önemli mevkiler elde edecek olması, Filistinlilerin yanı sıra başta ABD yönetimi olmak üzere İsrail’in Batılı müttefiklerini de endişelendiriyor.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden The New York Times, 17 Aralık’ta “Yahudi devletinde demokrasi ideali tehlikede” başlığıyla bir haber yayımlamıştı.

Yorumlar