Hakkari Belediyesine kayyım atandı

DEM Partili Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış, Van'da gözaltına alındı. Hakkari Emniyet Müdürlüğü ekipleri belediye binası çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı. Polis binada arama yapıyor. Belediye binasının önüne gelerek içeri girmek isteyen DEM Partililere izin verilmiyor.

Google Haberlere Abone ol
Hakkari Belediyesine kayyım atandı

DEM Partili Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış, Van'da gözaltına alındı. Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Akış hakkında gözaltı kararı verildi. Bu karar doğrultusunda, Van'da bulunan Akış, Van Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı. Akış'ın, işlemler için Hakkari'ye götürüleceği öğrenildi.

BELEDİYE BİNASINDA YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Hakkari Emniyet Müdürlüğü ekipleri, belediye binası çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Belediye binasının önüne gelerek içeri girmek isteyen DEM Partililere polis izin vermedi. Binada arama çalışmaları sürüyor.

GÖSTERİ VE YÜRÜYÜŞLER YASAKLANDI

Hakkari Valiliği, kentte gösteri ve yürüyüşlerin 10 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Valiliğin resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, yasağın gerekçeleri ve kapsamı detaylı bir şekilde belirtildi:

"Anayasamızda ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile saldırı olaylarının önüne geçmek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak, terör örgütlerinin planlarını bertaraf etmek ve bu bağlamda, milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve genel sağlığın korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin devamının temini ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla; Hakkari ili coğrafi sınırları içerisinde 03.06.2024 saat 08.00'den itibaren geçerli 12.06.2024 tarihi de dahil, saat 23.59'a kadar 10 (on) gün süre ile 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetler 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun ilgili maddeleri doğrultusunda yasaklanmıştır."

DEM PARTİLİLERİN TEPKİSİ

DEM Partili üyeler, belediye binasının önüne gelerek içeri girmek istedi. Ancak, güvenlik güçleri buna izin vermedi. Olay yerinde gerginlik yaşandı ve polis ekipleri, herhangi bir olumsuz duruma karşı tedbirlerini artırdı. Partililerin tepkileri ve bekleyişleri devam ediyor.

Yorumlar