HAK-İŞ engellileri unutmadı

Genel Başkan Mahmut Arslan, "Önceliğimiz ve talebimiz, öncelikle mevcut kota sorunu çözülerek daha fazla engellinin istihdama kazandırılması ve işverenlerin bu konuda güçlü bir irade ortaya koymasıdır" dedi.

Google Haberlere Abone ol

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, önceliklerinin ve taleplerinin kota sorunu çözülerek daha fazla engellinin istihdama kazandırılması olduğunu bildirdi.

Arslan, 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Engelli bireylerin iş gücüne katılım oranının, resmi istatistiklere göre yüzde 22,1 seviyesinde olduğunu belirten Arslan, "Ülkemizde son 20 yılda tüm politikalar ve uygulamalar aracılığıyla kamuda istihdam edilen toplam engelli sayısı 190 bine yükselmiştir. HAK-İŞ olarak bu istihdam artışlarını olumlu değerlendiriyor ve engelliler için daha fazla istihdam alanlarının açılmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

- ENGELLİ BİREYLERE YÖNELİK İŞ GÜCÜ VERİLERİ

Engelli bireylerin topluma bağımsız şekilde katılması için kamusal ve sivil toplum odaklı hizmetlerin geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Arslan, konfederasyon olarak engellilerin iş gücüne katılımını destekleyecek politikaların sosyal diyalog anlayışıyla geliştirilmesini önemsediklerini vurguladı.

Arslan, söz konusu politikalara yön vermesi açısından engelli bireylere yönelik iş gücü verilerinin de güncel olarak paylaşılmasının önemli olduğunu anlattı.

Engelli çalıştırmakla yükümlü kamudaki iş yerlerinde engelli sayısının 20 yılda 16 bin 668'den 21 bin 705'e, özel sektörde ise 28 bin 953'ten 107 bin 715'e yükseldiğini aktaran Arslan, "Bu veriler ışığında HAK-İŞ olarak son 20 yılda engelli istihdamındaki artışı olumlu karşılıyoruz. Ancak ülkemizdeki tüm düzenlemelere ve uygulamalara rağmen istihdamın önündeki önemli sorunlardan birisi olan kota açığı sorunu halen devam etmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Arslan, şöyle devam etti:

"Engelli çalıştırmakla yükümlü olan iş yerlerinde kota açığı 2022 yılı ocak sonu itibarıyla kamuda 4 bin 315, özel sektörde ise 21 bin 404’dür. Kanuni zorunluluğa rağmen, ülkemizde kota açığı sorunu devamlılığını korumaktadır. HAK-İŞ olarak önceliğimiz ve talebimiz, öncelikle mevcut kota sorunu çözülerek daha fazla engellinin istihdama kazandırılması ve işverenlerin bu konuda güçlü bir irade ortaya koymasıdır. Bunun yanı sıra kanunen engelli çalıştırmak zorunda olmamasına rağmen iş yerlerinde engelli bireyleri istihdam eden iş yerlerine de ek teşviklerin verilmesi engelli istihdamını artıracaktır."

- "EMEĞİN ENGELLİSİ OLMAZ"

Arslan, engellilerin üst karar mekanizmalarında, siyasette, bürokraside, sınav komisyonlarında yer almasının ve aktif olmalarının önemine değinerek, söz konusu yapılardaki hukuki ve idari sorunların sosyal diyalog ve iş birliği ile düzenlenmesini talep ettiklerini hatırlattı.

HAK-İŞ olarak, diğer taleplerinin dezavantajlı grupların mesleki eğitim kazanımları, engelli bireylere ve ailelerine yönelik yaşam alanlarının oluşturulması, özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin hayat boyu öğrenmeye katılım ve yaygın eğitim hizmetlerine erişiminin sağlanması olduğunu anlatan Arslan, "İŞKUR hizmetlerinden olan aktif iş gücü programlarının ve girişimcilik teşviklerinin engelli bireylere yönelik daha aktif kullanılması da engelli bireylerin istihdama katılımı konusunda önemli bir fırsat sunacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

"Emeğin engellisi olmadığını vurgulamak istiyoruz." ifadesini kullanan Arslan, tüm engellileri çalışma hayatına katılmaya, sendikalı ve HAK-İŞ'li olmaya davet etti.

Yorumlar