Hafize Gaye Erkan'a dört koldan sistematik saldırı

Merkez Bankası Başkanlığına geldikten sonra rezervlerin üst üste rekor kırdığı bir dönemde Hafize Gaye Erkan'a yönelik dört koldan saldırılar düzenleniyor. Başını CHP ve Sözcü Gazetesi'nin çektiği saldırılara İyi Parti de dahil oldu. Hemen hemen her gün Erkan hakkında bir iddia ortaya atılıyor.

Google Haberlere Abone ol
Hafize Gaye Erkan'a dört koldan sistematik saldırı

Özel Haber - Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'a yönelik sistematik saldırılar CHP, İyi Parti ve bu partilere bağlı yayın organları tarafından artırılarak sürdürülüyor. Erkan'a yönelik olmadık iddiaları gündeme getiren partiler ve gazeteler, her geçen gün saldırını dozunu daha da artırıyor. İlk olarak yeni doğan bebeği olan Erkan'ın ailesinin kendisine verdiği destek üzerinden başlatılan saldırılar, daha sonra farklı şekillerde sürdürüldü. Her konuda CHP'den ayrışan İyi Parti de bu saldırılara dahil oldu. İP Sözcüsü Zorlu, CHP ve Sözcü'nün saldırılarına destek vererek hükümetten Erkan'a karşı yaptırım istedi. 

SÖZCÜ GAZETESİNDEN ÜST ÜSTE SALDIRILAR

Sözcü Gazetesi, Türkiye ekonomisinin en kırılgan döneminden geçtiği, Merkez Bankası Başkanı Erkan'ın ABD'de yabancı yatırımcılarla görüştüğü bir süreçte, hiç kimsenin beklemediği bir şekilde saldırılar başlattı. Gazete, Büşra Bozkurt isimli bir taşeron çalışanın başkan ve ailesi hakkındaki iddialarını tek taraflı bir şekilde gazetenin sayfalarından büyük puntolarla haber yaptı. Erkan, yabancı yatırımcı bulmak için gittiği ABD'den yaptığı açıklamada, haberlere karşı yasal haklarını kullanacağını açıkladı.

İYİ PARTİ SÖZCÜSÜDEN ERKAN'A KARŞI AÇIKLAMA

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, parti binasında yaptığı basın toplantısında gündeme yönelik açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Özkan'la ilgili iddiaları değerlendiren Zorlu, "Biz buradan siyasi iktidarı uyarıyoruz; Her şey daha da içinden çıkılmaz bir hal almadan gereğini yapın ve ülkemizin itibarını kurtarın. İYİ Parti olarak beklentimiz de Hafize Gaye Erkan ve ailesi hakkındaki iddialarla ilgili olarak milletimizin derhal aydınlatılması ve gereğinin yapılmasıdır" ifadelerini kullandı.

CHP'DEN SAHTE İMZA İDDİASI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, 7 Aralık 2023’te piyasaya sürülen 200 TL’lik yeni banknotlardaki Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın imzasının, gerçek imzası olmadığını öne sürdü.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bulut’un açıklamaları şöyle:

“Son günlerde çok sık tartışılan Merkez Bankası’nı aile şirketine döndürdüğü iddia edilen Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın imzasıyla 7 Aralık 2023’te 200 TL’lik yeni banknotlar piyasaya sürüldü.

Para, bir ülkenin gücünü itibarını bağımsızlığını simgeler. Evet hiç kuşku yok ki paramız milletimizin itibarıdır. Ancak Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın 200 TL’nin üzerine attığı imza ile ABD’de kullandığı imza arasında hiçbir benzerlik yok.

Merkez Bankası Başkanı, itibarımızın simgesi paramıza sahte imza atmış. En ufak bir benzerlik yok.

Üstelik Merkez Bankası Başkanı, yılbaşında gönderdiği tebrik kartlarında da yine eski imzasını kullanmış. Yani sahte imzayla 200 TL’lik banknotlar tedavüle girdikten tam 24 gün sonra.”

DEM PARTİ BİLE HEDEF ALIYOR

Merkez Bankası Başkanı Erkan'a yönelik sistematik saldırılara son olarak DEM Parti de katılmış durumda. DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli de son iddiaları baz alarak Erkan'ı hedef aldı ve Erkan'ın nerede olduğunun bilinmediğini, hiçbir açıklama yapamdığını savundu. Oysa Erkan'ın ABD'de yatırım programında olduğu ve basın açıklaması yaptığını herkes biliyor. 

İşte Temelli'nin bugün yaptığı ve Erkan'ı hedef alan açıklamaları: 

Merkez Bankası Başkanı ortada yok. 20 gün olmuş. Merkez Bankası Başkanı ile ilgili bir sürü haber var, yorum var. Bunlara bırakın yanıt vermeyi, kendisi ortada yok. Kaldı ki bugün Merkez Bankasının neden özerk olması gerektiği daha net anlaşılmıştır. Merkez Bankası bağımsız olduğunda başka sorun yaratıyor, siyasete bağlı olduğunda başka sorunlar yaratıyor. Merkez bankaları özerk olmalı, denetime açık olmalı ve dolayısıyla bu özerklik sayesinde siyaset ve piyasalarla arasına mesafe koyabilir olmalıdır. Oysa Merkez Bankası bir tarafıyla siyasete bağımlı, bir tarafıyla da uluslararası finansa bağlı. Merkez Bankasının başına gelen insanlar da liyakatle değil işte böyle bir atama aklıyla geliyor. Bu akılla da bu gayri ciddilik ortaya çıkıyor. Bugün para piyasalarında para politikasına ne olacağı konusu tartışılmaktan daha çok Sadık Efendinin tahminleriyle ve Merkez Bankası Başkanının ailesiyle ilgili mevzular konuşuluyor. Ama biz ciddi bir enflasyonla mücadele programı duymuyoruz. Hiçbir tahminleri tutmadığı gibi istikrarsızlığı körükleyen bir Merkez Bankası ve Merkez Bankası Başkanı karşımızda. 

GÖREVDEN AYRILACAĞI KONULU HABERLER

Erkan'a yönelik saldırılar yetmezmiş gibi bir de bankanın yatırımcı çekmek için gittiği ABD'de kalması üzerinden bile algı çalışması düzenlendi. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın yılbaşında gittiği ABD'den halen dönmediğini ileri süren 10Haber yazarı Erdal Sağlam, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Erkan'la ilgili rahatsızlıkları olduğu, Erkan'ın yakın zamanda ayrılmak zorunda kalacağı personel arasında yoğun olarak konuşulmaya başlandı" şeklinde bir yazıya imza attı.

Sağlam, yazısında şu ifadeleri kullandı: "Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan'ın Ahmet Hakan'a verdiği röportaj kamuoyunda büyük yankı uyandırırken sonrasında işlerin değiştiği anlatılıyor. Son olarak dün Sözcü Gazetesi'nde çıkan bir çalışanın Erkan'ın babası tarafından istenen görevi kabul etmediği için görevden atıldığı haberi bardağı taşıran son damla gibiydi. Ardından bir süredir kulislere yayılan, özellikle ailesinin Merkez Bankası'nda ofis edinip personel işlerine karıştığı söylentileri de art arda basına yansımaya başladı.

Olay yaratan Ahmet Hakan röportajından sonra bürokrasinin yanı sıra AKP çevrelerinde de homurdanmalar başladığına şahit olmuştum. Röportajın ardından özellikle Erkan'ın babasının İstanbul ve Ankara'daki Merkez Bankası ofislerinde sürekli bankanın işlerine karıştığı anlatılmaya başladı. Kendiliğinden inisiyatif alıp, birçok konuda personele sözler verip yaptırdığı sıkça konuşulur oldu.

Bu yazı öncesinde soruşturduğumda Başkan Gaye Erkan'ın son günlerde Merkez Bankası personeli tarafından görülmediğini, ama nerede olduğu konusunda bilgi olmadığını öğrenmiştim. Sorduğumda üç başkan yardımcısı ve ilgili personelin Türkiye'de olduğunu da söylediler. Ayrıca Başkan Gaye Erkan'ın 10-11 Ocak toplantıları öncesinde yılbaşında ABD'ye gittiğini de öğrendim.

Başkan'ın bu açıklaması büyük ihtimalle New York toplantısından sonra ABD'de kalmaya devam ettiğini de gösteriyor." 

 

Yorumlar