Gürkan Zengin kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?

Gürkan Zengin kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, daha önce nerede çalıştı, uzmanlık alanı nedir? İşte Gürkan Zengin biyografisi ve özgeçmişi:

Google Haberlere Abone ol

Gürkan Zengin kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, ihtisas veya uzmanlık alanı nedir, daha önce hangi kanallarda ya da gazetelerde çalıştı? İşte Gürkan Zengin biyografisi veya özgeçmişi: 

Türkiye'nin bir zamanlar CNN Türk'teki "Editör" isimli programıyla hatırladığı Gürkan Zengin 1968 yılında Ankara'da dünyaya geldi.

Gürkan Zengin kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?
Gazeteci Gürkan Zengin

 

Zengin ilk, orta ve lise eğtimini memleketinde tamamladı.

Zengin, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu.

Gürkan Zengin gazeteciliğe 1989'da TRT Haber Merkezi'nde adım attı.

Çeşitli televizyonların Ankara bürolarında muhabir, editör ve haber müdürü olarak çalıştı.

Gürkan Zengin kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?

Gürkan Zengin bir dönem El Cezire Türkiye haber kanalının da yöneticiliğini yaptı.

 

Türkiye'nin dış politikasını mercek altına alan 'Hoca' ve 'Kavga' (İnkılap Kitabevi) adlı iki kitabı bulunuyor.

Gürkan Zengin, 1968 yılında Ankara’da hayata gözlerini açtı. Aslen Trabzonlu olan Zengin, yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi‘de tamamladı. Gazetecilik mesleğine, TRT Haber Merkezi‘nde adım attı. Meslek hayatının ilerleyen yıllarında çeşitli televizyon kanallarının Ankara bürolarında görev yaptı.

1997 yılında ATV ekranlarında yayınlanan Son Durak programını Çiğdem Anad ile birlikte sundu. Daha sonra CNN Türk‘e geçen Zengin, burada Editör adlı programı hazırlayıp sundu. 2007 ila 2009 yılları arasında CNN Türk’te haber koordinatörlüğü görevini yürüttü.

Kanal 24‘te “Gürkan Zengin ile Editör” programını hazırlayıp sundu. Ayrıca, Star gazetesinde köşe yazarlığı da yaptı. Ağırlıklı olarak dış politika üzerine yazılar kaleme aldı. 2010 yılında Hoca: Türk Dış Politikasında ‘Davutoğlu Etkisi’ adlı ilk kitabı yayımlandı. 2013 yılında Kavga – Arap Baharı’nda Türk Dış Politikası (2010-2013), 2018 yılında Kuşatma – Türkiye’nin Beka Mücadelesi (2013-2017) adlı kitapları yayımlandı.

2011 yılında Al Jazeera Türk‘ün haber direktörü olarak görev yapmaya başladı. Bu görevini 2017 yılına kadar sürdürdü.

Gürkan Zengin, bir dönem NTV’de sunuculuk yapan Arzu Zengin ile evlidir. Çiftin bu evliliğinden Ayşegül ve Leyla adlarında iki kız çocuğu dünyaya gelmiştir.

Gürkan Zengin en son Habertürk'te katıldığı programda HDP'nin kapatılmasıyla ilgili ilginç yorumlarda bulunmuştu.

Zengin, HDP'nin kapatılması için gerekli bütün şartların oluştuğunu; ancak bunun yeni olmadığını söyledi.

Zengin, kapatılma davasının yeni açılmasının nedeninin ise "siyasi konjöktürünün oluşmuş" olmasından kaynaklandığını söyledi.


 

Yorumlar