Güneydoğu eylülde 1 milyar dolar ihracat yaptı

GAİB'den eylülde 1 milyar 99 milyon 879 bin dolar ihracat

Google Haberlere Abone ol

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) üyesi firmalar, eylülde 1 milyar 99 milyon 879 bin dolar ihracat gerçekleştirdi.

GAİB'den yapılan açıklamaya göre, bölge firmaları, bir önceki yılın eylülüne göre ihracatını yüzde 23 artırarak 1 milyar 99 milyon 879 bin dolarla tüm zamanların en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi.

Güneydoğu'nun lokomotif şehri Gaziantep'te ise yüzde 22'lik artış ile 927 milyon 947 bin dolarlık ihracat kaydedilerek tüm zamanların en yüksek aylık ihracatına imza atıldı.

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, en yüksek aylık ihracat rakamlarına ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "İhracatçılarımızı yürekten tebrik ediyor, bu gurur verici tablo için her birine şükranlarımı sunuyorum." ifadelerini kullandı.

İlk 9 aylık ihracat rakamlarını da paylaşan Kileci, "2021 yılının Ocak-Eylül döneminde bölgemiz, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31'lik artışla 8 milyar 442 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Aynı dönemde Gaziantep de 7 milyar 344 milyon dolarlık ihracatıyla bir önceki yıla göre rakamlarını yüzde 33 artırdı." bilgisini paylaştı.

Eylül boyunca bölgeden 2 bin 541, Gaziantep'ten ise 1742 firmayla ihracat gerçekleştirdiklerini ifade eden Kileci, eylülde ilk kez ihracat gerçekleştiren 94 yeni firmaya başarılar diledi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ihracatında en büyük paya sahip ülkeler arasında Ortadoğu ülkelerinin yüzde 37,5 payla ilk sırada, AB ülkelerinin yüzde 18,6 payla ikinci, Amerika ülkelerinin ise yüzde 14,7 payla üçüncü sırada yer aldığını kaydeden Kileci, Gaziantep, 2021 Ocak-Eylül dönemindeki 7 milyar 344 milyon dolarlık ihracatıyla Türkiye'nin en çok ihracat gerçekleştiren beşinci ili olmayı sürdürdüğünü kaydetti.

İhracatın ithalatı karşılama oranında Gaziantep'in yüzde 142,7'lik seviyesiyle kendisine rakip illerden ayrıldığını vurgulayan Kileci, Gaziantep'ten en çok ihraç edilen ürünlerin ise tekstil ve hammaddeleri, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri olduğunu ifade etti.​​​​

Yorumlar