Teravih namazı kaç rekat, nasıl kılınır? Teravih farz mı sünnet mi?

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte vatandaşlar bir kez daha teravih namazıyla ilgili genel bilgileri merak etmeye başladı. Vatandaşlar, teravih namazı kaç rekat, teravih namazı nasıl kılınır, teravih namazı farz mı sünnet mi? şeklinde sorular soruyor.

Teravih namazı kaç rekat, nasıl kılınır? Teravih farz mı sünnet mi?
12 Mayıs 2019 Pazar 21:28

Ramazan ayının en önemli ritüellerinden biri olan teravih namazı konusunda vatandaşları her yıl olduğu gibi bu Ramazan da bazı konuları merak ediyor. Örneğin teravih namazı kaç rekat, nasıl kılınır? Teravih Namazı farz mı sünnet mi? İşte Teravih namazıyla ilgili gene olarak merak edilen konulardan bazıları:

TERAVİH NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Teravih namazı, Ramazan ayında olmak üzere yirmi rekattan ibaret sünnet namazıdır. Teravih namazına Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ve dört halife de devam etmiştir.

TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Diğer nafile namazlardan teravih namazının kılınışın bir farkı yoktur. Yani iki rekât bir namaz nasıl kılınıyorsa, mesela sabah namazının sünneti diyelim teravih namazının iki rekâtı o şekilde kılınır. Ondan sonraki bütün rekâtlar da bir birinin benzeridir. Sabah namazının iki rekat sünnetini veya farzını ölçü alabiliriz. Teravih namazı yatsı ile vitir arasında kılınmalıdır.

FARZ MI SÜNNET Mİ?

Hz. Peygamber (s.a.s.)'in kıldırmış olduğu Teravih namazlarının kaç rekat olduğu konusunda bir rivayet bulunmamaktadır. Hz. Ömer zamanındaki cemaatle kılınan Teravih namazlarının rekatları konusunda iki rivayet vardır; yirmi rekat, on bir rekat. Hz. Ömer'in dönemiyle ilgili farklı rivayetler; Nevevi ve Ayni tarafından, on bir rekatla ilgili rivayetin Hz. Ömer'in halifeliğinin ilk döneminde kılınan Teravih namazlarıyla ilgili olduğu, sonra Teravihin yirmi rekat olarak yerleştiği ve günümüze kadar da böyle devam ettiği şeklinde açıklanmıştır. Teravih namazı nafile bir ibadet olduğundan, farz gibi telakki edilmesi de doğru değildir. Bu nedenle, yorgunluk, meşguliyet ve benzeri sebeplerle, Teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×