Son Dakika: AK Parti YSK'ya 3 valiz delil sundu

Son Dakika: AK Parti, İstanbul yerel seçimlerinin iptal edilerek yenilenmesi için bugün Yüksek Seçim Kurulu'na gerekli başvuruyu yaptı. Başvuruda 3 valiz delil sunulması ise dikkat çekti.

Son Dakika: AK Parti YSK'ya 3 valiz delil sundu
16 Nisan 2019 Salı 16:15

AK Parti, İstanbul'da şaibe karışan yerel seçimlerin iptal edilerek yenilenmesi için Yüksek Seçim Kurulu'na müracaatı bugün yaptı.

Konuya ilişkin açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, iptal başvuru için 3 valiz delil topladıklarını belirterek topladıkları dellilerin seçimin iptali için yeterli olduğunu söyledi.

Yavuz, deliller ve diğer konularla ilgili yarın detaylı bir açıklama yapılacağını ifade etti.

Yavuz, şu ana kadar yapılan düzeltme ve yeniden sayımlarda İstanbul oylarının sadece yüzde 10'unda işlem yapıldığını, bu oranda ortaya çıkan farkın 29 binden 13 bin 900'e indiğini hatırlattı. 

AK Parti adayının 14 bin 884 oyunun ya iptal edildiğini ya da çalınarak rakip adaya yazıldığını belirten Yavuz, yaptıkları başvuruda bütün bunların dellilendirilerek YSK'ya sunulduğunu söyledi.

Seçimin ardından partilerin ve YSK'nin sonuca ilişkin açıklamalarda bulunduğunu anımsatan Yavuz, YSK'nin 28 bin farkla CHP'nin lehine seçimin bittiğine dair açıklamada bulunduğunu, CHP'nin 29 bin oyla kendileri lehine seçimin bittiğini ilan ettiğini, AK Parti İl Başkanlığının da 3 bin 870 oy farkıyla AK Parti'nin seçimleri aldığını dile getirdiğini hatırlattı.

Rakamların her bir yerden ayrı görülmesi, kendi kayıtlarıyla da çelişmesi üzerine farkın ve çelişkinin neden kaynaklandığını araştırmaya başladıklarını ifade eden Yavuz, maddi hataları düzeltmekle işe başladıklarını kaydetti.

Emarelerin sandıkların tamamında birtakım usulsüzlükler yapıldığını ortaya koyduğunu ifade eden Yavuz, sadece maddi hata düzeltimi yoluyla 8-9 bine varan oyun AK Parti yerine başka partilere kaydırıldığını gördüklerini dile getirdi. Yavuz, geçersiz sayılan oyların sayılması sonucunda da yaklaşık 6 bin oyun AK Parti'ye yazılması gerekirken iptal edildiğini aktardı.

Oyların tamamının sayılması taleplerinin kabul edilmediğini hatırlatan Yavuz, "Yüksek Seçim Kurulu kararı hepimizi bağlar. Ama ortada bir şüphe var ve bu şüpheyi gideremedik. Daha maddi hataların düzeltimi, geçersiz oyların sayımı ve tüm oyların sadece yüzde 10'u kadar sayılmışken, bu fark 29 binlerden 13 bin 900'lere indi. İddia ediyoruz ki bunların tamamı sayılsaydı veya bu şüpheleri ortadan kaldıracak adımlar atılsaydı, bizim rakamlar gerçekti ve bizim lehimize bu seçim sonuçlanacaktı." diye konuştu.

"Bütün bu şaibeyi ortadan kaldıracak tek merci YSK'dır"

Yaptıkları çalışma ve sayım sonucunda CHP'nin lehine de yazılan oylar bulunduğunu ancak yüzde 85,6 oranında AK Parti'nin aleyhine bir durumu tespit ettiklerini dile getiren Yavuz, "Birbirine çok yakın oy oranı var ama geçersizlere, maddi hatalara gelince yüzde 85,5 oranında AK Parti'nin aleyhine kayda geçme söz konusu." dedi.

Sayım döküm cetvellerinin önemine işaret eden Yavuz, bunlardan 5 binden fazlasının mühürsüz, 700'e yakınının imzasız olduğunu belirlediklerini de anlattı.

Kısıtlı seçmenlere de değinen Yavuz, örnek olarak, yanına "oy kullanamaz" şerhi düşülmeyen 5 bin 287 hükümlünün İstanbul'daki seçmen kayıtlarında yer almasını gösterdi.

Sandık kurullarının oluşumuna ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Yavuz, "62 bin 560 kişinin 19 bini kamu görevlileri arasından seçilmemiştir. Bunların arasında KHK ile ihraç edilmiş olanlar var." ifadesini kullandı.

Bir kısım oyların düzelttildiğinde 16 bin 884 oyun AK Parti lehine yazılması gerekirken başka yerlere yazıldığını ifade eden Yavuz, "Bu işte gerçekten bir iş var, net bir organize usulsüzlük var, seçim yolsuzluğu var. Bütün bu şaibeyi ortadan kaldıracak tek merci YSK'dır." dedi.

Yavuz, YSK'ye sunulan üç valiz dolusu ekte, ileri sürdükleri tezlerin delillerinin, belgelerinin bulunduğunu bildirdi.

Kaynak: Son Haberler


Etiketler; #ak parti

İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×