Sezai Temelli kimdir, aslen nerelidir?

HDP bugün eş başkanlarını seçmek üzereye olağan kongreye gidiyor. Kongrede eş başkanlığa seçilecek isimler önceden belirlendi. Belirlenen isimler Pervin Buldan ve Sezai Temelli oldu. Peki, HDP Eş Genel Başkanlığına bugün seçilecek olan Sezai Temelli kimdir? Temelli son olarak Mesut Barzani, İbrahim Tatlıses ve Şivan Perver'e yaptığı hakaretle gündeme gelmişti

Sezai Temelli kimdir, aslen nerelidir?
11 Şubat 2018 Pazar 10:54

Sonhaberler.com | Haber Merkezi

HDP Eş Başkanlığının Selahattin Demirtaş ile Serpil Kemalbay'dan boşalan koltuklara Pervin Buldan ile Sezai Temelli geliyor. TBMM Başkanvekili olduğu bilinen Pervin Buldan'ı kamuoyu yakından tanıyor; ancak adı son olarak Mesut Barzani, İbrahim Tatlıses ve Şivan Perver'e yaptığı hakaretlerle gündeme gelen Sezai Temelli ise pek tanınmıyor. Peki, Sezai Temelli kimdir?

1963 İstanbul doğumlu olan Sezai Temelli, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi. Yardımcı Doçent iken terör örgütü bağlantıları suçlamasıyla Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilmişti. Temelli, 7 Haziran'da HDP'den İstanbul Milletvekili seçilmişti. Sonraki seçimde ise seçilememişti. Halen MYK üyeliği görevini yürütmektedir.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümünden mezun olan Sezai Temelli ardından yine aynı üniversitede Doktorasını tamamlamıştır. İ.Ü. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Maliye Anabilim Dalında Öğretim üyesi olarak çalışan Sezai Temelli HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı olarak çalışmalarını sürdürüyordu.

Evli ve 3 çocuk babası olan Sezai Temelli, son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çözüm Süreci kapsamında Diyarbakır'da düzenlediği etkinlikleri eleştirdiği sırada etkinliklere katılan Mesut Barzani, İbrahim Tatlıses ve Şivan Perver'e hakaret eden Twitter mesajlarıyla gündeme gelmişti.

Temelli, Erdoğan'ın Barzani, Tatlıses ve Perver ile birlikte yer aldığı fotoğraf karesini Twitter hesabından üzerine "Düşmanın seni övüyorsa, sende p.ştluk vardır." notunu düşerek paylaşmıştı. Temelli 2 yıl aradan sonra attığı başka bir Twitter mesajında hakareti nedeniyle özür diledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×