Naksan Holding davasında karar

Gaziantep'in en büyük şirketlerinden Naksan Holding'in FETÖ'den yargılanan yöneticileri hakkında karar çıktı. Naksan Holding'in sahibi Cahit Nakıboğlu 8 yıl 9 ay hapse mahkum edildi.

Naksan Holding davasında karar
08 Kasım 2018 Perşembe 12:42

FETÖ'nün finans ayağına yönelik açılan davalar da tek tek sonuçlanmaya başladı. Son olarak Gaziantep'te FETÖ'ye finans desteği sağlamakla suçlanan Naksan Holding sahiplerine yönelik dava da sonuçlandı.

Gaziantep'teki FETÖ davasında, Naksan Holding'in eski yönetim kurulu başkanı Cahit Nakıboğlu 8 yıl 9 ay, oğlu Taner Nakıboğlu ise 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Naksan Holding’e yönelik süren davada sanıklara ceza yağdı. 4’ü tutuklu 25 sanığın yargılandığı mahkemede, Cahit Nakıboğlu ve çocuklarının da aralarında bulunduğu toplam 10 kişiye hapis cezası çıktı. 8 yıl 9 ay hapis cezası alan Cahit Nakıboğlu, sağlık durumu göz önüne alınarak tahliye edildi.

Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesinde, ’Silahlı terör örgütü yönetme, terörizmin finansmanı hakkında kanuna muhalefet, suç gelirlerinin önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerini aklama ve vergi usul kanununa muhalefet’ suçlarından görülen Naksan Holding davasına 4 tutuklu ve tutuksuz sanıklar katıldı.

Naksan Davası’nda FETÖ soruşturması kapsamında 19 aydır ceza evinde bulunan Cahit Nakıboğlu, terör örgütüne üye olmaktan 8 yıl 9 ay, oğlu Taner Nakıboğlu'na ise 15 yıl hapis cezası verildi. Sağlık durumu göz önüne alınan Cahit Nakıpoğlu tahliye olurken, aynı davada yargılanan tutuklu sanıklardan Cihan Dağcı 8 yıl 9 ay, Murat Zar'a ise 8 yıl 9 ay, Ferhan Nakıpoğlu ise, 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme heyeti tutuksuz yargılanan Cahit Nakıpoğlu'nun oğlu Emre Nakıpoğlu için ise, tutuklama kararı verildi. Terör örgütüne üye olmak suçundan 11 yıl 3 ay hapis cezası alan Emre Nakıpoğlu tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Mahkeme heyeti, terör örgütüne üye olmak, bilerek ve isteyerek yardım etme gibi suçlardan tutuklu sanıklardan Emre Özkaya'yı 6 yıl 3 ay, Arif Çiftçi'yi 3 yıl 9 ay hapis, Mesut Çeven'i de 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

Diğer tutuksuz sanıkların ise beraatine karar verildi.

"BENİ ALDATMIŞLAR" DEMİŞTİ

Duruşmada savunma yapan Cahit Nakıboğlu, “2012 yılında FETÖ ile ilişkimi kestim. Ben bunları devlete millete yararlı bir cemaat sanıyordum öyle değillermiş. Beni aldatmışlar” dedi.

Pişman olduğunu ve etkin pişmanlık yasasından faydalanmak istediğini söyleyen Nakıpoğlu, “Ben FETÖ’yü devlete millete yararlı bir cemaat sanıyordum öyle değillermiş. Beni aldatmışlar. Sağlık durumum cezaevinde yatmaya müsait değil. Günde 45 çeşit hap içiyorum. Ben FETÖ ile ilişkimi 2012 yılında kestim. FETÖ ile hiçbir bağım yoktur. Örgütün sözde "bölge ağabeyi" firari sanık Mehmet Kocatürk’ü yanımdan kovdum. Buna Ak Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Durdu Yetkinşekerçi de şahittir. Yüce mahkemeden tahliyemi talep ediyorum. Ev hapsine de razıyım. Hakkımdaki iddialar ispatlanırsa idama da razıyım” diye konuşmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×