Karadeniz ısınıyor, ABD çıkartma gemisi bölgede

ABD'nin USS Fort McHenry isimli büyük çıkartma gemisi Karadeniz'e girdi.

Karadeniz ısınıyor, ABD çıkartma gemisi bölgede
07 Ocak 2019 Pazartesi 05:47

ABD Donanması’na ait USS Fort McHenry çıkartma gemisinin Karadeniz’e giriş yaptığı öğrenildi. Bosphorus Naval News portalı, ABD Donanması’na ait USS Fort McHenry çıkartma gemisinin Karadeniz’de çekilmiş görüntülerini yayınladı.

​ABD Deniz Kuvvetleri’nin Avrupa’daki basın dairesi, geminin devriye seferinde bulunmak üzere Karadeniz’e geldiğini doğruladı.

ABD Altıncı Filo Komutanı Lisa Franchetti konuya ilişkin açıklamasında, “USS Fort McHenry gemisinin Karadeniz’e girmesi, bizim bu denizdeki güvenliğe kolektif bağlılığımızı teyit ediyor, ayrıca NATO ve bölgedeki partnerlerimizle zaten güçlü olan ilişkilerimizi daha da güçlendiriyor” ifadelerini kullandı.

ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait 186 metre uzunluğunda ki, USS Fort McHenry (LSD-43) adlı savaş gemisi, İstanbul Boğazı'ndan geçerek Karadeniz'e açıldı.

Amerikan gemilerinin Karadeniz’deki operasyonlarının rutin olduklarını söyleyen Franchetti, geçen yıl bu sularda ABD Donanması’na ait yarım düzine geminin görev yaptığını ifade etti.

Daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker, Washington’un Karadeniz’deki varlığını arttırma imkânlarını gözden geçirmesi gerektiğini, ayrıca Kiev’e ek silah sevkiyatı yapma olasılığını dışlamadığını belirtmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bu tür açıklamaların ‘barışçıl nitelikte olmadığını ve Ukrayna toplumu içindeki görüşlerin yakınlaştırılmasını hedeflemediğini’ açıklamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Rusya-ABD ilişkilerinin Kiev yönetiminin Kerç Boğazı'ndaki provokasyonunun esiri olduğunu vurgulamıştı.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Mustafa - 7 ay önce
Bölge ısınıyor başlıklı haberleri son 2, 3 yıldır ara ara görüyoruz ama bişey olmadı olmazda. Sadece taraflar pozisyon alıp birbirlerinin reaksiyonlarını test ediyor. Sıcak çatışma dünyanın şu durumunda 3.dünya savaşı çıkartır. Buna kimsenin gtü yemez. Böyle devam eder gider ekonomiler çöker sistemler çöker. Sonra tekrardan kurulur. Hepsi bu.