Hakkari'deki patlamadan bir üzücü haber daha - Hakkari patlama son durum

Hakkari'den son dakika kara haber... Hakkari'de dün akşam meydana gelen patlamada şehit düşen asker sayımız 7'ye yükseldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sabah saatlerinde yaptığı açıklamada 4 şehidimizin olduğunu söylemişti. Hakkari'den bu akşam kahreden bir haber geldi. Ağır silah kullanımı sırasında meydana gelen kaza nedeniyle mühimmat patlaması meydana geldi. Patlamada ilk gelene bilgilere göre 25 askerimiz yaralandı, 7 askerimizden ise haber alınamıyor. Patlamayla ilgili daha fazla bilgi verilmezken, patlamadan sonra Milli Savunma Bakanı Akar ile komutanların bölgeye gittiği öğrenildi. Öte yandan Hakkari Valisi de yaralıları hastanede ziyaret ederek durumları hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bugünkü konuşmasında 4 askerimizin şehit düştüğünü, 20 askerin ise yaralı olduğunu söyledi.

Hakkari'deki patlamadan bir üzücü haber daha - Hakkari patlama son durum
10 Kasım 2018 Cumartesi 14:00

Hakkari'den son dakika kara haber... Hakkari'deki patlamada yaralanan askerlerden şehit düşenleri sayısı arttı. Sabah saatlerinde 4 olan şehit sayısı öğle saatleri itibariyle 7'ye yükseldi. Bir üs bölgesinde bu akşam ağır silahların kullanımı sırasında istenmeyen kaza meydana geldi. Kazada bölgede bulunan mühimmatta patlama meydana geldi. Patlamayla ilgili en son haber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Cumhurbakanı Erdoğan bugün konuya ilişkin ilk açıklamasında 4 askerimizin şehit düştüğünü, 20 askerin ise yaralandığını söyledi. Daha sonra yaptığı ikinci açıklamada ise 7 askerimizin şehit düştüğünü söyledi.

Patlama dün akşam meydana geldi. İlk gelen bilgilere göre üs bölgesinde görev yapan 25 askerimiz yaralandı, 7 askerimizden ise haber alınamadığı belirtiliyordu. Olayın ardından Milli Savunma Bakanı Akar ve komutanlar bölgeye hareket etti. Hakkari Valiliğinden konuyla ilgili açıklama geldi. Açıklamada, olayın bir kaza sonucu yaşandığı belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Hakkari'de bir üs bölgesinde, ilk bilgilere göre atış esnasında ağır silah mühimmatından kaynaklandığı değerlendirilen bir kaza meydana geldiği ve kaza sonucunda 25 askerin yaralandığı, 7 askere ulaşma çalışmalarının devam ettiği bildirildi. Milli Savunma Bakanlığınca Hakkari'de bir üs bölgesinde, ilk bilgilere göre atış esnasında ağır silah mühimmatından kaynaklandığı değerlendirilen bir kaza meydana geldiği ve kaza sonucunda 25 askerin yaralandığı, 7 askere ulaşma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Hakkari'de bir üs bölgesinde meydana gelen kazaya ilişkin bilgi verildi. Açıklamada şunlar kaydedildi: "Hakkari'de bir üs bölgemizde, ilk bilgilere göre atış esnasında ağır silah mühimmatından kaynaklandığı değerlendirilen bir kaza meydana gelmiştir. Kaza sonucunda yaralanan 25 kahraman silah arkadaşımız süratle hastaneye tahliye edilmiş ve tedavilerine başlanmıştır. Yedi kahraman silah arkadaşımıza ulaşma çalışmaları devam etmektedir. Kaza hakkında inceleme başlatılmıştır."

Şemdinli Sulh Ceza Hakimliği, İlçe Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine Süngü Tepe Üs Bölgesi'ndeki patlamayla ilgili yayın yasağı kararı verdi. Sulh Ceza Hakimliği, kararında, ilçenin Gelişen bölgesi Süngü Tepe Üs Bölgesi Topçu Bataryası'nda meydana gelen patlama olayıyla ilgili soruşturmanın devam ettiği vurgulandı.

Yazılı ve görsel basın ile internet medyasında ilgili bir takım yanlış bilgiler ve görüntülerin yayımlandığı kaydedilen kararda, şu ifadelere yer verildi: "Bu durumun soruşturmanın sağlıklı yürütülmesine engel olmaması, toplumun olumsuz etkilenmemesi, olayın vehameti, kamu düzeni ve güvenliği göz önünde bulundurulduğunda 5187 sayılı yasanın 3/2 maddesi uyarınca soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada her tür haber, röportaj, eleştiri, görüntü vb yayınların yapılmasına yayın yasağı getirilmesi talebi, yasaya ve usule uygun olduğundan Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığının talebinin kabulüne karar vermek gerekmiştir."

VALİ YARALI ASKERLERİ ZİYARETİNDE

Hakkari Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Vali İdris Akbıyık, Şemdinli'nin Ortaklar Süngü Tepe Üs Bölgesi'nde mühimmat deposunda meydana gelen patlama sonucu yaralanan askerleri tedavi gördükleri Yüksekova ve Hakkari Devlet Hastanelerinde ziyaret etti.

Kaza sonrası Hakkari Valiliği'nden yapılan açıklamada "09.11.2018 günü İlimiz Şemdinli İlçesi Ortaklar Süngü Tepe Üs Bölgesinde mühimmat deposunda  meydana gelen patlama sonucu askeri personellerimiz yaralanmıştır." denilmişti.

BAKAN AKAR VE KOMUTANLAR BÖLGEDE

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı ile Süngü Tepe Üs Bölgesi'ndeki patlamanın ardından Hakkari'ye geldi.

HAKKARİ'DEKİ PATLAMAYA YAYIN YASAĞI

Şemdinli Sulh Ceza Hakimliği, İlçe Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine Süngü Tepe Üs Bölgesi'ndeki patlamayla ilgili yayın yasağı kararı verdi. Sulh Ceza Hakimliği, kararında, ilçenin Gelişen bölgesi Süngü Tepe Üs Bölgesi Topçu Bataryası'nda meydana gelen patlama olayıyla ilgili soruşturmanın devam ettiği vurgulandı. Yazılı ve görsel basın ile internet medyasında ilgili bir takım yanlış bilgiler ve görüntülerin yayımlandığı kaydedilen kararda, şu ifadelere yer verildi: 

"Bu durumun soruşturmanın sağlıklı yürütülmesine engel olmaması, toplumun olumsuz etkilenmemesi, olayın vehameti, kamu düzeni ve güvenliği göz önünde bulundurulduğunda 5187 sayılı yasanın 3/2 maddesi uyarınca soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada her tür haber, röportaj, eleştiri, görüntü vb yayınların yapılmasına yayın yasağı getirilmesi talebi, yasaya ve usule uygun olduğundan Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığının talebinin kabulüne karar vermek gerekmiştir."

HAKKARİ YARALI ASKERLERİN İSİMLERİ

Milli Savunma Bakanlığı, Hakkari Şemdinli'de yaralanan askerlerin isimleri konusunda henüz bir açıklama yapmadı.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×