Belediyelerin kapıları FETÖ ve PKK hükümlülerine açıldı

Danıştay tarafından verilen emsal kararla artık FETÖ, PKK ve DHKP-C gibi terör örgütlerinden mahkum edilerek cezasını çekenler belediyelerde memur olarak çalışabilecek.

Belediyelerin kapıları FETÖ ve PKK hükümlülerine açıldı
12 Temmuz 2019 Cuma 17:03

Terör örgütü üyeliğinden mahkumiyet aldıktan sonra CHP'li Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından işe alınan İlhan Karakurt, AK Partili Büyükşehir Belediyesi tarafından hakkındaki "hüküm" nedeniyle ihraç edildi. Ancak Karakurt, Danıştay'a itirazda bulundu. İlk itirazı reddedilen Karakurt bir kez daha itirazda bulundu. İkinci itirazı ise kabul edildi. Danıştay, "terörden mahkumiyet kararı" bulunan Karakurt'un belediyede çalışmasına karar verdi. Kararın FETÖ, PKK ve DHKP-C üyeleri için emsal teşkil edilmesinden endişe ediliyor.

2015 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen bir ihbar mektubunda, dönemin CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Akaydın tarafından işe alınan İlhan Karakurt’un ‘terör örgütüne üye olmaktan’ mahkumiyet alarak öğretmenlikten atıldığı, 2009 yılında Mustafa Akaydın döneminde yapılan atamasının 657 Sayılı Devlet Memurluğu Kanunu’na aykırı gerçekleştiği öne sürüldü.

Devlet Personel Başkanlığı’nın ‘Her ne kadar İlhan Karakurt’un yasaklanmış haklarının iadesi yapılmış ve adli sicil kaydı silinmişse de, işlediği suçun devletin güvenliğine karşı suçlar kapsamında değerlendirilmesi sebebiyle devlet memuru olarak atanmasının mümkün olmadığı’ görüşü üzerine, Antalya Büyükşehir Belediyesi İlhan Karakurt’un memuriyetine son verdi.

Karakurt’un açtığı davada Antalya 2. İdare Mahkemesi, işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle ret kararı verdi. Karakurt kararı temyize götürdü ancak 2017 yılında Danıştay ihracı onadı. Bunun üzerine Karakurt son çare olarak Danıştay’a karar düzeltme başvurusunda bulundu. Başvuruyu kabul eden Danıştay, kendi kararını bozarak dosyayı yerel mahkeme Antalya 2. İdare Mahkemesi’ne gönderip, verilen kararın gözden geçirilmesini istedi. Yerel mahkeme de görevden alma işlemini iptal ederek, Karakurt’un 42 aylık maaş ve sosyal haklarının aylık yasal faiziyle birlikte geri ödenmesine hükmetti.

Görevden alınırken Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı Konservatuar Şube Müdürlüğü’nde çalışan Karakurt, dün itibarıyla aynı yerde göreve başladı.

Karakurt göreve başlamasını, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı binası bahçesinde davullu zurnalı basın açıklaması yaparak duyurdu.


Etiketler; #danıştay

İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×