Belediye başkanlarının o yetisi alınıyor

Cumhurbaşkanlığı uyum yasaları kapsamında artık belediye başkanlarının aynı zamanda Belediye Meclisi'nin de başkanı olması devri kapanıyor. Başkan, kendisini denetleyen bir yapının başkanı olamayacak. Belediye Meclisi'nin başkanı meclisin kendi içinden seçilecek.

Belediye başkanlarının o yetisi alınıyor
13 Ocak 2018 Cumartesi 10:58

Sonhaberler | Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı sistemine uyum yasaları kapsamında belediye başkanlarının yetkilerine de düzenleme geliyor. Buna göre belediye başkanları aynı zamanda Belediye Meclisi Başkanı olamacaklar.

Türkiye gazetesinin AK Partili kaynaklarına dayandırdığı iddiasına göre düzenleme önümüzdeki günlerde çıkacak. Gazeteye konuşan AK Parti kurmayları düzenlemenin gerekçesini şöyle açıkladı: Türkiye’de artık hükûmetler parlamentodan çıkmayacak. Ama belediyelerde hâlen belediye başkanı belediye meclisinin de başkanı. Bu yapısal bir sorun. Yeni sistemde, meclis başkanı meclis içinden seçilebilir. Belediye başkanı aynı zamanda meclis başkanı olmamalı. Buna karar vereceğiz. Bunu 2004’te de tartışmıştık. O gün yapılamadı. Doğru olan, kendini denetleyen bir yapının başında başkan olmamalı. Yine 2014’te merkez-yerel yetki paylaşımında da yerele yetki verildi. Ancak merkezin sahadan çekilmesi düzenlemesi o dönem Sezer tarafından veto edildi. Bunlar da yapısal sorun. Müzakere ediyoruz. Merkezin yetkileri ile ilgili de bir uyum düzenlemesi yapılabilir.

BÜTÜN ŞEHİR SİSTEMİ

Öte yandan 51 il bütünşehir kapsamına alınacak ve mülki sınırlarına geçecek. Yani o il belediyesinin sınırları mülki sınırları ile aynı olacak. İlin belediye başkanı mülki sınırın tamamından sorumlu olacak. AK Parti kaynakları, doğru olanın şehrin tek elden planlanması olduğunu belirterek, “Belediyelerde farklı sorumluluk alanları var. Bu sorumluluk alanlarının çerçevesi tam çizilmeli. Tek elden plan yapılmalı” görüşünü dile getirdi. İl özel idareleri de kapatılacağı için buralardaki tüm kaynaklar il belediyelerine devredilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×