Bakan Bozdağ AYM'ye Can Dündar'ı hatırlattı, tepki gösterdi

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin FETÖ sanıkları Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında verdiği kararı eleştirdi. Bakan Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin 'temyiz mahkemesi' gibi hareket ettiğini savundu. Bakan Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin yasalara göre değil algılara göre hareket ettiğini belirterek verilen kararın Can Dündar vakasıyla bir farkının olmadığını söyledi.

Bakan Bozdağ AYM'ye Can Dündar'ı hatırlattı, tepki gösterdi
12 Ocak 2018 Cuma 09:10

Sonhaberler | Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi'nin FETÖ sanıkları Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında 'hak ihlali' olduğuna yönelik karar vermesi hükümetten tepki çekti. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesinin kapatılan Zaman gazetesi eski yazarlarından Şahin Alpay ile gazeteci Mehmet Altan hakkında verdiği hak ihlali kararını Twitter hesabından yaptığı paylaşımla değerlendirdi.

Bozdağ, anayasa ve yasada belirtilen konularla sınırlı bireysel başvuruları incelemenin ve karara bağlamanın, Anayasa Mahkemesinin yetkisi ve görevi dahilinde olduğunu anımsattı. Bireysel başvurunun, Anayasa Mahkemesini güçlendirdiği gibi kişisel hak ve özgürlükler bakımından da önemli bir yargısal güvence olduğunu belirten Bozdağ, şunları kaydetti: "Bireysel başvuruları karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, Anayasa ve yasaların kurallarıyla bağlıdır, Anayasa ve yasaların belirlediği sınırları aşamaz, ilk derece veya istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemez, hiçbir kurala bağlı değilmiş gibi karar veremez. Alpay ve Altan kararıyla (yayınlanan mahkeme açıklamasına göre) Anayasa Mahkemesi; anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış; suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir. Bireysel başvuruları inceleyip karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, ilk derece mahkemesi veya istinaf mahkemesi ya da temyiz mahkemesi veyahut da süper temyiz mahkemesi gibi davranamaz ve bu mahkemeler gibi karar veremez. Anayasa Mahkemesinin Alpay ve Altan kararları, Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibarettir. Anayasa Mahkemesi, algıları değil anayasa ve yasaları gözetmek ve gereğini yapmakla yükümlüdür."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×