Avustralyalı ırkçı senatör hakkında karar

Yeni Zelanda'daki saldırıdan sonra, "Müslümanlar da suçlu" anlamında açıklamalarda bulunan "ırkçı senatör" Avustralya Meclisi tarafından kınandı.

Avustralyalı ırkçı senatör hakkında karar
03 Nisan 2019 Çarşamba 17:44

Yeni Zelanda'da gerçekleşen, 50 kişinin katledildiği saldırıyla ilgili ırkçı yorumlar yapan Senatör Fraser Anning, Avustralya Senatosu'nun kararıyla kınama aldı.

Avustralya Federal Senatosu’nun bugünkü oturumunda, Queensland eyaletinden bağımsız senatör Anning'in, Yeni Zelanda'daki terör saldırısının ardından yaptığı ve tüm dünyadan tepki çeken açıklamaları görüşüldü.

Yapılan oturumda, Müslümanları ve İslam’ı hedef alan ırkçı ifadelerinden dolayı Anning, resmen kınandı.

Senatörün nefret konuşması yaptığını dile getiren Senato Başkanı Peny Wong, “Tam insanlar ailesinin, arkadaşlarının, toplum bireylerinin acısının şoku içerisindeyken senatör, mağdurları suçladı. Yaralılar tedavi altındayken bu senatör, bölünmenin ateşini daha fazla körükledi. Utanç verici ve iğrenç bir durum.” şeklinde konuştu.

KAFASINA YUMURTA YEMİŞTİ

İslam düşmanı ırkçı sözleriyle tepki çeken Avustralyalı senatör, gazetecilere açıklama yaptığı sırada bir gencin yumurtalı protestosuna maruz kalmıştı. Anning, "Toplumumuz içinde gerçekleştirilen her türlü şiddet eylemine karşıyım ve saldırganları kesinlikle kınıyorum, fakat bu tür bir saldırının savunulacak bir yanı olmasa da bugün gerçekleştirilen saldırı toplum içinde hem Avusturalya'da hem Yeni Zelanda'da artan Müslüman nüfusuna karşı büyüyen korkunun bir göstergesidir. Her zamanki gibi sol görüşlü politikacılar ve medya bu saldırıyı silahlara yönelik yasalar ve aşırı milliyetçilik ile bağdaştıracaktır. Ancak, bu klişeleşmiş bir saçmalık. Bugün Yeni Zelanda sokaklarında yaşanan vahşetin nedeni, radikal dincilere Yeni Zelanda'ya gelme izni veren göçmen programıdır." ifadelerini kullanmıştı.


Etiketler; #Irkçı senatör

İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×