Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarını açıkladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Meclis gündemine gelmesi beklenen yeni askerlik sistemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarını açıkladı
08 Mart 2019 Cuma 12:11

AA editör masasına konuk olan Milli Savunma Bakanı milyonlarca kişi tarafından merak edilen ve araştırılan yeni askerlik sitemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Yeni askerlik sisteminin nasıl olacağına dair önemli bilgiler veren Akar, "Üzerine çok yoğun çalışma yaptığımız bir çalışma. Burada birinci öncelik, TSK'nın etkin ve caydırıcı olmasına sorun teşkil etmeyecek bir program kapsamında çalıştık.

Tüm askerler 1 ay eğitim alacak. Bedelliye ayrılanlar, ilişiğini kesecek. Diğerleri 5 ay daha askerlik yapacaklar.

6 aylık eğitimin ardından "Kalmak ister misiniz?" diye soracağız. 6 ay bittikten sonra istekli oldukları takdirde ve gerekli şartları taşımaları halinde 6 aylık sözleşme yapılacak.

Sistemde en önemli husus şunlar:

Yükümlü kaynağımız var. 700 bin gencemiz her sene askerlik yaşına geliyor. Bunlar bedelli, yedek astsubaylık, yedek subaylık, döviz askerlik sürekli olacak. Bunların kurallarını belirledik. Bu sistem böyle devam edecek. Lise mezunu 1 ay temel askerlik yapacak, ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen varsa kura çekilecek.

Belirlenenlerin hepsi 1 ay eğitim yapacak. 1 ay sonunda bedelliye ayrılacaklar. 1 ay sonra diğer lise mezunu ve altı 5 ay kıtalarda görev yapacak.

6 ay bittikten sonra kalmak ister misiniz diye soracağız. İstekli olanlar 6 aylık maaşlı sözleşme yapılacak. Bu süre yine komutanları değerlendirmeleri sonucunda o sözleşmeli er uzman erbaş olabilecek. Yedek astsubaylığa ise meslek yüksekokulu mezunlarına açık olacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×