ABD'den komik öneri: PYD'yi PKK'ya karşı savaştıralım

Milli Savunma Bakanı Canikli, ABD Savunma Bakanı Mattis'in "PYD-YPG'yi PKK'ya karşı örgütleyerek, onlara karşı savaştıralım" şeklinde öneride bulunduğunu açıkladı.

ABD'den komik öneri: PYD'yi PKK'ya karşı savaştıralım
15 Şubat 2018 Perşembe 13:33

Sonhaberler.com | Haber Merkezi

ABD'nin PKK-YPG konusunda ne kadar ciddiyetsiz ne kadar lakayt davrandığının en önemli göstergesi Pentagon'dan sorumlu Devlet Bakanı Mattis'in yaptığı açıklamalar oldu. Mattis, Suriye'nin kuzeyindeki PKK uzantılarını örgütten koparabileceklerini, hatta PKK'ya karşı savaştırabileceklerini söyledi. Mattis'in açıklamalarının Amerikan hükümetinin ordu tarafından Suriye'deki yapılanmalar konusunda ne kadar bilgilendirildiğini de ortaya koydu.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, PKK ile YPG'nin aynı şey olduğunu ABD Savunma Bakanı Mattis'e anlattığını, bazı delilleri sunduğunu, hatta Amerikan resmi kuruluşlarının raporlarını da hatırlattığını söyledi.

Bakan Canikli, Mattis'in ise, "PYD-YPG'yi PKK'ya karşı örgütleyerek, onlara karşı savaştıralım" şeklinde öneride bulunduğunu açıkladı. Canikli, Mattis'e "bunun mümkün olmadığını, olamayacağını" ilettiklerini söyledi.

MATTIS'TEN AÇIKLAMA

ABD Savunma Bakanı James Mattis, canlı yayında yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarının karşılanmasına çalışıyoruz" dedi.

Mattis, canlı yayınlanan konuşmasında, ""Türkiye ile iletişim kanallarımız açık. Türk mevkidaşımla son derece derin bir görüşme yaptık" cümlelerini kullanırken, "Ortak zemin bulduğumuzu düşünüyorum. Ortak olmadığımız bazı noktalar var." ifadesinde bulundu. 

Mattis, "Ama iletişim, dürüstlük ve şeffaflık son derece önemli. Türk savunma bakanının 29 ülkeye vermiş olduğu brifing ve bilgiler devam ediyor. Biz işbirliği yolları bulmak için çalışmaya devam edeceğiz. Ancak Cenevre Süreci bu şekilde çözülmeyecektir." dedi. 

Savunma Bakanı Mattis'in konuşmasından satır başları şöyle: 

"Müttefiklerimizden birinin sınırları içerisinde terörle mücadele ettiğini biliyoruz. Ve ABD de NATO müttefikimizin güvenlik endişelerinin farkındadır, onların yanındayız. Tabii ki hemen sınır komşuları olan Suriye'de yaşananları biliyoruz. Son derece büyük bir tehditle karşı karşıyalar.

Bu sadece Türkiye için değil Ürdün'de Irak'ta yaşananları görüyorsunuz.

Ve Tabii ki Türkiye'nin sığınmacılara vermiş oldukları destek var. Milyonlarca sığınmacı Türkiye'de... Ve son derece trajik bir durumla karşı karşıyalar Suriye'de.

Tabii ki Türkiye ile son derece açık ve şeffaf iletişim kanallarımız açık. Ve DEAŞ'ı yenilgiye uğratmak için Roma'da gerçekleştirilen toplantıda Türk mevkidaşımla son derece derin bir görüşme yaptık. Birlikte neler yapabileceğimizi konuşmaya devam edeceğiz.

Şu anda hayatımda gördüğüm en karmaşık güvenlik sorunu olduğunu söyleyebilirim. Son 40 yıl içerisindeki tecrübelerime dayanarak söylüyorum. Burada ortak zemin bulduğumuzu düşünüyorum, ortak olmayan bazı noktalar da var. Savaş size bazen seçmek için kötü alternatifler verir. Ancak tüm bunların ötesinde iletişim, şeffaflık son derece önemli. Karşılıklı olarak aramızdaki iletişim son derece önemli."


Etiketler; #abd

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×