2019 fitre bedeli ne kadar, fitre kimlere verilmeli?

Ramazan ayının en güzel amellerinden biri olan fitre konusu, orucun gelmesiyle birlikte bir kez daha merak konusu oldu. Vatandaşlar fitre nedir, 2019 fitre miktarı ne kadar diye merakla soruyor.

2019 fitre bedeli ne kadar, fitre kimlere verilmeli?
16 Mayıs 2019 Perşembe 18:35

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte, bu aya has ön güzel hasletlerden biri olan fitre nedir, 2019 fitre miktarı ne kadar, vatandaşlar yine merakla soruyor. Fitre miktarı, ramazan ayı öncesi her yıl olduğu gibi bu yıl da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlendi. Konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan, son dakika açıklaması geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Yapılan değerlendirmeler neticesinde fıtır sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyoekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2019 ramazan ayının başlangıcından 2020 yılı ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 23 lira olarak belirlenmesine karar verildi." denildi.

FİTRE NEDİR?

Halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası (sadaka-i fıtır); insan olarak yaratılmanın ve ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup ramazan ayının sonuna yetişen müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır.

Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan Bayramı'nın birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak, bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir.

Günümüzde fıtır sadakası miktarının belirlenmesinde, kişinin bir günlük (iki öğün) normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması daha uygundur. Kişi dinen zengin sayılanlara, usûlüne (anne, baba, dedeler ve nineler), fürûuna (çocuk ve torunlar) ve eşine fıtır sadakası veremez. Fitreler bir fakire verilebileceği gibi, birkaç fakire de dağıtılabilir. (Merğînânî, el-Hidâye, II, 224). Ancak bir kişiye verilen miktar bir fitreden az olmamalıdır.

Kaynak: Son Haberler


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×