Gül ve Babacan'ın uzlaşamadığı iddia ediliyor

Abdullah Gül ve Ali Babacan'ın yeni partinin kuruluş esnasında görüş ayrılığına düştüğü, Gül'ün dışlandığı ya da desteğini çektiği belirtiliyor.

Google Haberlere Abone ol

Abdullah Gül ile Ali Babacan'ın yeni parti kurma sürecinde ayrı düştüğü ileri sürülüyor. Ali Babacan'ın yeni partisini kurduktan sonra açıklanan kurucular kurulunda Abdullah Gül'e yakın olduğu belirtilen isimler yer almadı. Bu durum ikilinin arasının açıldığı yorumlarına neden oldu. Kurucular kurulu listesinde olması beklenen isimler arasında Haşim Kılıç ve Beşir Atalay vardı. Ancak ikisi de açıklanan listede yer almadı. 

Eski bakanlardan Ali Babacan, yeni partisinin kuruluşu için İçişleri Bakanlığı'na dilekçe verdi. Dilekçeyi parti adına saat 10.30'da Hasan Canpolat, Mehmet Emin Ekmen ve İdris Şahin teslim etti. İddiaya göre Babacan, partisinde kurucu yapmak istediği isimlerle Ankara'da bir toplantı gerçekleştirdi ancak Gül'e yakın isimler toplantıya davet edilmedi. Gül'e yakın isimler, yaşananları "Kandırıldık" diye yorumladı.

Babacan, yeni partinin son şeklini oluşturmak için kurucu yapmayı düşündüğü isimlerle Ankara'da iki gün süren toplantı yaptı. Bir otelde düzenlenen toplantıda tüzük, program ve kurucu isimler masaya yatırıldı.

Toplantıya Gül'e yakın isimler davet edilmedi. Gül dışında parti çalışmasında öne çıkan Haşim Kılıç, Beşir Atalay ve Candan Karlıtekin gibi isimlerin de dışlandığı öğrenildi.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre hafta içinde Gül, Mustafa Baş'ı (Refah Partili eski vekil) Babacan'a göndererek tüzük çalışmasına son şeklini vermek istedi. Babacan tarafı olumsuz yanıtlar verdi ve önerileri dikkate almadılar.

Kaynak: SonHaberler

Yorumlar