Gökyüzünde sıralı ışıklar son dakika... Gökyüzündeki ışıklar nedir, sırrı çözüldü

Gökyüzünde sıralı ışıklar son dakika... Peş peşe dizilmiş ışıkların gökyüzündeki seyrini görenler hayretler içerisinde kaldı.

Google Haberlere Abone ol

Gökyüzünde sıralı ışıklar son dakika... Gökyüzündeki ışıklar nedir, sırrı çözüldü. 

Türkiye'nin birçok yerinde bu akşam gökyüzünde sıralı ışıkları görenler bir anda ne olduğuna anlam veremedi.

Peşe peşe sıralanmış birçok ışık aynı anda hareket ederek gökyüzünde seyrediyordu.

Esrarengiz sıralı ışıkları görenler gökyüzündeki ışıkların ne olduğunu merak etmeye başladı. 

Bu akşam ilk kez görenler şaşırırken, daha önce konudan haberi olanlar ise pek de şaşırmadı.

Çünkü benzer olay daha önce de Türkiye'de yaşanmıştı. 

Peki, işin aslı nedir, gökyüzündeki sıralı ışıklar nedir?

Gökyüzünde seyir halinde olan ve bazen de Türkiye'den geçerken görüntülenen sıralı ışıkları geçen yıl Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklamıştı.

Bakan Varank, geçen yıl yine bu zamanlar saat 22.05 civarında görülen gökyüzündeki parlamaların, Starlink Leo Uyduları Güneş Panelleri'nden kaynaklandığını açıklamıştı.

İstanbul'da akşam saatlerinde gökyüzünde enteresan görüntüler oluştu.

Sıralı şekilde ilerleyen ışıkları görenler, o anları kameralarıyla kayıt altına aldı. Çok sayıda kişi merak uyandıran bu anları sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Gökyüzünde sıralı ışıklar son dakika... Gökyüzündeki ışıklar nedir, sırrı çözüldü
Gökyüzünde sıralı ışıklar son dakika... Gökyüzündeki ışıklar nedir, sırrı çözüldü

 

Gökyüzündeki sıralı ışıkların, ABD'li roket, uydu ve uzay mekiği üreticisi SpaceX'in, "Yıldız Savaşları Günü" olarak kutlanan 4 Mayıs'ta, uzaya yolladığı Starlink internet uydu ağının parçası olan 60 iletişim uydusu olduğu belirtiliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank da, Twitter'dan Antalya Bakırlıtepe Tübitak Ulusal Gözlemevi Tüm Gökyüzü Kamerası ile bulutlu havaya rağmen Kuzey-Batı ufkunda görüntülenen Starlink Leo Uyduları güneş paneli parlamasını paylaştı.

 TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nden yapılan açıklamada, Starlink Uydu Ağı projesi kapsamında yer çevresinde LEO yörüngelere iletişim uyduları yerleştirildiği hatırlatıldı. Bu uyduların güneş panellerinden kaynaklanan parlamaları ise zaman zaman yer yüzeyinden de izlenebileceği bildirilen açıklamada "Böyle bir parlama, bu gece yerel saat 22.05 civarında TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde bulunan Tüm Gökyüzü Kamerası ile görüntülenmiştir. TUG Bakırlıtepe yerleşkesi 2 bin 500 metre rakıma sahip, atmosfer koşulları oldukça iyi olan dünyanın sayılı gözlemevi yerleşkelerindendir. Resim alındığında gökyüzünde yaygın bulutlar olmakla beraber Starlink uydularının yüksek parlaklığı nedeniyle görüntülenebilmiştir. Resimde Kuzey-Batı ufkunda görülen parlama Starlink uydularından kaynaklı parlamadır" ifadeleri kullanıldı.

Gece saatlerinde Bakırletepe Gözlemevi tarafından kaydedilen Starlink Leo Uyduları güneş paneli parlamasına ait fotoğrafı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Varank, paylaşımında "Antalya Bakırlıtepe Tübitak Ulusal Gözlemevi Tüm Gökyüzü Kamerası ile bulutlu havaya rağmen Kuzey-Batı ufkunda görüntülenen Starlink Leo Uyduları güneş paneli parlaması" açıklamasını yaptı.

STARLİNK İNTERNETE NASIL BAĞLANILIYOR

Starlink uyduları Türkiye üzerinden geçerken Starlink internete nasıl bağlanacağı konusu da bir kez daha gündeme geldi.

Peki, Starlink internet bedava mı, nasıl bağlantı kuruluyor, nereden bağlanmak gerekiyor, Starlink internet fiyatı ne kadar?

Yorumlar