Gök: "Budistlerin katliam girişimi bütün İslam alemine yönelik etnik bir saldırıdır"

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Arakan’da Müslümanlara yönelik yapılan zulme tepki göstererek, "Karaya vuran balina için dünyayı ayağa kaldıranlar Arakan’daki soykırıma niçin sessizler?" dedi.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Arakan’da Müslümanlara yönelik yapılan zulme tepki göstererek, "Karaya vuran balina için dünyayı ayağa kaldıranlar Arakan’daki soykırıma niçin sessizler?" dedi.

Arakan’da yaşanan olaylara yönelik bir açıklama yapan Gök, "Tarihin en büyük Müslüman soykırımının yaşandığı bir dönemde Arakan’da yaşanan gelişmeleri endişe ve üzüntü ile karşılarken, Kurban Bayramı’na acı ve gözyaşıyla girmenin burukluğunu yaşıyoruz. Müslümanların nefes almasını suç sayan Budistlerin çoluk çocuk demeden hunharca katliam girişimi bütün İslam alemine yönelik etnik bir saldırıdır. Nerede bir zalim varsa orada mutlaka yaşama biçimine dönüştürülmüş, yani olağan hale getirilmiş, sıradanlaşmış zulümler vardır. Gözü yaşlı, haneleri viran olmuş mazlumlar vardır. İşte bugün, Halep’te, Bağdat’ta, Şam’da, Arakan’da, Filistin’de, Somali’de, Yemen’de yaşananlar zulümle başlayan, soykırımla devam eden bütün Müslümanların ortak davasıdır" ifadesini kullandı.

"Tarihin her döneminde güçlünün değil, mazlumun yanında olan Türk milleti, bugün de Suriye’deki, Irak’taki, Balkanlar’daki, Kafkaslar’daki, Kuzey Afrika’daki Arakan’daki mazlum kardeşlerine yüreğini açacaktır" diyen Gök şöyle devam etti:

"Bu vicdani bir sorumluluktur. Ancak gelin görün ki, insan hak ve hürriyetlerine bu kadar vurgu yapılan bir asırda Myanmar’da insanlar katledilip bir soykırım yaşanırken, Birleşmiş Milletler’in bu zulmü sadece kınamakla geçiştirmesi, sözde insan hakları savunucusu ülkelerin üstelik soykırımcı Myanmar Liderine Nobel Barış Ödülünü vererek alkışlama cüretinde bulunması ibretliktir. Söz konusu Hristiyan ya da Yahudi olduğunda hatta ve hatta karaya vurmuş bir balina için dünyayı ayağa kaldıran ülkeler, konu Müslümanlar olduğunda hep susmayı tercih etmişlerdir. Arakan’da öldürülen 3 binin üzerinde Müslüman’ın Avrupa’da öldürülen 3 tane Fransız, İngiliz ya da Alman kadar değeri yok mudur? Uluslararası kuruluşların niçin sesi çıkmıyor? Arakan’da, Filistin’de, Somali’de, Yemen’de soykırıma sessiz kalan insani yardım kuruluşlarına, dünya ülkelerine ünlü şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yüz yıl önce ’Müslümanlık nerede!...’ mısrası ile cevap vermek istiyorum. ’Irzımızdır çiğnenen, evladımızdır doğranan! Hey sıkılmaz ağlamazsan, bari gülmekten utan’"

Yorumlar