Gittigidiyor neden kapandı, Gittigidiyor kimin, sahibi kimdir?

Gittigidiyor neden kapandı, Gittigidiyor kimin, sahibi kimdir, nerelidir, ne zaman kapanacak, kapanma nedeni belli oldu soruları Türkiye'nin ilk alışveriş sitelerinden biri olan Gittigidiyor ile ilgili alınan kararı duyanlar tarafından merakla soruluyor.

Google Haberlere Abone ol

Gittigidiyor neden kapandı, Gittigidiyor kimin, sahibi kimdir, nerelidir, ne zaman kapanacak, sitenin kapanma nedeni belli oldu soruları Türkiye'nin ilk alışveriş sitelerinden biri olan Gittigidiyor ile ilgili alınan kararı duyanlar tarafından merakla soruluyor. Gittigidiyor kapanıyor mu, neden kapanıyor, kimin, sahibi kimdir?

Küresel e-ticaret devlerinden eBay, Türkiye'deki pazaryeri şirketi GittiGidiyor'u kapatıyor. Kullanıcılar 18 Temmuz'dan itibaren yeni satın alımlar yapamayacak.
ABD merkezli küresel e-ticaret firması Ebay, GittiGidiyor'un Türkiye'deki faaliyetlerine son vereceğini duyurdu. Açıklamada, eBay'in 2011 yılında GittiGidiyor'un çoğunluk hissesini satın aldığı ve şirketi bağımsız bir platform olarak işlettiği hatırlatıldı.

Gittigidiyor kapanıyor mu, neden kapanıyor, ne zaman kapanacak?
Gittigidiyor kapanıyor mu, neden kapanıyor, ne zaman kapanacak?

 

eBay'in ticari operasyonlarını küresel ölçekte düzenli olarak gözden geçirdiği aktarılan açıklamada, "eBay, bu zor fakat stratejik kararı pazardaki rekabet dinamiklerine dayanarak almıştır. eBay, platformun taşınmasına yardımcı olmak için GittiGidiyor alıcıları ve satıcıları ile yakın iş birliği içinde çalışacak ve günün ilerleyen saatlerinde onlarla daha ayrıntılı bilgi paylaşacak" ifadelerine yer verildi. 

Belirtilen tarihten itibaren satıcıların yeni ürün listeleyemeyeceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"18 Temmuz'dan itibaren alıcılar yeni satın alımlar yapamayacak. Alıcılar ve satıcılar GittiGidiyor'daki 'Hesabım' sayfalarına 5 Eylül 2022'ye kadar erişim sağlayabilecek. GittiGidiyor'un kapatılmasının eBay'in 2. çeyrek veya tüm yıla ait sonuçları üzerinde önemli bir etkisi olması beklenmiyor. Referans olarak, GittiGidiyor, eBay'in 2022 yılının ilk çeyreği sonundaki konsolide aktif alıcı sayısına yaklaşık 4 milyon aktif alıcı ile katkıda bulunmuştur."

GİTTİGİDİYOR KİMİN, KİM KURDU, ŞU ANKİ SAHİBİ KİM?

GittiGidiyor.com, Serkan Borançılı, Burak Divanlıoğlu ve Tolga Kabataş tarafından 2001 yılında, İstanbul'da kurulan, alıcı ile satıcıları buluşturan bir e-ticaret sitesiydi.

2001 yılında hem alıcıları hem de satıcıları koruyan "Sıfır Risk Sistemi" olarak adlandırılan bir ödeme-onay sistemi geliştirdi.

GittiGidiyor'da her gün, cep telefonu, televizyon, beyaz eşya, fotoğraf makinesi, bilgisayar, giyim ve mücevher, anne bebek, kozmetik kişisel bakım, ev dekorasyon ürünlerinden; para, pul, plak, eski kitap ve dergi benzeri koleksiyon malzemelerine kadar toplam 4.000 kategoride binlerce ürün satışa sunulmaktadır.

2007 yılı Mayıs ayında dünyanın en büyük e-ticaret sitesi eBay, GittiGidiyor'a ortak oldu.

Bu stratejik ortaklık ve karşılıklı know how transferiyle GittiGidiyor, hizmet çeşitliliğini artırdı.

GittiGidiyor'un kurucuları arasında yer alan Aydonat Ataseverin liderliğindeki ekip tarafından, bir GittiGidiyor iştirakı olarak ancak bu şirketten farklı hareket eden bir şirket olarak kurulan Cimri.com, 12 Mayıs 2008 tarihinde açık beta sürümüyle yayın hayatına başladı.

2011 yılı Mayıs ayında eBay'in GittiGidiyor'un %93 hissesini satın aldı.

GİTTİ GİDİYOR NE ZAMAN KAPANACAK?

Bu satış sonrasında, Cimri.com'un tamamı iLab Ventures'a satıldı.

Gittigidiyor'un sahibi olan eBay, 20 Haziran 2022 tarihinde Gittigidiyor'un yeni ürün listeleme (yeni ilan verme) sistemini kapattı.

18 Temmuz'a kadar alışverişe açık olacak sitenin Hesabım bölümü, 5 Eylül'e kadar açık olacak.

Müşteri hizmetleri ise 30 Eylül 2022 Cuma gününe kadar Gittigidiyor müşterilerine destek vermeye devam edecek.

30 Eylül 2022 Cuma gününden sonra ise artık siteye giriş yapılamayacak.


 

Yorumlar

kemal türker baktım ki yıllardır aldığım çoğu şeyi gittigidiyor dan almışım: televizyondan buzdolabına , araç lastiğinden şarj kablosuna. hiç problem çıkmadı , çalışanlara teşekkür eder sonraki hayatlarında da talihlerinin açık olmasını dilerim.
eski GG li içine girdi , ülkemizin alıcı satıcı eğilimlerini , dinamiklerini öğrendi. bu stratejik bilgiye sahip oldu. sonra sulandırdı, bulandırdı. fişi çekti.. malum mihrakların eline geçtikten sonra zaten hizmet kalitesi kabul edilemez derecede düşmüş, komisyanlar bizimle çalışma" anlamına gelecek derecede yükseltilmişti.. sahipleri onu satmasaydı yine aşırı rekabetle yok edeceklerdi.. yine bilindik hikaye!
Fikret Çelik Niye "çok iyi" olan herşey yok olmak zorunda? Sizden 15 yıldır yaptığım tüm alışverişler helal olsun! Beni, bir alıcı olarak hiç madur etmediniz, gidiyor olmanıza gerçekten üzüldüm...