TDV'den ramazanda 8 milyon 500 bin liralık yardım

- Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Tutkun: - "Bu yıl ramazanda yurt içinde ve yurt dışında toplam 8 milyon 500 bin lira değerinde yardım ulaştırdık" - "Ramazanda 64 ülke ve 278 bölgede iyiliğin sesi olduk. Farklı coğrafyalarda yaşayan 46 bin 830 aileye gıda paketi dağıttık, 90 bin kişiyi de iftar sofralarında ağırladık"

TDV'den ramazanda 8 milyon 500 bin liralık yardım
25 Haziran 2017 Pazar 13:10

ANKARA (AA) - AYNUR EKİZ - Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü Mustafa Tutkun, bu yıl ramazanda yurt içi ve dışında ihtiyaç sahiplerine toplam 8 milyon 500 bin liralık yardım ulaştırdıklarını bildirdi.

Tutkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 42 yılı aşkın süredir milletin fitre, zekat ve bağışlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını, hayırseverlerin yardımlarıyla yurt içi ve dışında faaliyetlerini genişleterek sürdürdüklerini söyledi.

Ramazanda "Zekat, fitre kardeşlerimize ulaşıyor", "Üzerinde kardeşinin hakkı var, bu ramazan ve her zaman" çağrısıyla yola çıktıklarını anlatan Tutkun, "Düzenlediği ramazan programlarında milletimizin muhtaçlara ulaşan yardım eli olan, ramazan sevincini farklı coğrafyalarda açtığı iftar sofralarında milyonlarca Müslüman kardeşimizle yaşayan vakfımız, ramazan faaliyetlerini bu yıl da artan bir ivmeyle sürdürdü. Bu ramazan ve her zaman, şehrimiz, ülkemiz ve dünyamızdaki ihtiyaç sahiplerinin elinden tutmak, onlara yalnız olmadıklarını hissettirmek için zekat, fitre bağışlarını yerine ulaştırdık." dedi.

- Yurt dışında 1 milyon 804 bin dolarlık yardım

Tutkun, "Ramazanda 64 ülke ve 278 bölgede iyiliğin sesi olduk." ifadesini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, sivil toplum kuruluşları ve partner kurumlar iş birliğinde gerçekleştirdikleri yardım kampanyasında, dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan 46 bin 830 aileye gıda paketi dağıttıklarını bildiren Tutkun, 90 bin kişiyi de iftar sofralarında ağırladıklarını vurguladı.

TDV'nin bu ramazanda gönüllü ve görevlileriyle yurt dışında 1 milyon 804 bin dolarlık yardım faaliyetinde bulunduğunu dile getiren Tutkun, şöyle devam etti:

"Yurt içine yönelik yardımlar çerçevesinde de ramazanda ihtiyaç sahipleri ve sığınmacı aileler için 'alışveriş yardım kartı' dağıttık. Bu yıl ramazanda yurt içinde her biri 100 liralık olan 2 milyon 67 bin lira değerinde kartını, 21 bin ihtiyaç sahibi ve sığınmacı aileye ulaştırdık. Dağıtımlar, 603 il ve ilçe şubelerimiz tarafından gerçekleştirildi. Yine şubelerimiz vasıtasıyla il ve ilçelerde iftar sofraları kurularak, yüz binlerce kardeşimizle ramazan bereketini paylaştık. TDV olarak bu yıl ramazanda yurt içinde ve yurt dışında toplam 8 milyon 500 bin lira değerinde yardım ulaştırdık."

- "Kur'an ayında 14 ülkeye hediyelerinizi ulaştırdık"

"Hediyem Kur'an Olsun" projesi kapsamında başta Afrika olmak üzere Asya ülkeleri ve Balkanlar'da ramazan boyunca Kur'an-ı Kerim dağıttıklarını bildiren Tutkun, "Kur'an ayında 14 ülkeye hediyelerinizi ulaştırdık. Basımı tamamlanan 50 bin Boşnakça mealli Kur'an-ı Kerim'in de 6 farklı Balkan ülkesinde ramazan süresince dağıtımını gerçekleştirdik. Milletimizin hediyeleri Müslüman kardeşlerimizi mutlu etti." ifadelerini kullandı.

- "Kitapseverler ile yazar ve yayıncıyı buluşturduk"

Dini yayınlarda okuyucu, yazar ve yayıncıyı buluşturmak amacıyla 1983'ten bu yana ramazanda İstanbul ve Ankara'da "Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı" düzenlediklerini anlatan Tutkun, bu yıl Gaziantep'te de kitap fuarı açtıklarını söyledi.

Tutkun, bu yıl kitap fuarının, İstanbul Beyazıt Meydanı, Ankara Kocatepe Camisi avlusu ve Gaziantep İstasyon Meydanı'nda kurulduğunu belirtti.

Ramazanda vakfa zekat, fitre ve sadaka bağışlarını emanet eden hayırseverlere teşekkürlerini ileten Tutkun, emanetlerin ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürdüğünü vurguladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×