'Suriye'de bulunduğu yere huzur getiren tek ülke Türkiye'dir'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkentray açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan Suriye'deki gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, "Suriye'deki güçlerin bilek güreşi savaşına çevirmesinden son derece rahatsızız. Dün Trump ile görüştüm. Bugün Putin ile görüşeceğim. Bu kimyasal katliamı nasıl durdururuz onu konuşacağım" dedi. Boğaz'daki kazaya da değinin Erdoğan, Kanal İstanbul'u yapmamız kaçınılmaz hale geldi dedi.

'Suriye'de bulunduğu yere huzur getiren tek ülke Türkiye'dir'
12 Nisan 2018 Perşembe 12:44

Yüksek hızlı tren, konvansiyonel tren ve banliyö işletmeciliği için gerekli trafik kapasitesi oluşturmayı amaçlayan Başkentray Projesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katılacağı törenle devreye alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkentray açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Sizleri sevgiyle, en kalbi duygularımla selamlıyorum. Ankara'da metro konforunda banliyö hizmeti verecek olan Başkentray'ımızın ülkemize, şehrimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı şunları söyledi:

Kayaş-Sincan arasındaki Başkentray'ı kullanacak herkese hayırlı olmasını diliyorum. Şehir için banliyö hizmetinde 3. projemizi hayata geçiriyoruz. Kayaş-Sincan hattı oldukça eski bir hat. Şehrin en uç iki noktası bu hatla birleşiyordu, biz artık tamamı şehir içinde kalan bu hat üzerinde yepyeni bir hat kurduk. Toplam 156 kilometrelik demiryolu döşeyerek, alt ve üst geçitlerle güzergah güvenliğini sağlayarak, diğer ulaşım hatlarıyla entegrasyon gerçekleştirerek Ankara'ya bir hat kazandırdık. Kayaş'tan Sincan'a 49 dakikada gidilecek. Kayaş'ın tepelerinde kurulmuş gecekonduların dili olsa da eski Ankara'yı bir anlatsa, Hatip Çayı'nın dili olsa da buralara nereden gelindiğini bir ifade etse. 4-5 şerit olan Samsun yolunun hafızası olsa da bize eski yolu gösterse.

ANKARA ÇAĞ ATLADI

1970'lerde yokluğun bir yandan terörün bir cendere gibi sıkıştırdığı Kayaş Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin somut bir ifadesidir. Kışın kardan çamurdan geçilmeyen sokaklarda büyüyen nesil şimdilerde orta yaşta. Gençlere eski Ankara'yı anlatmak zor. Gençler, musluktan aylarca su akmamasını bilmezler. Arıza nedeniyle birkaç saatlik su kesintisi uygulandığında hayatımız nasıl felç oluyor değil mi? Musluktan kesintisiz sıcak su akan bir evde olana bunları anlatmak mümkün değil. Bugünkü gençlerimiz Başkentray ile, otomobilleriyle ulaşım imkanı olan bir şehirde yaşıyorlar. Ankara'ya şehircilik bakımından çağ atlattık. Biliyorsunuz Kentsel Dönüşüm diyoruz. Bu görülen bütün yerlerde dönüşümü gerçekleştireceğiz ve her taraf pırıl pırıl olacak. Benim kardeşim de modern yaşamı hayatı yaşayacak.

AFRİN'DE SON DURUM: 4.123 TERÖRİST ETKİSİZ

Ben gençlerimize güveniyorum. 2019 var önümüzde. 2019'a iyi hazırlanmaya var mıyız? Sizin bu heyecanınız, bu hedeflere ulaşmadaki cesaretiniz bu ülkeyi o aşkı heyecanı olmayanlara bırakmayacaktır. Bin yıldır hep cazibe merkezi olmuş bir coğrafyadayız. Türk milleti olarak hep bedel ödüyoruz, terör örgütleriyle yürüttüğümüz mücadele bir bedel ödemedir. Suriye ve Irak nedeniyle aldığımız riskler bedeldir. Fırat Kalkanı Harekatı'nı yaşadık. Kısa sürede orayı hallettik. Afrin'de son durum, 4 bin 123 teröristi etkisiz hale getirdik. Kuzey Irak'ta 337 teröristi Zaho'da etkisiz hale getirdik. Yurtiçinde Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'te 337 teröristi etkisiz hale getirdik. Bu devam ediyor. Durmak yok. Bu heyecanla, bu aşkla silahlı kuvvetlerimize, polisimize, güvenlik korucularımıza, jandarmamıza teşekkür ediyorum. Sınırda Reyhanlı'da bir ziyaret yaptım. Bu ziyarette bizimle birlikte olan sanatçılarımıza, sporcularımıza, yazarlarımıza teşekkür ediyorum. Onlar bir amaç için oradaydı ama Bay Kemal bunu hazmedemedi.

FETÖ ALÇAKLARINA ÜLKEMİZİ KAPTIRMADIK

15 Temmuz'da Atatürk Havalimanı'na geldiği zaman, aldılar bunu arabaya, Bakırköy Belediye Başkanı'nın evine gitti. "Haber verseydiler, havaalanında beklerdim" dedi. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı açıklamasını havalimanına gelmeden yapınca on binler caddelere, meydanlara akın ettiler. Saat 23.16'da biz geldik, ertesi gün öğlen saatlerine kadar operasyonları takip ettik. Üzerimizde F-16'lar vardı. Halkım kaçmadı, tanklardan kaçmadı, helikopterlerin attığı bombalardan kaçmadılar. 251 şehit verdik, 2 bin 193 gazimiz oldu. Sonunda FETÖ denilen alçaklara ülkemizi kaptırmadık. Onlar Pensilvanya'ya, Avrupa'ya kaçtı. Kosova'dan 6 tanesini aldık. Toplam 80 kaçak aldık.

YÜZBİNLERCE İNSAN YURDUNA DÖNECEK

Suriye'den ve Irak'tan ilk mülteci dalgası başladığında birileri sandı ki Türkiye bunun altında ezilecek, bizse bu süreci yönettik, yönetiyoruz. Yurtlarında güvenlikleri kalmadığı için muhacir sıfatıyla gelen bu insanlara ensar olmaktan şeref duyuyoruz. Fırat Kalkanı bölgesinde 160 bin Suriyeli geri döndü, Afrin'de kontrol altına aldığımız bölgeleri tamamen temizlediğimizde oraya da yüz binlerce insan dönecek. Syuriye'deki gelişmeler tüm dünya çapında güvenlik krizine yol açtı. Dün akşam Trump ile görüştüm, bugün Putin ile görüşmem var. Birlikte bu kimyasal katliamı nasıl durdururuz konusunu konuşacağım. Tek gayemiz Suriyeli kardeşlerimizin geleceği ve güvenliği olmuştur. Suriye'de DEAŞ'la tek samimi ve netice alıcı mücadeleyi Türkiye yürüttü. PYD gibi eli kanlı bir örgüt, DEAŞ bahanesiyle Suriye'yi bölmek için sahaya sürülmüş, desteklemiş ve bela olarak gönderilmiştir. Biz öyle ya da böyle bu teröristleri imha edeceğiz. Sınırlarımız boyunc ne DEAŞ'lı ne PYD'li tek bir teröristin bile varlığını kendimize tehdit olarak görüyoruz, gereğini yapmayı beka olarak görüyoruz. Biz artık oynana tiyatronun bitmesinin, maskelerin düşmesini istiyoruz. Bu tiyatro yüzünden dünya bir tehditle karşı karşıyadır. Kimyasal silahlarla kendi vatandaşlarına saldıran rejimi korumak ne kadar yanlışsa, terör örgütleriyle Suriye'yi bölmek o kadar yanlıştır.

Katil Esed rejimini destekleyenler, PYD terör örgütünü destekleyenler de yanlış yapıyorlar. Suriye'de huzur getiren tek ülke biziz. Bizim dışımızda Suriye'de etkili olan güçlerin olduğu her yerde huzursuzluk, zulüm vardır. Bizim operasyonların ardından çıkan görüntülerle başkalarının operasyonlarını gördüğünüzde oraları ne hale getirdiklerini görürsünüz. Bu görevimizi her durumda yerine getirmekten çekinmeyeceğiz. Suriye'de şehirleri imar etmeye gittik, başarana kadar da orada kalacağız.

YOLCULUK 49 DAKİKAYA İNİYOR

Başbakan Binali Yıldırım, "Ankara'nın sadece bu hattını değil, Çayyolu-Kızılay-Batıkent, Keçiören-Kızılay arası metro hatlarını da açtık. AŞTİ- Söğütözü hattı da açılacak. Hizmetler saymakla bitmiyor. Başkentray ile yolculuk süresi Kayaş-Sincan arasında 49 dakikaya inecek" dedi.

Başbakan Yıldırım, "Hayal edilemeyen hedefleri birer birer gerçeğe dönüştürüyoruz. Başkentray 1 milyar 227 milyon liraya mal oldu. Artık Ankara Yüksek Hızlı Trenin başkenti haline geldi. Açılışını yaptığımız Başkentray yarım milyondan fazla Ankaralı'ya hizmet edecek. Vatandaşlarımızın burnu bile kanamaması için bu projeyi yaparken hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık. Her şey Ankara için sizler için" şeklinde konuştu.

"20 ayda bu projeyi tamamladık. Bürokrasinin tipik örneğini gördük. 2012'de ihalesi yapıldı. Mahkemesi 36 ay sürdü. Bitimi 20 ay sürdü" diyen Başbakan, "Vatandaşın hayatını kolaylaştıracak işlerde herkesin daha duyarlı olması lazım. Millet ve kamu menfaati gözetilmeli" dedi.

SEFERLER 5 DAKİKADA BİR OLACAK

Yüksek hızlı tren, konvansiyonel tren ve banliyö işletmeciliği için gerekli trafik kapasitesi oluşturmayı amaçlayan Başkentray Projesi kapsamında Ankara-Kayaş arasında 4, Ankara-Behiçbey arasında 6 ve Behiçbey-Sincan arasında 5 hatlı sinyalli ve elektrikli yeni demiryolu inşa edildi.

Başkentray, başlangıçta 15 dakikada bir, ilerleyen zamanda ise 5 dakikada bir işletilecek trenlerle günlük 520 bin yolcuya hizmet verecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
ihsan - 6 ay önce
zalim abd de rus da iranda suriyeden defolsun çıksın biz adalet ve huzuru Allahın izni ile getirelim