Sözcü Gazetesi kimindir, sahibi kimdir?

Sözcü gazetesi Türkiye basınının en genç gazetelerinden biridir. En çok okunan gazeteler arasında yer alan Sözcü gazetesi kimin, kim tarafından kuruldu, Sözcü gazetesinin sahibi kimdir?

Sözcü Gazetesi kimindir, sahibi kimdir?
15 Mayıs 2019 Çarşamba 18:40

Sözcü gazetesi, muhalif kesime hitap eden gazetelerden biridir. Türkiye'nin en çok okunan gazetelerinden olan Sözcü, bir dönem attığı manşetlerle sürekli gündeme geliyordu. 

FETÖ'nün yayın organı Zaman'ın ardından 400 bin tirajına ulaşarak en çok okunan 2. gazete ünvanını yakalayan Sözcü Zaman gazetesinin kapanması, Hürriyet gazetesinin ise el değiştirmesi ve tirajının düşmesi nedeniyle şuan (Mayıs 2019) Türkiye'nin en çok okunan gazetesi konumundadır. 

27 Haziran 2007 tarihinde İstanbul’da kurulan Sözcü gazetesi genç bir gazetedir. Ancak geçmişe bakıldığı zaman Sözcü Gazetesi’nin, sadece isim değiştirerek “Sözcü” adını aldığı kadrosunun hemen hemen aynı olduğu görülecektir. Sözcü gazetesi, gerek kadrosu, gerekse kullandığı dil yönünden eski bir gazeteyi andıracaktır. Söz konusu gazete ile isim benzerliğinden de tahmin edileceği üzere Sözcü gazetesinin kuruluş kadrosu önceden yayınlanan “Gözcü” gazetesinin eski kadorsuydu. Yani Sözcü gazetesi Gözcü gazetesinin devamı niteliğindedir.

Gözcü gazetesi Nisan 2007’de kapanmış ve hemen ardından 27 Haziran tarihinde de Sözcü’nün sahipleri tarafından isim hakları alınmış ve Sözcü gazetesi kurulmuştur. Zaten “Cumhuriyetin Gözcüsü” sloganıyla gazete; geçmişine dair bir hatırayı da devam ettirmektedir. İsim hakları devredilmeden önce Gözcü Gazetesi’nin imtiyazları Doğan Medya Grubuna aitti.

Sözcü gazetesi, şuan Türkiye'nin en çok okunan gazetesi olmasının yanından güçlü bir yazar kadrosuna sahiptir. 

SÖZCÜ KİMİNDİR?

Estetik Yayıncılık A.Ş.'ye ait olan Sözcü gazetesinin sahipleri arasından FETÖ'den yargılanan ve şuan firari olan Burak Akbay bulunmaktadır. 

Öte yandan gazetenin genel yayın yönetmenliği görevini ise Metin Yılmaz yürütmektedir.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×