Senegal'de Türklerin 8 ayda tamamladığı havalimanı açıldı

- Afrika'da hava ulaşımında bağlantı noktası olması planlanan Dakar'daki 3 milyon yolcu kapasiteli Uluslararası Blaise Diagne Havalimanı'nın açılışı yapıldı - Başkent Dakar'daki açılışa Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da katıldı - Türk şirketler, yaklaşık 730 milyon dolara mal olan havalimanının 25 yıllık işletmesine ortak oldu

Senegal'de Türklerin 8 ayda tamamladığı havalimanı açıldı
08 Aralık 2017 Cuma 13:36

DAKAR (AA) - Senegal'de Türk firmaların 8 ayda tamamladığı 3 milyon yolcu kapasiteli Uluslararası Blaise Diagne Havalimanı açıldı.

Başkent Dakar'daki havalimanı açılışına, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba, Gambiya Devlet Başkanı Adama Barrow, Gine-Bissau Devlet Başkanı Jose Mario Vaz ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'nin Dakar Büyükelçisi Nilgün Erdem Arı, Türk firmaların temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Dakar'da 2008'den bu yana bitirelemeyen ancak Türk firmalar Summa ve Limak'ın 8 ayda tamamladığı yeni havalimanı aynı zamanda Senegal'de bağımsızlıktan sonra faaliyete geçen ilk havalimanı olma özelliği taşıyor.

Dakar'ın yeni kentleşme projesi kapsamında şehre 40 kilometre mesafede inşa edilen 3 milyon yolcu kapasiteli yeni havalimanının Afrika'yı Avrupa'ya bağlayacak geçiş noktası olacağı tahmin ediliyor.

Hac terminali, başkanlık pavilyonu, taksi yolu, kontrol kulesi, yangın binası, 50 bin ton kapasiteli kargo terminali de proje kapsamında yer alıyor.

Pist, taksi ve apron dizaynı ve A380 uçaklarının inişine elverişli şekilde tasarlanan havalimanı, ilerleyen zamanlarda, kategori F olarak bilinen dünyanın en büyük uçaklarının inip kalkabileceği altyapıya sahip şekilde dizayn edildi.

Havalimanında 9 biniş kapısı, 2'si havayolu firmalarına ait olmak üzere 4 VIP bekleme salonu ve Duty Free alanları bulunuyor.

Türk şirketler, yaklaşık 730 milyon dolara mal olan havalimanının 25 yıllık işletmesine de ortak oldu.

- 8 yıldır bekliyordu, 8 ayda tamamlandı

Senegal Cumhurbaşkanı Sall, Summa'nın 2013'te Ekvator Ginesi'nde yaptığı kongre merkezini beğenerek aynı kongre merkezinden Dakar'a da istediğini söylemiş ve projenin tamamlanması için 1 yıl vermişti.

Ancak şirket, kongre merkezini 11 ayda tamamlayınca, Afrika çapında büyük ilgi çekmişti. 2014 Frankafoni Zirvesi'nin de yapıldığı kongre merkezinin kısa sürede tamamlanması Afrika'da büyük yankı uyandırmıştı.

Ülkedeki faaliyetlerine devam eden Summa'ya 2016'da Suudi Arabistanlı bir şirket tarafından 2008'den bu yana tamamlanamayan Blaise Diagne Havalimanı inşaatının bitirilmesi teklif edilmişti.

Teklifi Limak iş birliğiyle kabul eden Summa, projeyi Nisan 2016'da devralarak inşaata Eylül 2016'da başlamıştı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×