Odnoklassniki Giriş, Odnoklassniki Kaydol, Hesap açma

Rus Facebook'u olarak adlandırılan Odnoklassniki.ru sitesine Türkiye'den her gün yüzbinlerce kişi giriş yapıyor. Amerikan menşeili şirketlerin tekelini kırması açısından önem taşıyan bu gelişme şimdilik iyimser görünüyor. Ancak ileriki zamanlarda nasıl bir ilgi göreceği merak konusu. Peki Odnoklassniki.ru ya da kısa adıyla Ok.ru sitesine nasıl kayıt yapılır, nasıl oturum açılır?

Odnoklassniki Giriş, Odnoklassniki Kaydol, Hesap açma
12 Temmuz 2019 Cuma 05:13

Odnoklassniki Giriş; Rusya'nın Facebook ya da Twitter'ı olarak bilinen Odnoklassniki.ru ya da kısaca Ok.ru sitesine Türkiye'den her gün 100 binlerce insan giriyor. Peki Odnoklassniki ya da Ok.ru nedir, nasıl kayıt yapılır, nasıl kullanılır?

Format olarak daha çok Facebook'a benzeyen Ok.ru sitesinde Facebook'ta yapabildiğiniz bütün faaliyetleri aynen yapabilirsiniz. 

İlk çıktığı zamanlarda Türkçe versiyonu olmayan Odnoklassniki artık Türkçe dil desteği de sunuyor.

Rusya kökenli Mail.ru Group tarafından kurulan Odnoklassniki.ru'ya üye olmak için öncelikle siteye giriş yapmalısınız.

Sitede Facebook'ta olduğu gibi bir "Hoş Geldiniz" ekranı bulunuyor. Burada üyeler için "Giriş" kısmı varsayılan sayfa olarak ayarlanmış durumda. Ancak "Yeni Üye Girişi" için ise hemen altta, Resim-1'de de anlatıldığı "Registiration" yani "Yeni Kayıt" butonu bulunuyor.


Resim-1: Giriş ya da Yeni Kayıt ekranı

Bu işlemi seçtikten sonra karşınıza telefon numaranızı isteyen bir ekran gelecek. Telefon numaranızı verdikten sonra cep telefonunuza bir SMS kodu gelecek. Bu SMS kodunu karşınıza çıkan boşluğa gireceksiniz. Daha sonra da Adınız, Soyadınız, doğum tarihiniz ve şifrenizi girerek siteye kayıt işlemini başarıyla tamamlıyorsunuz.

Odnoklassniki.ru sitesi Rusya'nın komşuları Ukraynaca, Ermenice, Rumence, Gürcüce, Özbekçe, Kırgızca, Azerice, Kazakça, Tacikçe gibi dilleri yanısıra Türkçe de hizmet veriyor.

Rusya, internet teknolojisinde Türkiye pazarına ilk olarak Yandex ile girmişti. 

Şimdi Odnoklassniki ile yeni bir giriş yapan Rus teknolojisinin ne kadar ilgi göreceği merak konusu ancak Amerikan menşeili firmaların tekelini kırması açısından önem taşıyor.

Türk halkının kültürel ve dini değerleri konusunda da titiz davranacaklarının sinyalini veren Odnoklassniki, Türkiye pazarına ve Türkiye'deki sosyal paylaşım platformlarına erişen kitleye ne kadar ciddi baktıklarını da göstermiş durumda.

ODNOKLASSNIKI HAKKINDA

Odnoklassniki (Rusça: Одноклассники - Sınıf arkadaşları), 4 Mart 206 tarihinde Ablert Popkov tarafından Rusya'da kuruldu. 

Rusya ve eski Sovyet cumhuriyetlerinde popüler sosyal paylaşım web sitesi.

Site 45 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya ve 10 milyon günlük tekil ziyaretçiye sahiptir.

Alexa istatistiklerine göre Odnoklassniki dünyanın en çok ziyaret edilen 67. sitesidir.

Ayrıca Rusya'nın en çok ziyaret edilen 7. sitesidir.

2008 yılının ilk çeyreğinde sitenin gelirleri 3,3 milyon $ olmuştur.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Hakan34 - 7 ay önce
Avatar
Süleyman Çakır - 6 ay önce
hesap sıkça engelleniyor neden acaba
Avatar
Süleyman Çakır - 6 ay önce
hesap sıkça engelleniyor neden acaba
Avatar
Aydin - 5 ay önce
Sarıtaş