"Mardin Güvercin Festivali"

- İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen festival, atlı ekipler, palyaçolar, davul zurna ve def ekibinin katılımıyla renkli görüntülere sahne oldu - Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Vali Yaman: - "Mardin artık güven ve huzur şehridir. Son günlerde turist sayımızda yüzde 300'ün üzerinde bir artış var. Otellerimiz tamamen dolu. Esnafımızın yüzü gülüyor"

14 Nisan 2018 Cumartesi 15:38

MARDİN (AA) - İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından "Mardin Güvercin Festivali" gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki festival, atlı ekipler, palyaçolar, davul zurna ve def ekibinin yer aldığı kortej yürüyüşüyle renkli görüntülere sahne oldu. Festivalde, kente özgü güvercinler tanıtıldı, Mardin Güzel Sanatlar Lisesi tarafından düzenlenen resim sergisinin açılışı yapıldı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Vali Mustafa Yaman, festivalde yaptığı konuşmada, vatandaşlar için çalıştıklarını, vatandaşların her günü dolu dolu yaşamasını istediklerini söyledi.

Başka festivaller de düzenleyeceklerini kaydeden Yaman, kenti daha temiz ve güzel hale getireceklerini belirtti.

Festivalin, şehrin, bölgenin ve ülkenin huzuruna vesile olmasını dileyen Yaman, şöyle konuştu:

"Buradan 'Mardin bir barış şehridir' diye haykırıyoruz ve bu hep öyle olacaktır. Yaklaşık 2 yıl önce bu sokak ve caddelerde kimse yoktu. Esnaf ve turizmcimizin yüzü gülmüyordu. Mardin artık güven ve huzur şehridir. Son günlerde turist sayımızda yüzde 300'ün üzerinde bir artış var. Otellerimiz tamamen dolu. Esnafımızın yüzü gülüyor. Türkiye'de artık herkes Mardin'i görmek istiyor. Mardin yüzyıllardır barış şehriydi. Cumhurbaşkanı ve hükümetimizin destekleri ile şehrimizde bu barışı sürdüreceğiz inşallah."

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu da bugün Arapça, Türkçe, Kürtçe ve başka dillerde türküleri haykırdıklarını belirterek, "Güvercinlerimizi uçuracağız ve Mardin'in, Ortadoğu'nun sembolü tıpkı Kudüs gibi, yüzyıllarca barışın, semavi dinlerin sembolü olmuş bir şehir olduğunu, dosta, düşmana herkese göstereceğiz." ifadelerini kullandı.

AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ise kentin geçen haftalarda birçok festivale ev sahipliği yaptığını belirterek, Mardin'in, dinlerin, dillerin beraber ve kardeşçe yaşadığı güzel bir şehir olduğunu aktardı.

Çankırı, "Bir süre bu kardeşliğimizin arasına nifak tohumları ekmeye çalıştılar ama başaramadılar. Bizim birlik ve beraberliğimiz daim oldu." dedi.

Festivale, AK Parti MKYK Üyesi, Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcısı Zeynep Alkış ve vatandaşlar da katıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×