Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener'den açıklama

31 Mart yerel seçimlerinde HDP ile gizli ittifak kuran CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti lideri Meral Akşener bir araya geldi. İki lider baş başa gçrüşmenin ardından ortak açıklama yaptı. Sandıkların yüzde 92,3'ünün açıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "15 bin 722 oyla Ekrem İmamoğlu önde" derken, İYİ Parti lideri Akşener, seçim sonuçlarının kabul edilmesi gerektiğini söyledi

Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener'den açıklama
08 Nisan 2019 Pazartesi 12:03

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşenerbaş başa görüştü. Görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. 

CHP lideri Kılıçdaroğlu "Türkiye'nin bir an önce seçim atmosferinden çıkıp kendi temel sorunlarına odaklanması lazım. Çok ciddi sorunlarımız var ve Türkiye'nin bu seçim sürecinden çıkması lazım. 31 Mart'ta bir seçim yaptık. Aradan 8 gün geçti. 8'inci gündeyiz ama hala yerel seçimlere ilişkin tartışmalar devam ediyor" dedi. 

YSK'ya seslenen CHP lideri şunları söyledi:

"YSK, bu konuda düşüncelerini hayata geçirecek. YSK, kararlarını hukuk güvenliği içinde almak zorundadır. Kanunlara uymak zorundadır, geçmişteki kararlarına uymak zorundadır. Oyların yeniden sayılmasına yönelik hiçbir itirazımız olmadı. İtiraz hukuk içinde olursa, yasalar bu kuralı hayatı geçirebilirse hiçbir sorunumuz yok. Hakimin tarafsızlığı ve bağımsızlığı önemlidir. Sizin bağımsızlığınız ve tarafsızlığınız çok önemlidir."

"Islak imzalı tutanaklar tutulurken, niye bir şerh düşmediler?" diyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, "38 ilçede tekrar sayım için makul gerekçe gerekiyor. Bu olay bir CHP, Saadet, İYİ Parti, AK Parti olayı değil, bir demokrasi olayı. Olay büyükşehir belediye başkanı seçip seçmeme olayının ötesindedir. Bu bir demokrasi olayıdır" dedi. 

CHP lideri, "Sandıkların yüzde 92,3'ü açıldı ve sayıldı. 15 bin 722 oyla Ekrem İmamoğlu önde" dedi. 

AKŞENER'DEN AÇIKLAMALAR

İYİ Parti lideri Akşener yaptığı açıklamada ise, "1950 yılından bu yana çeşitli birikim sağlandı. Sayın Cumhurbaşkanı'na bir uyarıda bulunmak isterim. Bu millet kendisini muhtar değil, Başbakan, Cumhurbaşkanı seçti. Hepsi bu sandıktan çıktı. Milli iradeye saygısızlığı bu gazi ve aziz millet affetmez. Sandıkta cezasını vererek affetmez. Sayın Erdoğan, sandık sonuçlarını kabul etmeyerek millet iradesine ihanet etmektedir" dedi. 

"Sayın Erdoğan 4, 4,5 sene sonra bu milletin karşısına geçecektir" diyen Akşener, "Bizim itirazlarımız reddedildi. 21 oyla seçim kaybettik. Sayın Erdoğan'a bir çağrım daha var; teşkilatlarınız, arkadaşlarınız bedel ödeme korkusuyla çok heyecanlı görünüyor. Lütfen onlara gem vurun" ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×