Kaşıkçı olayında yeni gelişme, Hakan Fidan ABD Kongresi'nde

MİT Müsteşarı Hakkan Fidan'ın, ABD kongresinde Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bazı kongre üyeleriyle görüştüğü belirtiliyor.

Kaşıkçı olayında yeni gelişme, Hakan Fidan ABD Kongresi'nde
07 Aralık 2018 Cuma 00:19

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilişiyle ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Haberturk yazarı Serdar Turgut'un ididasına göre MİT Müsteşarı Hakan Fidan ABD Kongresi'nde bazı senatörlerle görüştü.

Turgut'un iddiasına göre, Amerikan kaynakları MİT müsteşarı Hakan Fidan’ın Amerikan Kongre’sine olduğunu ve kapalı kapılar ardında dar kapsamlı görüşmelerde Kaşıkçı cinayeti hakkında kongre üyelerine bilgi verdiğini anlattılar.

İddiaya göre kaynaklar, Fidan’ın kendi inisiyatifiyle mi yoksa davetli mi geldiği yolundaki sorumuza net cevap veremedi.

Turgut'a göre şayet Fidan davet edilmişse bu davetin CIA Başkanı tarafından mı; yoksa istihbarat komisyonunca mı yapıldığı anlaşılamadı.

Bilindiği gibi CIA Başkanı Gina Haspel cinayetten kısa süre sonra bir gece yarısı Türkiye’ye uçmuş ve hem MİT yetkililerinden hem de devlet üst yönetiminden olayla ilgili Türkiye’nin göstermeyi kabul ettiği delilleri görmüştü.

Hakan Fidan’ın bu ziyaretinin o Haspel’in ziyaretine bir karşılık olarak da görülmesi mümkün.

Kaşıkçı cinayeti konusunda Senato ile Beyaz Saray’ın arası hayli gerginken ve Senato Muhammed bin Selman’a karşı cephe almışken MİT Başkanı'nın elindeki bilgileri Senato'ya anlatması Amerikan kaynakları tarafından ilginç bir gelişme olarak yorumlandı. Bu kaynaklar bu gelişmenin Beyaz Saray’dan tepki gömesinin ihtimal olduğunu da söylüyorlar.


Etiketler; #Hakan Fidan

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×