FOX TV kimindir, sahibi kimdir?

Türkiye'nin en çok izlenen kanallarından biri olan FOX TV ile ilgili pek çok sorunun yanıtı aranıyor. FOX TV'nin sahibini merak eden vatandaşlar FOX TV kimindir? diye araştırmalar yapıyor.

FOX TV kimindir, sahibi kimdir?
29 Haziran 2019 Cumartesi 18:30

FOX TV kimin, sahibi kimdir? sorularının yanıtı internet üzerinden soruşturuluyor. Özellikle CHP ve HDP yandaşı bir kanal görüntüsüne sahip olması, AK Parti hükümetine karşı açık bir tavır içinde olması, çalışanları ve sunucularının AK Parti düşmanı gibi hareket etmesi bu kanalın sahibi konusunda merak uyandırmaya başladı. Çünkü, Türkiye'de CHP ve HDP-PKK yandaşı siteler dışında hükümete bu kadar nefretle yaklaşan bir medya kuruluş bulunmuyor.

FOX TV, News Corporation tarafından kurulan ve 24 Şubat 2007 yılında yayın hayatına başlayan uluslararası bir televizyon kanalıdır. Öte yandan kanal Türkiye'de yayın yapmaktadır. Ve izleyici tarafından severek takip edilen bir çok programı ve dizisi bulunmaktadır. 

Rupert Murdoch'un sahibi olduğu kanal, Türkiye pazarına İhlas Holding bünyesinde yayın yapan TGRT kanalının isim ve yayın haklarını satın alarak girdi. 

2013 yılından bu yanan "Ailemizin kanalı" sloganı ile hedeflediği kitleyle buluşan kanalın yayın dili ise Türkçe'dir. 

Fatih Portakal'ın sunduğu FOX Ana Haber bülteni ile en çok izlenenler arasına sıkça giren kanalın yayın merkezi İstanbul Zeytinburnu'ndadır.

Uydu anten, kablo TV ve özel yayın kuruluşları aracılığıyla Türkiye genelinde seyirci kitlesine ulaşabilen kanalın kardeş kanalları Fox Life, Fox Crime ve Fox Sports gibi kanallardır.

Teledünya üzerinde 29. Kanal tarafından gösterilmekte olan Fox’un 16:9 resim formatı ile yayınlanmakta olduğu bilinmektedir. Kanalın eski adı TGRT’dir.

Rupert Murdoch Kimdir?

Rupert Murdoch, İskoçya kökenli Avustralyalı bir ailenin oğlu olarak Melbourn'ün Bellini şehrinde dünyaya geldi. Birinci Dünya Savaşı yıllarında 'Çanakkale Savaşı' haberleriyle adını duyuran babası Keith de Avustralya gazeteciliğinin öncülerinden biridir. Babasının vefatının ardından kendisine kalan küçük bir yayınevinin başına geçti. 29 yaşında patron olan Murdoch, borç ve kredi ile yeni gazeteler satın alarak meyda sektörüne hızlı giriş yaptı. Kredilerden oluşan borçlarını ödemek durumunda olan iş adamı bulvar gazeteciliğine yönelerek okuyucu kitlesini arttırdı. Daha sonra radyo sektörüne giren Murdoch, ilk televizyon kanalı olan Kanal 9 ile TV sektörüne girdi. 

FOX TV SATILDI

Son olarak Türkiye'de ve bazı ülkelerde yayın yapan FOX TV veya FOKS televizyonu dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Walt Disney tarafından satın alındı.

Şirket eğlence sektöründe dünyanın en büyük şirketi olarak biliniyor.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Oya elabukumet - 2 ay önce
Ülkede okadar akp yandasi kanal varken birakinda bi kanal muhalefeti desteklesin
Sizde dahil olmak uzere akp nin hepiniz akp nin sözcüsüsunuz ama bigun adalet yerini bulucak
Misafir Avatar
Murat - 2 ay önce @Oya elabukumet
Ülke kanallarını izlemek yerine, Türk düşmanı kanallarını izlemeyi tercih eden kanı bozuklar olduğu sürece. Bu ülkede sorunlar hiç bitmez..
Avatar
Ismail ince - 1 ay önce
Tarafsız olmasını tavsiye ederim en azından şerefli olur
Avatar
- 4 hafta önce
Amaç yandaşlığı değil beyinsizler türkiye düşmanlığı sizleri erdoğan nefretiyle bu güzel ülkemize yaptıkları her saldırıya tepkisiz bırakmak aidiyetsiz birer yaratık haline dönüştürmek ve bunu malesef başardılarda beyinlerinize attıkları formatla onların istediği gibi hareket etmekte ve türkiyemiz için başı dimdik mücadele veren rte dan nefret ettirildiniz ama siz bunu kendi düşünceniz sandınız.aslındadoğruyu görebilseydiniz ülkemize her yapılan saldırıya 15 temmuz ve gezi olayları gibi alkış tutmazdınız bu türkiye düşmanı aşağılıklarla nasıl aýnı şekilde bu olanları desteklerim önlerle nasıl aynı yerde durabilirim diye kendinizi sorgulayamaz hale getirdiler.canım vatanımın zarar göreceği her kalkışmaya destek verir hale getirdiler.malesef siz rte düşmanlığıyla uyutulurken asıl amacın türkiye olduğunu göremeyecek kadar nefretle dolduruldunuz YAZIK
Avatar
Handan - 1 ay önce
Bir gün fox ta yokolup gidicek İnsaAllah
Avatar
Demokrasi sesi açık,şeffaf,tarafsız - 4 hafta önce
Demokrasilerde çok seslilik esastır.Özellikle medyada..ama RTÜK ün denetimi hakkaniyetli olmalı..hangi kanal olursa olsun denetim şart ..şeffaf bağımsız.Aynen kurumları denetleyen bir zamanların Sayıştayı gibi...
Avatar
erdal erman amasya - 3 hafta önce
türkiyede kurulduğundan beri çok ama çok severek ve beğenerek izlemekten çok ama çok memnunum iyiki varsın fox tv
Avatar
Yusuf s - 2 hafta önce
Çok şerefsiz bir kanal sahibiyle ve program sunuculariyla nekadar ırkçı bir kanal olduğu belli amacı ülkemizi parcalamakmi biran önce kapatılması gerek
Avatar
Gizli - 1 hafta önce
Ona bakarsan atv de Erdoğan tutuyor