EYT son dakika gelişmesi... Toplandılar

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda yeni gelişme var mı? Hükümet ya da muhalefet partilerinden emeklilikte yaş engeline takılanlar konusunda bir açıklama var mı? sorularının yanıtı merak edilirken emeklilikte yaşa takılanlar İstanbul Maltepe miting alanında bir araya gelmeye başladı.

EYT son dakika gelişmesi... Toplandılar
22 Mart 2019 Cuma 09:00

Sonhaberler | Haber Merkezi

Emeklilikte yaşa takılanlar seslerini duyurmak için İstanbul Maltepe'de bir araya geliyor. Yoğun katılım beklenen mitinge siyasilerin ve sivil toplum örgütlerininde destek vermesi bekleniyor.

Geçtiğimiz 10 Şubat'ta Ankara'da toplanan emeklilikte yaşa takılanlar önce Anıtkabir'i ziyaret etmiş ardından da Nazım Hikmet Kültür Merkezinde bir araya gelmişti. Toplantıya bazı siyasi partilerden temsilciler katılırken emeklilikte yaşa takılanlar salona sığamamıştı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) üyeleri tarafından son mitingin İstanbul'da yapılması için çalışmalar başlatılmıştı.

Maltepe'de saat 12.00 ile 15.00 arasında düzenlenmesi planlanan mitinge 81 ilden katılım sağlanması bekleniyor.

"BİR MİLYON KATILIM"

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) tarafından mitinge 1 milyon kişinin katılacağı açıklanmıştı. Bunun içinde 81 ilden otobüsler kaldırılmıştı.

DAHA ÖNCE AÇIKLANMIŞTI

Emeklilikte yaşa takılanlar Ankara'da toplandıktan sonra yeni adresleri İstanbul olacak. Seslerini duyurmak için toplanması beklenen EYT'liler büyük EYT toplantısının ne zaman yapılacağını merak ediyor. Peki, EYT Maltepe mitingi ne zaman?

İşte, Maltepe Mitingi'nin tarihi:

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği İstanbul Maltepe'de toplanmak için Valiliğe başvuru dilekçesini verdi. Buna göre, dernek tarafından alınan karar göre, toplantı 17 Mart Pazar günü belirlendi, saat 12.00-15.00'de düzenlenecek.

ÖZÜPAKTAN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliğine Maltepe etkinlik alanında toplanmak için başvuran Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği onay için beklediklerini açıkladı. Özüpak tarafından başvur dilekçesinin fotoğrafı paylaşılarak şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul valilik etkinlik büro amirliğinden, Etkinlik düzenlemek için verilen BAŞVURUMUZA ait ALINDI BELGESİ teslim alındı. Şimdiki süreçte talebimiz Valilik tarafından onaylanma sürecine girmiş olup bu son bir hafta kalana kadar ONAY BELGESI beklenilebiliyor denildi. Sürecin hızlı olması birçok ilde bunun için hazırlık yapılacağı için daha erken cevap verilmesini rica edildi, ancak bazen son iki gün kala bile dönüş yapıldığı belirtildi. Gündem yoğun olduğu için siyasi partilerden gelebilecek bir taleple aynı gün ve aynı yer istenildiği takdirde önceliğin onlara verilme olasılığı da belirtildi. Ancak bizler her türlü hazırlığımızı tüm il temsilciliği ve gurupları olarak Mitingimizin olacağına yönelik eksiksiz ve tam olarak yapacağız. Sadece araç konusunda zor durumda kalınmaması için ücretli araç ayarlamalarında listeler hazırlanıp şirketlerle bu anlatılan doğrultuda irtibata geçilmesi önemle rica olunur.” 

İSTANBUL'DA TOPLANIYORLAR

Ankara'da 300 bini aşkın oldukları söylenen emeklilikte yaşa takılanlar Nazım Hikmet Konferans Salonu'nda bir araya gelmişti. Salona sığmayan EYT'liler dışarıda kalmıştı. 

ÖZÜPAK: İSTANBUL'DA TOPLANACAĞIZ

Bir televizyon kanalında canlı yayınan katılan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak, İstanbul Yenikapı miting alanında toplanacaklarını söyledi. Özüpak: "Ankara'da resmi 261 bin kişi, ekstradan bahçe alanında 300 bini aşkın kişiyi bulduk. Öncelikle Anıtkabir ziyaretimiz oldu ardından kültür merkezinde programımız gerçekleşti. Şimdi yönetim kurulumuzun aldığı kararla İstanbul Maltepe sahil etkinlik alanında bir miting düzenlemeyi düşündük. Çünkü hep salonlardan taştık. Ve İstanbul'da bizim için çok büyük önem arzeden bir şehirimiz. Yine tüm Türkiye'den katılımla bir etkinlik olacak. Burayla alakalı bazı prosedürlerimiz baş gösterdi emniyetimizden bu prosedürleri yerine getirdikten bir iki gün sonra sonuçlanacağını düşünüyoruz" dedi. eyt

TARİHLER SOSYAL MEDYADAN DUYURULACAK

Gerekli izinlerin alınması ile miting tarihlerinin sosyal meyda üzerinden açıklanacağını söyleyen Özüpak, İstanbul'da toplamda 1 milyon kişinin toplanmasını beklediklerini söyledi. 

Her evde bir yada iki EYT'li olduğunu söyleyen Başkan Özüpak, EYT isminin bir bayan arkadaşının fikri ile ortaya çıktığını söyledi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda yeni bir gelişme var mı, emeklilikte yaş engeline takılanlar için herhangi bir yasa çalışması var mı, hükümet ya da muhalefet partilerinden konu hakkında bir açıklama var mı? EYT konusundaki bütün bilgiler ve haberler haberimizde.

BİNALİ YILDIRIM'DAN EYT YORUMU

AK Parti'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan eski Meclis Başkanı Binali Yıldırım'dan EYT yorumu geldi.

Yıldırım, AK Parti ilçe teşkilatı ve MHP ilçe teşkilatı yetkilileri ile birlikte esnafı ziyaret etti. Pendik'te gerçekleşen ziyaret sırasında yıldırım, kestane satan bir vatandaşın yanına gitti.

Kestane alan Binali Yıldırım vatandaşlara kestane dağıtırken emeklilite yaşa takılan (EYT) olduğunu söyeleyen biri Yıldırım'a yaklaşarak EYT sorununun ne zaman çözüleceğini sordu. 

Soru üzerine Yıldırım “Sabır, biraz daha sabır” diye yanıt verdi.

KILIÇDAROĞLU'NDAN AÇIKLAMA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Batman'da yaptığı konuşmada EYT'lilere yönelik vaatlerini sıraladı. Kılıçdaroğlu, yeni projesinin adını "aile sigortası" olarak açıkladı.

31 Mart yerel seçimleri kapsamında Batman'da vatandaşlara seslenen Kemal Kılıçdaroğlu, yüz binlerce EYT'li hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İşten ayrılan veya işten atılan ve emekli olmasına az kalanlara yönelik uygulanacak proje emeklilikte yaşa takılanları yakından ilgilendiriyor.

Kılıçdaroğlu Batman'da EYT'lilere yönelik yaptığı açıklamalarda “EYT’liler beni dinlesinler. Aile yardımları sigortası şu: Emeklilik yaşı 65, patron geldi 55 yaşında dedi ki işine son veriyorum. Kıdem tazminatı aldı. 1 yıl da işsizlik sigortası aldı. Geriye kaldı emeklilik için 9 yıl, gidiyor iş verene diyorlar ki sen yaşlısın… Gidiyor devlete beni emekli et diyor, devlet diyor ki sen daha gençsin 9 yılın daha var. Nasıl geçinecek bu insan ailesine nasıl bakacak? O zaman aile yardımları sigortası devreye giriyor. Emekliliğine kadar bir ailenin aç kalmaması lazım yoksul kalmaması lazım.” ifadelerini kullandı. staj

EYT NEDİR?

Emeklilikte Yaşa Takınlar olarak bilinen ve uzun zamandır Türkiye'nin gündeminde olan EYT nedir? EYT, yani emeklilikte yaşa takılanlar, prim gün sayılarını doldurmuş ancak emekli olabilmek için yaşını doldurmamış olanlara denir. 

EYT KİMLERİ KAPSIYOR

EYT, 08 Eylül 1999 öncesi işe girenleri kapsıyor. 1999’da emeklilik yasasında değişikliğe gidildi. 08 Eylül 1999 tarihten önce 18 yaşında işe başlayan bir kadın 20 yılda yani 38 yaşında emekli olabiliyordu, bir erkek ise 25 yılda yani 43 yaşında emekli olabiliyordu. 1999 yılında çıkarılan bu kanun ile birlikte emeklilik yaşı kadınlarda 58'e erkeklerde ise 60'a yükseltildi. 1999’dan önce işe girmiş olanlar için de kademeli geçiş hükümleri kabul edildi. 

 BAKAN'DAN EYT AÇIKLAMASI 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk EYT sorusu üzerine "EYT gündemimizde yok"cevabını verdi.

Bakan Selçuk'un bu açıklamasına açıklamasına emeklilikte yaşa takılanlar EYT'lilerden sert tepkiler geldi.

Sosyal medya paltformaları üzerinde organize olan EYT'liler Bakan Selçuk'un açıklamasına tepki gösterdi. 

Twitter'da paylaşılan bazı mesajlarda şu ifadeler yer aldı:

Tek gündem EYT gündemimizde yok demek çok ağır geliyor başka bir açıklama yapsanız."

"Sayın @ZehraZumrutS Siz gündemimizde yok desenizde Biz Türkiye'nin gündemindeyiz. #EYTTürkiyedir Milletin Kendisidir. Yok sayılamaz Hak sahibi olmayanlara imtiyazlar sunulurken Gerçek hak sahibi #EYT çözümsüz bırakılamaz "

"#EYT ,yi görmezden gelmek büyük bir hata olur"

EYT'LİLERDEN YENİ HAMLE

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT SYDD) çeşitli illerde toplantılar düzenlenmeye devam ediyor.

81 ilde düzenlenen toplantılarda katılımcılardan imza toplandı. Toplanan imzaların bugün Beştepe'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne teslim edildiği bildirildi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin resmi sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verilmişti: @EytSydDernegi olarak illerde yaptığımız Buluşmalarda, gelen mağdur arkadaşlarımızdan imzalar toplandı ve yarın bu imzalar Beştepe'ye teslim edilecek. Bu akşam temamız bu olacak. Adres olarak tüm kanal ve gazete twit adresleri olacaktır.

EYT'LİLER ETİKET ÇALIŞMASI YAPTI

Seslerini bulabildikleri her mecrada duyurmaya çalışan emeklilikte yaşa takılanlar sosyal medya üzerinden etiket çalışmaları ile yetkililere ulaşmaya çalışıyor. 

#EYTninİmzalarıBeştepede etiketi kullanarak sosyal medya platformu Twitter'da paylaşım yapan EYT'liler sosyal medyada gündeme oturmayı başardı.

GÖNÜL BORAN: "KAZANACAĞIZ"

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Gönül Boran'da destek verdi. Boran yaptığı paylaşımda, "Varız, buradayız, kazanacağız." ifadelerini kullandı.

ANKARA'DA TOPLANMIŞLARDI

Son olarak Ankara'da biraraya gelen binlerce emeklilikte yaşa takılan, Anıtkabir'i ziyaret ettikten sonra Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde toplanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Eyt Staj Maduru - 1 ay önce
medyalarıda satın alsanız gücünüz millete yetmez..eyt
Avatar
Eyt Staj Maduru - 1 ay önce
MEDYALARI SATIN ALSANIZ DA ADALET YERİNİ BULACAK.. EYT KUL HAKKIDIR..
Avatar
Misafir - 4 hafta önce
Seninle yolumuz Buraya kadar sayın reis.16 yıl beraber ıslanmıştık yağan yağmurda.
Avatar
Erhan - 4 hafta önce
Haklı davamızın arkasındayız
Avatar
Musa bakır - 4 hafta önce
Başkanım bir kulak verin bu magdur insanlara
Avatar
Musa bakır - 1 ay önce
Sayın başkanım bu güne kadar hep ailecek yanınızda olduk lütfen bize yapılan bu haksızlıga artık son verip bu insanları sevindirin zaten 1200 tl gibi ďüşük maaş alacaklar seçimden önce bu yasayı çıkartın bizde sizi baş tacı yapalım saygılarımla
Avatar
Semih - 4 hafta önce
10000 gün oldu daha ne bekliyorsun ey hükümet
Avatar
#EYT .HAYDAR - 4 hafta önce
#eyt.Seçim sonu diye söyleniyor artık eyt boş vaadlere kanmıyor.maduriyetimize çözüm getirin