EYT son dakika gelişmesi... Açıklama yapıldı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda yeni gelişme var mı? Hükümet ya da muhalefet partilerinden emeklilikte yaş engeline takılanlar konusunda bir açıklama var mı? sorularının yanıtı merak edilirken Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nden açıklama geldi.

EYT son dakika gelişmesi... Açıklama yapıldı
25 Mayıs 2019 Cumartesi 08:00

Sonhaberler | Haber Merkezi

Denizli'de 1 Mayıs hazırlıklarını sürdüren EYT’liler: Gasbedilen tüm hakları geri almak için 1 Mayıs’ta da alanlarda olacağız.

1 MAYIS'TA ALANLARDA OLACAĞIZ

Yerel seçim öncesi özellikle Ankara buluşması ve İstanbul Maltepe mitingi ile ülke gündeminde önemli bir yer edinen emeklilikte yaşa takılanlar da (EYT) 1 Mayıs’a hazırlanıyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Denizli Temsilciliği, “Gasbedilen tüm hakları geri almak için 1 Mayıs’ta da alanlarda olacağız!” dedi.

EYT Derneğinin ülke genelinde 1 Mayıs mitinglerine katılım kararı olduğunu belirten Denizli Temsilcisi Yücel Gönen, “Denizli’de de 1 Mayıs’a katılım sağlayacağız. Kortejde EYT pankartımızla yer alacağız. Miting programında bize de yer verildi. Kürsüden yapacağımız konuşmada EYT mağduriyetini anlatarak sesimizi 1 Mayıs alanında da yükselteceğiz” dedi.

MANİFESTO YAYINLADILAR

31 Mart yerel seöimlere az bir zaman kala Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından manifesto yayımlandı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından yayınlanan manifestoda "Sandıkta tercihimizi yanımızda duranlardan yana kullanacağız" ifadelerine yer verildi.

İŞTE MANİFESTONUN TAMAMI:

"Uzun zamandan beridir gerek yaptığımız toplantılarımızla, gerek sosyal medya üzerinden, gerekse Türkiye Büyük Millet Meclisindeki görüşmelerimiz ile verdiğimiz mücadelelerimizin akabinde, ülkemizde bir kez daha yerel seçim gerçekleşecek.

Bizler, her seçim döneminde tüm siyasi partilerin gündeminde olmuş, vaad olarak beyannamelerinde yer almış, mağduriyeti açık bir şekilde dile getirilmiş, fakat bir türlü çözüme kavuşturulamamış, sorunlarıyla baş başa bırakılmış Türkiye Cumhuriyeti’nin öz evlatlarıyız.

Geçmiş yıllarda grup ve platform olarak sürdürdüğümüz mücadelemizin amacı, 08.09.1999 yılı 4447 sayılı yasanın iptali ve ABO oranlarının eski seviyelere getirilmesidir. 2015 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin yasaları çerçevesinde kurulan EYT SYD Derneği, haklı davamızın mücadelesini sürdüren legal bir Sivil Toplum kuruluşudur.

Bizler, yaptığımız bütün toplantıları yasalara uygun olarak gerçekleştirirken, her söylemimizde hiçbir siyasi ideoloji veyahut partiyle alakamızın olmadığımızı, olamayacağını, ideolojik hesaplaşmaların içerisinde asla bulunmayacağımızı, eylem ya da protesto yapmayacağımızı ve içimizdeki mağdurların tüm siyasi partilerin potansiyel seçmeni olduğunu açıkça ifade ettik.

Aramızdaki mesafeleri kısaltmak isteyenlere bizim kollarımızın her daim açık olduğunun da altını çizdik. Kapılarımızın aralık olduğunu ve o kapının aralığından, gün ışığı gibi süzülecek bir müjdenin gelmesini beklediğimizi söyledik. Umudumuzu ve mücadelemizi sonuna kadar sürdürmekte kararlı olduğumuzu beyan ettik, ve hâlâ da milyonlarca kişinin beklentisine sessiz kalınamayacağı düşüncemizde ısrarcıyız.

Bizler sadece hak edilmişin peşindeyiz ve emeğimizin, alın terimizin davasını savunmak boynumuzun borcudur.

Bununla birlikte yaklaşan seçim sürecinde Türk Milleti olarak yerel yönetimler için oy kullanacağız ve ikaz ve tepkimizi sadece bu yolla dile getirebilme şansına da sahip olacağız.

Açıkça ifade ediyoruz ki, bize yakışan en güzel tepki demokratik hakkımızı kullanırken; sandıkta tercihimizi, bizi dinleyen, anlayan ve yanımızda duranlardan yana kullanmamız olacaktır.

Söz hakkımızı elde etmemiz için seçime mutlaka katılım sağlamamız ve oylarımızı geçerli şekilde kullanmamız gerekmektedir ve bu hususta aşırı ihtimam gerektiğinin altını bir kez daha çizmek istiyoruz.

Tarihimizin en kapsamlı ve demokratik hak arayışında, birlik ve beraberlik içinde, gerek sosyal medyada gerekse sahada bizimle beraber olup emek harcayan, varlıklarıyla buradayız diye haykıran, el ele, yan yana, gönül gönüle âdeta yumak olan tüm kardeşlerimize, sonsuz teşekkürler ediyoruz ve her birine sonsuz minnettarız.

Çünkü:

Bu, tarihe not düşülecek ve demokrasiye örnek teşkil edecek bir davranıştır. Ayrıca Mecliste haklı davamızın dile getiren vekillerimize, bize desteğini esirgemeyen basına, yazar ve gazetecilerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sonuç ne olursa olsun mağlup sayılamayacağımızı cümleâlem bilmelidir. Bizler ümidimizi asla kaybetmeyeceğiz, başımızı her daim dik tutarak mücadelemizi sürdürürken yılmayacağız, yorulmayacağız ve bıkmayacağız ve tek yürek halinde sonuç alana kadar bir arada olacağız. KAMU OYUNA BİLDİRİRİZ.

BAHÇELİ'DEN AÇIKLAMA

Emeklilikte yaşa takılanlar hükümetten gelecek bir haberi beklerken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ümit verici bir açıklamada bulundu. AK Parti'nin ittifak ortağı olan MHP'nin Genel Başkanı Bahçeli'nin böyle bir açıklamada bulunması EYT çevresinden iyimser karşılandı. 

BAHÇELİ: EYT GÜNDEMİMİZDE

Hükümetten isimlerin yaptığı hemen her konuşmada "EYT gündemimizde yok" açıklamasının aksine Bahçeli, "EYT gündemimizde var" dedi. Bloomberg HT, Habertürk TV ve Show TV ortak yayınına katılan Bahçeli'nin açıklamaları şöyle:

Bahçeli yaptığı açıklamada gündemlerinde erken emeklilik olduğunu söyledi. Bahçeli, "Parti programımızda da var. Şimdi seçim arefesinde bunu istismar etmeye gerek yok. Türkiye'nin ekonomik şartlarını olgunlaştırarak müşterek bir çözüm bulmaya gidilebilir" ifadelerini kullandı.

Bahçeli'nin katıldığı canlı yayının tamamı aşağıdadır. EYT kısmını izlemek isteyenler 1.37.00 'dan sonrasını izleyebilir.

İSTANBUL'DA DEV EYT MİTİNGİ 

Emeklilikte yaşa takılanlar seslerini duyurmak için İstanbul Maltepe'de bir araya geliyor. Yoğun katılım beklenen mitinge siyasilerin ve sivil toplum örgütlerininde destek vermesi bekleniyor.

Geçtiğimiz 10 Şubat'ta Ankara'da toplanan emeklilikte yaşa takılanlar önce Anıtkabir'i ziyaret etmiş ardından da Nazım Hikmet Kültür Merkezinde bir araya gelmişti. Toplantıya bazı siyasi partilerden temsilciler katılırken emeklilikte yaşa takılanlar salona sığamamıştı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) üyeleri tarafından son mitingin İstanbul'da yapılması için çalışmalar başlatılmıştı.

Maltepe'de saat 12.00 ile 15.00 arasında düzenlenmesi planlanan mitinge 81 ilden katılım sağlanması bekleniyor.

"BİR MİLYON KATILIM"

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) tarafından mitinge 1 milyon kişinin katılacağı açıklanmıştı. Bunun içinde 81 ilden otobüsler kaldırılmıştı.

DAHA ÖNCE AÇIKLANMIŞTI

Emeklilikte yaşa takılanlar Ankara'da toplandıktan sonra yeni adresleri İstanbul olacak. Seslerini duyurmak için toplanması beklenen EYT'liler büyük EYT toplantısının ne zaman yapılacağını merak ediyor. Peki, EYT Maltepe mitingi ne zaman?

İşte, Maltepe Mitingi'nin tarihi:

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği İstanbul Maltepe'de toplanmak için Valiliğe başvuru dilekçesini verdi. Buna göre, dernek tarafından alınan karar göre, toplantı 17 Mart Pazar günü belirlendi, saat 12.00-15.00'de düzenlenecek.

ÖZÜPAKTAN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliğine Maltepe etkinlik alanında toplanmak için başvuran Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği onay için beklediklerini açıkladı. Özüpak tarafından başvur dilekçesinin fotoğrafı paylaşılarak şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul valilik etkinlik büro amirliğinden, Etkinlik düzenlemek için verilen BAŞVURUMUZA ait ALINDI BELGESİ teslim alındı. Şimdiki süreçte talebimiz Valilik tarafından onaylanma sürecine girmiş olup bu son bir hafta kalana kadar ONAY BELGESI beklenilebiliyor denildi. Sürecin hızlı olması birçok ilde bunun için hazırlık yapılacağı için daha erken cevap verilmesini rica edildi, ancak bazen son iki gün kala bile dönüş yapıldığı belirtildi. Gündem yoğun olduğu için siyasi partilerden gelebilecek bir taleple aynı gün ve aynı yer istenildiği takdirde önceliğin onlara verilme olasılığı da belirtildi. Ancak bizler her türlü hazırlığımızı tüm il temsilciliği ve gurupları olarak Mitingimizin olacağına yönelik eksiksiz ve tam olarak yapacağız. Sadece araç konusunda zor durumda kalınmaması için ücretli araç ayarlamalarında listeler hazırlanıp şirketlerle bu anlatılan doğrultuda irtibata geçilmesi önemle rica olunur.” 

EYT NEDİR?

Emeklilikte Yaşa Takınlar olarak bilinen ve uzun zamandır Türkiye'nin gündeminde olan EYT nedir? EYT, yani emeklilikte yaşa takılanlar, prim gün sayılarını doldurmuş ancak emekli olabilmek için yaşını doldurmamış olanlara denir. 

EYT KİMLERİ KAPSIYOR

EYT, 08 Eylül 1999 öncesi işe girenleri kapsıyor. 1999’da emeklilik yasasında değişikliğe gidildi. 08 Eylül 1999 tarihten önce 18 yaşında işe başlayan bir kadın 20 yılda yani 38 yaşında emekli olabiliyordu, bir erkek ise 25 yılda yani 43 yaşında emekli olabiliyordu. 1999 yılında çıkarılan bu kanun ile birlikte emeklilik yaşı kadınlarda 58'e erkeklerde ise 60'a yükseltildi. 1999’dan önce işe girmiş olanlar için de kademeli geçiş hükümleri kabul edildi. 

 BAKAN'DAN EYT AÇIKLAMASI 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk EYT sorusu üzerine "EYT gündemimizde yok"cevabını verdi.

Bakan Selçuk'un bu açıklamasına açıklamasına emeklilikte yaşa takılanlar EYT'lilerden sert tepkiler geldi.

Sosyal medya paltformaları üzerinde organize olan EYT'liler Bakan Selçuk'un açıklamasına tepki gösterdi. 

Twitter'da paylaşılan bazı mesajlarda şu ifadeler yer aldı:

Tek gündem EYT gündemimizde yok demek çok ağır geliyor başka bir açıklama yapsanız."

"Sayın @ZehraZumrutS Siz gündemimizde yok desenizde Biz Türkiye'nin gündemindeyiz. #EYTTürkiyedir Milletin Kendisidir. Yok sayılamaz Hak sahibi olmayanlara imtiyazlar sunulurken Gerçek hak sahibi #EYT çözümsüz bırakılamaz "

"#EYT ,yi görmezden gelmek büyük bir hata olur"


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Eyt Staj Maduru - 5 ay önce
medyalarıda satın alsanız gücünüz millete yetmez..eyt
Avatar
Eyt Staj Maduru - 5 ay önce
MEDYALARI SATIN ALSANIZ DA ADALET YERİNİ BULACAK.. EYT KUL HAKKIDIR..
Avatar
Misafir - 5 ay önce
Seninle yolumuz Buraya kadar sayın reis.16 yıl beraber ıslanmıştık yağan yağmurda.
Avatar
Erhan - 5 ay önce
Haklı davamızın arkasındayız
Avatar
Musa bakır - 5 ay önce
Başkanım bir kulak verin bu magdur insanlara
Avatar
Musa bakır - 5 ay önce
Sayın başkanım bu güne kadar hep ailecek yanınızda olduk lütfen bize yapılan bu haksızlıga artık son verip bu insanları sevindirin zaten 1200 tl gibi ďüşük maaş alacaklar seçimden önce bu yasayı çıkartın bizde sizi baş tacı yapalım saygılarımla
Avatar
Semih - 5 ay önce
10000 gün oldu daha ne bekliyorsun ey hükümet
Avatar
#EYT .HAYDAR - 5 ay önce
#eyt.Seçim sonu diye söyleniyor artık eyt boş vaadlere kanmıyor.maduriyetimize çözüm getirin