Ehliyet değiştirme son tarihi ne zaman?

Yeni ehliyetini almayan vatandaşlar ehliyet değiştirmenin son tarihini araştırmaya devam ediyor. Milyonca vatandaş ehliyetini değiştirmek için hangi belgelerin gerekli olduğunu merak ediyor. Peki, ehliyet değiştirmenin son tarihi ne zaman? Ehliyet değiştirirken hangi belgeleri hazır bulundurmak gerekir?

Ehliyet değiştirme son tarihi ne zaman?
11 Temmuz 2019 Perşembe 12:34

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile kimlik kartları, pasaport ve ehliyetlerin değişikliği ile ilgili karar 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girdi. Buna göre, kimlik kartları, ehliyet ve pasaportların değiştirilmesi gerekiyor. Peki ehliyet değişimi için tanınan son süre ne zaman bitiyor?

EHLİYET DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN SON TARİH NE ZAMAN?

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan değişiklikle yeni ehliyetlere geçiş için son tarih 31 Aralık 2020 olarak belirlendi. Ehliyetini değiştirmek isteyen vatandaşlar kimlik kartları değiştirilirken izlenen yolu izleyeceklerdir. Yani ehliyetini değiştirmek isteyen vatandaşlar öncelikle 'randevu.nvi.gov.tr' internet adresi üzerinden ya da Alo 199 numaralı çağrı merkezinden randevularını alıyor. 

GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Ehliyetini değiştirmek için öncesinden randevusunu alan vatandaşlar başvuru işlemleri için bazı belgeleri yanında bulundurmalıdır. Eski sürücü belgesi, nüfus cüzdanı, 15 liralık değişim bedelinin bankaya yatırıldığına dair makbuz, 1 biyometrik fotoğraf, kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan ve en önemlisi de 'sürücü olur' yazan raporu bakanlığa bağlı sağlık kurumlarından ve bakanlık ile anlaşmalı özel kurumlardan alarak bu belgelerle başvurusunu yaparak yeni ehliyetini alabilir.

Öte yandan ehliyetini kaybeden ve bu yüzden değişiklik esnasında eski sürücü belgesini gösteremeyecek olan vatandaşlar en yakın trafik tescil şubesine başvuru yaparak kayıp veya çalıntı beyanı vermelidir.

Kayıp başvurusu yapan vatandaşlar için sisteme ehliyetini kaybettiğine dair zayi kaydı işleniyor. Bu durumda ayrıca kayıp ilanı verilmesine de gerek kalmayan vatandaşlar Nüfus Müdürlüğü'ne giderek başvuru yapabilir ve yeni ehliyetini posta yoluyla 1 günde teslim alabilir.

E SINIF EHLİYET 5 YIL GEÇERLİ OLACAK

Öte yandan yeni alınan E sınıfı ehliyet 5 yıl boyunca geçerli olacakken diğerler sınıf ehliyetler ise 10 yıl geçerli olacaktır. Geçerliliğin sona ereceği tarih çipli ehliyetin üzerinde ayrıca belirtiliyor. Süre dolunca yeni ehliyet için tekrar başvuruluyor.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×