Damacana fiyatları 2019, hangi su daha kaliteli, suların PH değeri nedir?

Damacana su fiyatları 2019 üst limiti olan tavan fiyatları belli oldu. Peki damacana su fiyatları 2019 ne kadar? İstanbul'da damacana suyun fiyatları 2019 ne kadar? Hangi damacana su markaları daha kaliteli? Su markalarının PH değerleri ne kadar? Hazır su mu arıtma mı kullanmak daha iyi? Damacana kullanılacaksa plastik damacana mı şişe damacana mı kullanmak lazım? Tüm bu soruların cevapları ve daha fazla detay haberimizde.

Damacana fiyatları 2019, hangi su daha kaliteli, suların PH değeri nedir?
01 Mayıs 2019 Çarşamba 18:20

Damacana su fiyatları dolardaki hareketlilik bahanesiyle aşırı derecede zamlanmıştı. İstanbul Sucular ve Meşrubatçılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Turan Akkaya, suyun temel besin maddesi olduğu için satış fiyatının tarifeye bağlı olduğunu belirterek, su fiyatlarına gelen zamlardan sonra satışlarda fahiş zamları önlemek için yeni tarife hazırladıklarını, belirlenen rakamların üzerinde satış yapılamayacağını söyledi. Peki damacana su fiyatları 2019 ne kadar oldu? Damacana sulardan hangisi daha kalitesi yüksek? Damacana su kalitesi nasıl anlaşılır?

Akkaya yaz aylarında döviz kurundaki hızlı yükseliş sonrası plastik su şişelerine zam geldiği iddiasıyla su fiyatlarına yüzde 60'a yakın zam yapıldığını anımsattı. O dönemde de bir açıklama yaparak zamların gerçeği yansıtmadığını kaydettiklerini dile getiren Akkaya, "Araştırmalarımızda çok fahiş zamlar yapıldığını görmüştük. Tamam pet şişenin hammaddesi ithal ediliyor ama yüzde 60'lara varan zam söz konusu değildi." diye konuştu.

2019 DAMACANA SU FİYAT LİSTESİ

2019 yılı damacana su fiyatlarına zam geldi. Bazı firmalara yüzde 9, bazıları yüzde 10 oranında zam yaptı. Su markalarının hemen hemen hiçbirisi damacana "tavan fiyat uygulaması"na uymuyor. İşte 2019 damacana su fiyatları:

BUZDAĞI DAMACANA SU FİYATI

  • 19 litre Buzdağı Damacana fiyatı 12 TL.
  • Depozito bedeli 19 TL.

ERİKLİ DAMACANA SU FİYATI

  • 19 Litre Erikli damacana fiyatı 13 TL.
  • Depozito bedeli 24 TL.

HAMİDİYE DAMACANA SU FİYATI

  • 19 Litre Hamitiye Damacana fiyatı 9 TL.

Akkaya, su ve ekmeğin tarifeye bağlı olduğunu kaydederek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:"Yeni tarifeyi belirlerken hem nakliyeyi, hem imalat maliyetini, hem dağıtımı yani tüm kalemleri dikkate aldık. Yeni tarifemizde zam oranı 3 yıl önceki tarifemize göre yüzde 21-25 arasında oldu. Şu anda bu fiyatlar imalatçıyı kurtaracak fiyatlardır. İstanbul'daki yakın membalarda bu fiyatların altında su satanlar var. Yeni tarifeyi çıkardıktan sonra önce üst birliğimiz olan İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne gönderdik. Onlar onayladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdi. Orada 15 gün bekledi, herhangi bir itiraz olmadan kabul edildi. Şu anda 39 ilçe ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdik. Piyasanın denetlenmesi için tarifemiz belirlendi. Bundan sonra görev vatandaşlarımıza, basına, görevlilere düşüyor."

Akkaya, doların gerilediğini ancak zamların geri alınmadığını kaydederek yeni fiyatı belirlerken özellikle polikarbon damacana şişe sularının üzerinde durduklarını söyledi. Dar gelirli vatandaşların genelde bu damacana suları kullandığını dile getiren Akkaya, ancak tarifede bardak sudan 19 litre damacanalara kadar her tür suyun fiyatını belirlediklerini aktardı. Akkaya, yeni tarifeye göre 19 litre dönüşümlü polikarbon damacana suyun tavan fiyatının 9 lira 50 kuruş olarak belirlendiğini ifade ederek, 19 litre dönüşümsüz polikarbon damacana suyun ise en fazla 11 liraya satılabileceğinin altını çizdi.

YENİ SU FİYATLARI

Öte yandan yeni tarifedeki su fiyatları şu şekilde: "19 litre polikarbon damacan dönüşümlü 9,5 lira, 19 litre polikarbon damacana dönüşümsüz 11 lira, 10 litre pet su dönüşümsüz (2 adet) 12 lira, 5 litre pet su dönüşümsüz (4 adet) 12 lira, 1,5 litre pet su dönüşümsüz (12 adet) 12 lira, 0,33 litre pet su dönüşümsüz (24 adet) 12 lira, 0,5 litre pet su dönüşümsüz (24 adet) 12 lira, 0,33 litre cam şişe dönüşümsüz (12 adet) 17 lira, 0,75 litre cam şişe dönüşümsüz (6 adet) 15 lira, 180 cc bardak su (60 adet) 12 lira, 200 cc bardak su (60 adet) 12 lira, 250 cc bardak su (40 adet) 11 lira, 300 cc bardak su (40 adet) 11 lira. 20 şişe dönüşümsüz maden suyu 13 lira, 24 şişe dönüşümsüz maden suyu 15 lira."

KALİTELİ SU NASIL ANLAŞILIR?

Su raporunda su markası, kaynağın bulunduğu şehir, suda asla olmaması gereken biyolojik, kimyasal, radyolojik değerler ile su da mutlaka olması beklenen mineral değerleri ve suyun PH'ını gösteren bölümlerden oluşuyor. Kırmızı renkli bölüm, su da asla olması istenmeyen tehlikeli maddelerin nispetlerini gösterirken, yeşil bölüm ise mineral ve PH değerlerini gösteriyor.

PUANLAMA NEYE GÖRE YAPILIYOR?

Bir su markasının 100 tam puan alabilmesi için PH düzeyinin 7-8,5 aralığında olması, suda biyolojik, kimyasal, radyolojik hiçbir kirleticinin olmaması ve mineraller ise belirlenen aralık değerlerinde olması gerekiyor. Bir marka en yüksek 100 puan alabilirken, eksi 25 bin değere kadar da gerileyebiliyor. Sabit değer sıfır (0) kabul edilirken, mineraller ve PH, suyun değerini artırıyor. Kirleticiler eksi puan almasına yol açtığı için suyun değerini düşürüyor.

MARKALARIN SON DURUMU NE?

Gıda Hareketi'nden yapılan basın açıklamasında “Doğal Mineralli Kaynak Suyu”nda 82,73 puanla Buzdağı, “Doğal Kaynak Suyu”nda 62,80 puanla Fuska, “İçme Suyu”nda ise 4,22 puanla Erpınar markası birinci sırada yer aldığı belirtilirken, üreticilere de şu çağrı yapıldı:
“Firmalar kapsamlı analizler yaptırıp paylaşırsa, belki daha kaliteli ve daha temiz kaynaklarından da haberdar olabileceğiz. Bunun için de firmaları duyarlı olmaya ve verilerini paylaşmaya davet ediyoruz.”
 

Verileri yer almayan, analiz raporlarına ulaşılamayan veya vermekten imtina eden firmaların arasında ünlü markalar dikkat çekti.

İşte verisi olmayan o firmaların bir kısmı:PEKİ DAMACANA yada HAZIR SU MU ARITMA MI?

Damacana su fiyatlarının her geçen gün artması, suyun artık pahalı bir içecek haline gelmesi vatandaşları alternatif yollara yönlendiriyor. Bunlardan biri de arıtma su sistemini kullanmak. Peki damacana mı arıtma mı, diğer bir deyişle hazır su mu evde arıtılan su mu kullanmak lazım?

Ev tipi arıtma cihazlarından, endüstriyel arıtma cihazlarına kadar birçok arıtma cihazı, birçok açıdan işe yarayacak şekilde kullanılmaya başladı. Eskiden su arıtma cihazlarının suyun sağlıklı olup olmadığını kanıtlamak için suya birçok madde eklenerek renk değişimi olup olmadığı araştırılır.

Ortotolidin, benzidin ve tetrametil gibi maddeler suyun içine eklenerek renk değişimi söz konusu olup olmamasına bakılıyordu. Renk değişikliği olduğunda suyun kirli olduğu, olmadığında ise temiz olduğu ortaya çıkarılıyordu. Ancak bu durum aslında klorla tepkimeye giren bu maddelerin sonuç vermesi nedeniyle ortaya çıkmasıydı.

Şimdi ise suyun sterilizasyonu için klorlama yöntemi kullanılmaktadır. Klorlama yöntemi ile sudaki zararlıların temizlenmesi sağlanmaktadır. Günümüzdeki arıtma cihazları kullanımı yaygın olarak ters ozmos yöntemiyle kullanılır. Bu yöntem sudaki istenmeyen tat ve kokuyu uzaklaştırır.  Normalde suyun içinde ağır, acımsı tadı veren inorganik maddeler yani nitrat, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller vardır. Ters ozmos yönteminde bu mineraller sudan uzaklaştırılıyor ve ters ozmos işlemi bir filtre yardımıyla suyu temizlemiş oluyor.

Arıtılan suda potasyum ve sodyum kalıyor. Dolayısıyla tadı daha yumuşak bir hale geliyor. Birçok kişi diğer minerallerin kalıp, sodyumun artması mineral dengesizliklerine karşı bir soru işareti bıraksa da, içme suyu ve pişirme suyu olarak kullanılması gereken suyun muhtemel partiküller ve ya patojenler için herhangi bir arınma işleminin sağlanmadığıdır.

Partiküller ve zararlı maddelerden arındırılması gereken suyun hijyenini sağlamak için partikül filtrasyonu ve sterilizasyon uygulanması gerekecektir. Ancak yeterli gelmeyecektir. Tamamen arıtılmış bir içme suyu söz konusu olduğunda ise, damacana sulardaki arıtma sistemleri çok daha gelişmiş olduğundan, daha iyi bir hijyen sağlanması söz konusu olmaktadır. Damacananın hijyeninin sağlanması koşuluyla, damacana suyu daha sağlıklı diyebiliriz. Bu nedenle cam damacanalar çok sık kullanılır. Damacana yerine tek kullanımlık bidonların tercih edilmesi daha sağlıklı bir yöntem olmaktadır.

Özellikle yerel su firmalarının damacana hijyenini iyi koşullarda yerine getirmemeleri durumunda sağlıklı bir sonuç almanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle 1 ve 5 litrelik sular ve cam olan damacanalar tercih edilmelidir.

UZMANLAR NE DİYOR?

Hazır su mu arıtma su mu, ya da damacana kullanılacaksa plastik mi yoksa cam damacana mı kullanmak lazım. Uzmanlar bu konuda farklı görüşlere sahip. İşte uzman görüşleri:

ARITILMIŞ ŞEBEKE SUYU

Doç. Dr. Kenan Keskin (Memorial Şişli Hastanesi): Ben evimde yaklaşık 5 yıldan beri su arıtma sistemine sahibim. Şebeke suyunu bu sistemden geçirerek elde ettiğim suyu hem içmek için hem de çay ve yemeklerde gönül rahatlığı ile kullanıyorum. Zira suyun kalitesini istediğim zaman ölçerek de görebiliyorum. Tabii ki bu sistemin periyodik bakımlarının düzenli olarak yapılması ihmal edilmemelidir. 

MUSLUK SUYU VE CAM ŞİŞE

Yard. Doç. Dr. Afet Erbay (Medical Park İzmir Hastanesi): Ben evimde musluk suyu ve cam şişe suyu tercih ediyorum. Tabii ki bir hekim olarak önerim, cam şişede depolanan içeceklerdir. Su ya da maden suyu; ne olursa olsun cam şişede tercih edilmelidir. 

TELEFONLA SU SİPARİŞ ETMEM

Selahattin Dönmez (Beslenme ve Diyet Uzmanı): Ben güvenilir marka şişelenmiş 5 litre olan büyük su ve şişede mineralli su kullanıyorum. Yemeklerde şişelenmiş, sofrada hem şişelenmiş hem mineralli su bulunduruyorum. Asla telefonla su istasyonlarından açıkta veya kendi şişeleme yöntemleri ile hazırlanmış su almam. Pet veya cam şişede bir kere kullanılıp atılan güvenilir marka su ve maden suyu (mineralli su) kullanmanızı öneririm. Böylece mikrobiyolojik olarak boşalan bir damacanaya yeniden su konulması riskini minimize etmiş oluyorsunuz. 

KÜÇÜK ŞİŞE SU TERCİH EDİYORUM

Emel Unutmaz Duman (Medical Park Beslenme ve Diyet Uzmanı): Ben Sağlık Bakanlığı kontrolünde olan daha küçük şişeleri tercih ediyorum. Evde yemek ve çay yapımında ise musluk suyu kullanıyorum. Benim önerim düzenlemeler gelene kadar daha küçük şişeler kullanılması. Suyun pH aralığının 7 - 7.5 arasında olmasını tercih etmekte fayda var. 7.5'e ne kadar yakınsa da o kadar iyi olur. 

ARITMA CİHAZIM VAR

Uzm. Dr. Ender Şaraç (Sağlıklı Yaşam Uzmanı): Şu an arıtma suyu içiyorum. Hem iş yerinde hem evimde arıtma cihazım var. Filtresini kontrol ediyorum. Bu konu netleşene kadar imkânı olanlar evlerine iyi ve güvenilir bir filtre cihazı taktırabilirler. Günde en az 2 şişe cam şişede maden suyu içilebilir. Maça gittiniz, arabayla yoldasınız, arabada oruç açacaksanız küçük pet şişeler kullanılabilir. Suların çok satıldığı, hızlı sürkülasyonun olduğu yerden pet şişe alın. Beklememiş, taze olsun. 

DAMACANADAN CAM ŞİŞEYE

 Şefike Aydın Selçuk (Memorial Ataşehir- Uzman Diyetisyen): Evimde damacana olarak aldığım suları, dışarıda ise cam şişe suları tercih ediyorum. Evde iyi bir arıtma cihazı varsa da sularınızı cam şişelerde saklayabilirsiniz ya da güvenilir bir markanın damacana sularını da öneriyorum.

ANNE ADAYLARINA PLASTİK DAMACANA UYARISI

Öte yandan Plastik damacanaların yapımında kullanılan Bisphenol A (BPA)’nın anne adayları ve bebek için tehlikeli sonuçları olabileceği belirtildi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Solaroğlu plastik damacanaların yapımında kullanılan Bisphenol A (BPA)’nın anne adayları ve bebek için tehlikeli sonuçları olabileceğini söyledi. Doktor Solaroğlu “Anne adaylarının damacanalarda beklemiş suyu içmesini önermiyoruz. BPA rahim duvarı üzerindeki olumsuz etkileri sebebiyle kanlanmayı azaltıp bebeğin tutunmasını zorlaştırır. Hücre yapısını bozar. Bu da düşüklere ve erken doğuma yol açabilir. Yapılan araştırmalar BPA’nın fertilite ve otizm sebepleri arasında olabileceğini de gösteriyor.” dedi.

BPA’nın belli sınırlar içinde insan sağlığına zarar vermediğini ancak, plastik ürünlerin kullanımının giderek yaygınlaşması sebebiyle izin verilen günlük dozun aşıldığını söyleyen Dr. Ayşe Solaroğlu, bu doz aşımının anne adayları ve anne karnındaki bebek için tehlikeli olduğunun da altını çizdi. Solaroğlu, “Özellikle bebeklerin karaciğeri bu doz aşımı ile mücadele edemez. Anne adayları hem kendi sağlıklarını hem de doğacak bebeklerinin sağlığını düşünmek zorunda. Damacana su alırken altında yazılan rakamlara mutlaka baksınlar. BPA içeren 3 ve 7 rakamları yazan damacanalardan uzak dursunlar” dedi.

Dr. Solaroğlu suyun anne adayı ve bebek için çok önemli olduğunu vurgularken hangi suyun içilmesi gerektiğini şöyle açıkladı: Hamilelik düşünüldüğü andan itibaren ya su arıtma cihazında geçen ya da cam şişede satılan suyu içsinler. Su arıtma cihazı alırken de içinde kullanılan plastik malzemenin BPA içerip içermediğine baksınlar. Özellikle bu konuda NSF sertifikası olan ürünleri alsınlar. Arıtma cihazından geçirdikleri suyu da cam şişe ya da sürahi dışında bir yerde bekletmesinler.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
ziya - 3 ay önce
bu erikli en cok satan su ama ph si normelden düsük ismi saglik bakanligin verilerinde bile gecmiyor yahu bu firmanin dokunulmazligimi var millet ne ictigini bilmek zorunda .
Misafir Avatar
annan - 3 hafta önce @ziya
boş yapma ziya