Anadolu Otoyolu'nda bayram tedbirleri

- Otoyolun Bolu kesiminde emniyet ve karayolları ekipleri tarafından bayram tatili öncesinde alınan tedbirler arttırıldı - Tünel bölgesi 24 saat boyunca 87 kamera ile izlenen otoyolda, gezici ve sabit radarlı hız kontrolleri yapılacak - Bolu Emniyet Müdürü Yardımcısı Aydın Aksoy: - "Trafik kazalarının önlenmesi amacıyla özellikle Ramazan Bayramı öncesi, bayram süresi ve sonrasını kapsayacak şekilde ek trafik tedbirler almış durumdayız"

Anadolu Otoyolu'nda bayram tedbirleri
12 Haziran 2018 Salı 13:55

BOLU (AA) - Anadolu Otoyolu'nun Bolu kesiminde, emniyet ve karayolları ekipleri tarafından bayram tatili öncesinde alınan tedbirler arttırıldı.

Bayram tatilinin yaklaşmasıyla Bolu Emniyet Müdürlüğü ve karayolları ekipleri, otoyolun Bolu kesiminde ulaşımda herhangi bir sorun yaşanmaması ve tatilcilerin rahat bir şekilde seyahat edebilmelerini sağlamak için ekip sayısı ve denetimleri arttırdı.

Bolu Dağı Tüneli kesimi Kaynaşlı ile Abant gişeleri arasında bulunan bölge, 87 kamera ile 7/24 Tünel Komuta Merkezi tarafından takip ediliyor.

- Alternatif yollar kullanılacak

Trafik ekipleri, aşırı hız yaparak sürücülerin hayatlarını tehlikeye atanları tespit etmek için sabit ve hareketli radar kontrolleri yapacak. Radarla tespit edilen araçların plakalarına gerekli cezai işlemler uygulanacak.

Otoyolda meydana gelecek trafik kazaları nedeniyle yolun ulaşıma kapanması durumunda alternatif yollar kullanılacak. Sürücüler Paşaköy, Çaydur, Yeniçağa, Dörtdivan ve Gerede gişelerinden D-100 karayoluna yönlendirilecek. Bu sayede ulaşımda yaşanacak olan aksamanın önüne geçilmiş olacak.

Bolu İl Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu Müdür Yardımcısı Aydın Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl meydana gelen trafik kazaları nedeniyle çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini, yaralandığını, bazı kişilerin hayatının geri kalan kısmını engelli olarak geçirdiğini ve kazalar sonucunda ekonomik kayıpların yaşandığını hatırlattı.

Trafik kazalarının önemli bir kısmının hız ihlali, hatalı sollama, yakın takip, yorgunluk, çalışma ve dinlenme süre ihlali ve sabırsız davranışlar gibi sürücü hatalarından kaynaklandığını ifade eden Aksoy, "Trafik kazalarının önlenmesi amacıyla özellikle Ramazan Bayramı öncesi, bayram süresi ve sonrasını kapsayacak şekilde ek trafik tedbirleri almış durumdayız. Büro hizmetlerinde görevli personelimiz denetim ekiplerine takviye yapıldı. Aktif olarak fiili denetim görevinde çalışacaklar." diye konuştu.

- Yüz yüze iletişime önem verilecek

Aksoy, trafik ekiplerinin kazaların yoğun olduğu güzergahlarda görünür olacağını belirterek, "Denetimlerde sürücü ve yolculara nezaket kuralları çerçevesinde davranılacak. Bunun yanı sıra sadece ihlal yapan taşıtlar değil, diğer araç sürücüleri de durdurularak, yüz yüze iletişime önem verilecek." dedi.

Terminaller dışında şehirlerarası otobüslerin kalkışlarına izin verilmeyeceğini bildiren Aksoy, otobüslerde özellikle emniyet kemeri denetimlerine ağırlık verileceğini, sivil personelle otobüs denetimlerinin yapılacağını söyledi.

Özellikle radarla hız denetimlerinin yapılacağını vurgulayan Aksoy, "Aşırı hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı yerlerde daha çok kontrol yapacağız. Ekiplerimiz sabit ve hareketli radarlı hız kontrolü yapacak." ifadesini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×