ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepkiler

- Diyarbakır'da sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararını protesto etti - Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları adına konuşan Oktay: - "Trump'ın bu hadsiz kararı, hiçbir zaman tanınmayacak ve elbette karşılıksız kalmayacaktır"

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepkiler
08 Aralık 2017 Cuma 15:09

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararına tepki gösterdi.

Aralarında Memur-Sen, Mustazaflar Cemiyeti, Özgür Kudüs Platformu, İHH İl Temsilciliği, Özgür Der ve İhvan Der'in de bulunduğu Diyarbakır İslami Sivil Toplum kuruluşları, Sur ilçesinde İslam'ın 5. Harem'i Şerif'i olarak kabul edilen tarihi Ulu Cami'de kılınan cuma namazının ardından ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını protesto etti.

Sık sık tekbir getiren protestocular, ellerinde "Kahrolsun Trump", "Kudüs düşerse İstanbul düşer, İstanbul düşerse ümmet düşer", Kahrolsun siyonizm" ve "Kudüs'ü ezansız, namazsız ve Müslümansız bırakma Allah'ım" yazılı pankartlar taşıdı, "Müslüman uyuma Kudüs'e sahip çık", "Kahrolsun İsrail", "Hamas'a selam, direnişe devam", "Kudüs İslam'dır İslam kalacak" ve "Mescid-i Aksa onurumuzdur" sloganları attı.

Bazı katılımcıların ellerinde Türk ve Filistin bayrakları, bazılarının ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafını taşıdığı görüldü.

Sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan Barış Oktay, Kudüs'ün İslam ve Filistin toprağı olduğunu belirtti. Kudüs'ün, İsrail'in toprağı olmadığına, hiçbir zaman da olmayacağına işaret eden Oktay, Kudüs'ün Müslümanların özlemi, sevdası, göz bebeği ve onuru olduğunu vurguladı.

Oktay, Müslümanların bir parçası olan Mescid-i Aksa ve Kudüs'ün asla "Siyonist İsrail"e terk edilemeyeceğini ifade ederek şunları söyledi:

"ABD Başkanı Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını ilan ederek yeni bir Haçlı Savaşı başlatmıştır. Trump'ın bu hadsiz kararı hiçbir zaman tanınmayacak ve elbette karşılıksız kalmayacaktır. Yüzyılı aşkın süredir Filistinlilere karşı şiddet uygulayan Siyonist çetenin yayılmacı politikalarını nasıl yürüttüğünü ve büyük İsrail ideali için her türlü yola başvurduğunu biliyoruz. Fakat bugün ABD'yi arkasına alarak her türlü vahşeti sergileyen İsrail’i cesaretlendiren sadece arkasına aldığı güç değildir. Bundan daha fazlası ümmetin suskunluğu ve içine düştüğü zillet halidir. Eğer Müslümanlar başlarındaki diktatörleri defedip, birlik olmuş olsalardı bugün bunlar yaşanmayacaktı. Ancak içinde bulunduğumuz bu durumda bile asla Kudüs’ü siyonizme teslim etmeyeceğimizi herkes bilmelidir."

- "Bu karar gayri meşrudur"

Kudüs'ün sahipsiz olmadığını, kendilerine Hazreti Süleyman, Hazreti İsa, Hazreti Muhammed, Hazreti Ömer ve Selahaddin-i Eyyubi’nin emaneti olduğunu dile getiren Oktay, bu emanete sahip çıkmak için mücadele edeceklerini aktardı. Oktay, şöyle konuştu:

"ABD Başkanı Trump’ın ülkesinin İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararı 21. yüzyılın en büyük siyasi suçlarından biridir. Uluslararası hukuka, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına, ahlaki normlara, tarihsel birikime ve sahadaki gerçeklere aykırı bu karar gayri meşrudur ve asla tanınmayacaktır. Statüsü ve tapusu tarihle sabittir ki Kudüs İslam'ındır. Trump gibi hadsiz cahiller bu gerçekliği değiştiremezler. Eğer bu adımla yapılmak istenen Müslümanların sabrını ve tepkisini ölçmekse, bizler topyekün birer Selahaddin olarak Kudüs’ün özgürlüğü için sefere çıkmaya hazır olduğumuzu buradan bütün haçlılara ilan ediyoruz. Kudüs asla sizin siyasi popülizminize kurban edilecek bir mesele değildir ve bütün dünya bunu böyle bilmelidir. İslam ülkeleri bu adıma karşı gerekli mücadeleyi vermeli ve bu kararı geçersiz kılmalıdır. Bunun için tüm diplomatik yollar kullanılmalı, Müslümanların sesini duyurmalıdır. Dünya sadece ABD'den ibaret değildir. Bu doğrultuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği 'Kudüs tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir' ve 'Dünya beşten büyüktür' ifadeleri bizler için elbette sevindiricidir, değerlidir ve desteklenmelidir."

Hristiyan ve Yahudi din adamlarını ve düşünürlerini bu tarihi haksızlık karşısında tutum takınmaya davet ettiklerini belirten Oktay, Kudüs'ün bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demek olduğunu kaydetti.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×