Gencer Savaş kimdir?

Gencer Savaş Latin, Afrika ve Hint perküsyonlarına sahip, çocukluğundan bu yana müzikle ilgilenen sanatçılardandır.

Google Haberlere Abone ol
Gencer Savaş kimdir?

Gencer Savaş'ın kim olduğu merak ediliyor. Savaş, kendisini tanıttığı bir röportajında, yaklaşık 20 yıldır müzikle uğraştığını söyler.

Latin ezgisinden Harmandalı’na, Michael Jackson’dan çiftetelliye, cazdan halaya her türlü müziği ünlü sanatçıların konserlerinde seslendiren ekibin içinde yer alıyor. 

Savaş, “Çok şükür bugüne kadar hiçbir sahnemizden kan ter içinde kalıp sesi kısılmadan ayrılan olmadı” açıklamasında bulunmuştu.

Kendi adına kurduğu bandonun üyeleriyle müzik yapıyorlar. 

GENCER SAVAŞ KİMDİR?

Savaş kendisini tanıtması istenen bir röportajında kendisinden şöyle söz ediyor:

20 yılı aşkın süredir profesyonel olarak müzik yapıyorum ve ülkemizin önde gelen sanatçılarına eşlik ediyorum. Bunun yanı sıra birçok değişik proje ürettim. Müzikle ilgili bir eğitim görmedim. Alaylı bir müzisyenim. Günümüzde azalarak yok olan usta-çırak ilişkisiyle yetiştim. Bundan da çok memnunum. Bu durum ufkumu çok genişletti.

Gencer Savaş kimdir
Gencer Savaş Bandosu

 

Müziğe ilgim küçük yaşlarda başladı. Babam kanun çalar ben de ona darbukayla eşlik ederdim. Daha sonra bateri, Latin, Afrika ve Hint perküsyonlarına merak sararak yelpazemi genişlettim. Bu sayede çok değişik müzik tarzlarına aşina oldum. Bu da bana birçok değişik tarzda orkestrada yer alma fırsatı sağladı.Gelelim ‘Gencer Savaş Bandosu’nun hikâyesine…

Bandodan önce değerli müzisyen arkadaşlarım Kerem Kırca ve Gürkan Özkan ile merhum Ali Aslanbay’dan uzun süre ‘Brezilya Perküsyon’ dersleri aldık ve onun orkestrasında yer aldık. Ali’nin vefatıyla bir boşluğa düştük ve bir süre kör topal devam etmeye çalıştık. Mustafa Ceceli’nin Bostancı Gösteri Merkezi’ndeki konserinde bize yer vermesi doping etkisi yaptı ve daha azimli çalışmaya başladık. Tesadüfen birkaç ünlü ismin düğünlerinde çalarak beğeni topladık. Daha sonra festivaller, bayi toplantıları gibi değişik organizasyonlardan teklifler gelmeye başladı. Çeşitli tarzlarda albümler de yaptım. Bandonun dışında elektronik müzikten tutun da Mezdeke’ye kadar değişik tarzlarda birçok parçama dijital ortamdan ulaşabilirsiniz.

GENCER SAVAŞ BANDOSU

Gencer Savaş, kurduğu bandoyla ilgili olarak ise şu bilgileri vermektedir: 

Sahnede 8 kişiyiz ama 20 kişilik bir kadromuz var. Gerektiğinde 60 kişiye kadar çıkabiliyoruz. Bursa Timsah Arena Stadı’nın açılışında 60 kişilik kadromuzla sahnedeydik mesela. Orkestranın ritim bölümünde Brezilya ve Türk vurmalı çalgıları; surdo, caixa, repinique, asma davul, chocalio, zil, agogo yer alıyor. Nefeslilerdeyse trompet, saksofon, trombon ve zurna var. Yani biraz Brezilya ve Türk sentezi diyebiliriz.

En önemli kriter birçok değişik tarzda müziğe hâkim, iyi bir müzisyen olmak… Çünkü biz Latin’den caza çiftetelliden halaya her şeyi çalıyoruz. Bunun yanı sıra sahnede enerjik ve güler yüzlü olması da dikkat ettiğimiz çok önemli bir kriter.Pek çok sanatçının sahnesinde çalıyorsunuz.

Bireysel olarak Türkiye’nin önde gelen sanatçılarına eşlik ettim. 6 yıldır Mustafa Ceceli’ye eşlik ediyorum. Bandoyla da büyük konserlerde onun sahnesine renk katıyoruz. Hatta bir klibinde de yer aldık. Onunla çalışmaktan çok keyif alıyorum. Zaten kendisi en büyük destekçimdir. Bandoyla birlikte sahne aldığımız sanatçılar arasında Sezen Aksu, Sertab Erener, Işın Karaca, Serkan Çağrı, Beyza Durmaz, Bedük, Demet Aktaş gibi isimleri sayabiliriz.

Yorumlar