Gazze sınırına 3 metre yüksekliğinde duvar örüyor

İsrail'in Filistin'i bölerek ördüğü duvardan sonra şimdi de Mısır Gazze sınırında aynı uygulamayı hayata geçiriyor. Darbeci Mısır yönetimi, Gazze sınırında 3 metre yüksekliğinde 13 kilometre uzunluğunda duvar inşa etmeyi planlıyor.

Google Haberlere Abone ol

İsrail işgalleri ve zulmü nedeniyle dünyanın gözleri önünde zindan hayatı yaşayan Filistinlilere bir darbe de Mısır'dan geliyor.

Mısır yönetimi, İsrail ablukası altındaki Gazze şeridi sınırına, 3 metre yüksekliğinde 13,5 kilometre uzunluğunda beton duvar inşa ediyor.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Refah'ın doğusunda bulunan İsrail kontrolündeki Kerm Ebu Salim sınır kapısından başlayarak denize kadar uzanacak duvarın inşasının ilk adımı, birkaç hafta önce atıldı.

Filistinliler tarafından 2008'de yıkılan duvara birkaç metre mesafedeki yeni duvarın iki kilometresinin tamamlandığı aktarıldı.

Duvarın, 3 metre yüksekliğinde 13,5 kilometre uzunluğunda olduğu belirtildi. 

Konuyla ilgili henüz Gazze'deki İçişleri Bakanlığı ya da Hamas'tan herhangi bir açıklama yapılmadı.

Hamas'a bağlı güvenlik güçleri, Mısır'ın Sina yarımadasında faaliyet gösteren DEAŞ'e bağlı Ensar Beyt el-Makdis örgütüne karşı sınır bölgesindeki önlemlerini arttırmıştı.

Mısır yönetimi 2013'ten sonra örgütün saklanamaması için sınır bölgesindeki yerleşim yerlerini yıkarak bölgeyi insansızlaştırmaya başlamış ve askeri bölge haline getirmişti.

Mısır ordusu ve emniyet teşkilatı, Eylül 2013'ten bu yana Sina'daki birçok ilde "terörist ve tekfirci" olarak nitelediği unsurlara yönelik güvenlik güçlerini hedef alan saldırılar düzenledikleri gerekçesiyle operasyonlar gerçekleştiriyor. 

İSRAİL İŞGALLERİNİ DUVARLARLA PERÇİNLEMİŞTİ

İsrail, Filistin'deki işgallerini inşaa ettiği duvarlarla perçinlemişti. Batı Şeria ile Doğu Kudüs arasına örülen duvardan sonra Gazze'nin etrafına da 65 kilometrelik yeni bir duvar örme projesi uygulanıyor. 

Mısır'ın da duvar örmesi İsrail politikalarına hizmet olarak yorumlanıyor.

Yorumlar