Filistin Vakıflar Bakanlığı, Yahudilerin Mescid-i Aksa baskınlarını kınadı

- Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanı Şeyh Yusuf Edis: "Fanatik Yahudilerin, Müslümanların kutsallarına baskınları, bölgeyi dini ve siyasi olarak büyük bir gerilime sevk ediyor. Bu durum tüm bölgeyi dini ve milli bir öfkeye çekmektedir"

Google Haberlere Abone ol

RAMALLAH (AA) – Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanlığı, fanatik Yahudilerin işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa ile işgal altındaki Batı Şeria'nın El Halil kentinde yer alan Harem-i İbrahim'e baskın düzenlemesini kınadı.

Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanı Şeyh Yusuf Edis yaptığı yazılı açıklamada, "Fanatik Yahudilerin, Müslümanların kutsallarına baskınları, bölgeyi dini ve siyasi olarak büyük bir gerilime sevk ediyor. Bu durum tüm bölgeyi dini ve milli bir öfkeye çekmektedir." ifadelerini kullandı.

Şeyh Edis, fanatik Yahudilerin, Mescid-i Aksa ve Harem-i İbrahim'e yönelik baskınlarını, "milyonlarca Müslüman'ın duygularını tetikleyen tehlikeli bir gerilim" olarak değerlendirdi.

- İsrail polisinden Mescid-i Aksa korumalarına ve cemaate saldırı

Bir taraftan İsrail polisinin diğer taraftan fanatik Yahudilerin baskınına uğrayan Mescid-i Aksa'da yine gergin bir gün yaşanıyor.

Harem-i Şerif'in avlusuna girerek Mescid-i Aksa içindeki korumalara saldıran İsrail polisi, duruma tepki gösteren cemaati de tartaklamıştı.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Sözcüsü Firas Dibs de yaptığı yazılı açıklamada, Mescid-i Aksa'nın güneybatı bölgesindeki Fas (El-Meğaribe) Kapısı'ndan giren 260 fanatik Yahudi'nin Harem-i Şerif'e baskın düzenlediğini belirtmişti.

Çarşamba günü başlayacak olan Yahudilerin en kutsal günü Yom Kippur (Kefaret günü) ve ardından bir hafta sürecek olan Sukot Bayramı (Çardaklar Bayramı) münasebetiyle fanatik Yahudiler, sık sık "Tapınak Tepesi" olarak isimlendirdikleri Mescid-i Aksa'ya yönelik baskın çağrıları yapıyor.

- Yahudilerin baskınları 2003'de başladı

Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesi, İsrail polisinin tek taraflı aldığı kararla 2003'te başladı.

Ürdün Vakıflar ve İslami İşler Bakanlığı'na bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nin tüm girişimlerine rağmen, İsrail makamları baskınları sürdürmekte ısrar ediyor.

Fanatik Yahudiler, İsrail polisi eşliğinde, sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kere Mescid-i Aksa’nın güneybatı duvarında bulunan El-Meğaribe Kapısı'ndan Harem-i Şerif'in avlusuna giriyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa'da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

Yorumlar