Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü

Türkiye-Filistin Dostluk Grubu Başkanı Turan, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü'nü kutladı

Google Haberlere Abone ol
Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü

Türkiye-Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü'nü kutladı.

Turan, yaptığı yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda alınan kararla 29 Kasım'ın, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü olarak ilan edildiğini anımsattı.

Hasan Turan, "Tüm dünyadaki mazlum milletlerin sembolü olan Filistinli kardeşlerimizin dayanışma gününün özgürlük ve egemenliklerine, Kudüs'ün ve Mescid-i Aksa'nın üzerindeki işgalin son bulmasına vesile olmasını diliyorum." ifadeleri kullandı.

Birleşmiş Milletlerin, mazlum Filistin halkına destek olunması amacıyla 1977'de aldığı bu kararın kağıt üzerinde kaldığını belirten Turan, bu durumun, hem Birleşmiş Milletler'in gücünü zayıflattığını hem de bölgedeki halkların güvenini sarstığını kaydetti.

Turan, BM'nin, Filistinlileri yok saydığını, Filistin tarafını oyaladığını, yıllardır çözümsüzlüğü çözüm olarak sunduğunu belirtti.

İsrail'in yaptığı acımasız saldırılarda her gün birden çok insanın katledildiğini kaydeden Turan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Siyonist rejim, elinde silahı olmayan sivilleri, okuluna giden çocukları dahi gözünü kırpmadan hunharca katletmektedir. Filistin halkını sindirmeye yönelik bu pervasız saldırılar neticesinde uluslararası hukuk ve BM kararlarının fiilen hükümsüz duruma düşmesi, başta BM olmak üzere uluslararası toplumun yaptırım gücünün olmadığını, aksine işgal rejimini cesaretlendirdiğini ifade etmek isterim.

Yüzyılın projesi adıyla tedavüle sokulmak istenen Filistin'in imha planı, Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ın da gayretleri, onurlu ve kararlı dış politikamızın sonucunda çöpe atılmıştır. Filistin tarafının kabul etmediği, onay vermediği hiçbir karara biz de Türkiye olarak destek vermeyeceğiz."

Yorumlar