Fiji'de iç güvenliğe ordu desteği

Fiji'de genel seçimin ardından güvenliğin sürdürülmesine ordu destek verecek

Google Haberlere Abone ol
Fiji'de iç güvenliğe ordu desteği

Fiji'de Başbakan Frank Bainimarama, emniyet ve ordu yetkilileri, 14 Aralık'ta yapılan genel seçimlerin ardından güvenliğin sürdürülmesi için ordudan yardım istedi.

Emniyet Müdürü Tuğgeneral Sitiveni Qiliho, yaptığı açıklamada, Başbakan Bainimarama'nın emniyet ve ordu yetkilileriyle bir araya geldiğini belirtti.

Qiliho, görüşmede, ordu ve donanma personelinin ülkede güvenliğin sürdürülmesine yönelik desteğinin istenmesine "topluca" karar verildiğini ifade etti.

İki eski darbeci liderin yarıştığı seçimlere atıfta bulunan Qiliho, "yakın zamandaki siyasi gelişmelerin ardından korku içinde yaşayan" azınlık gruplarına yönelik tehditler olduğunu söyledi.

Diğer yandan seçimden koalisyon hükümeti çıkan Fiji'nin başkenti Suva'da herhangi bir askeri hareketlilik görülmedi.

- Yeni başbakanın belirlenmesi için 2 hafta sonra parlamentoda oylama yapılacak

Fiji Başsavcısı ve Ekonomi Bakanı Aiyaz Sayed-Khaiyum, düzenlediği basın toplantısında, yeni başbakanın belirlenmesi için 2 hafta sonra parlamentoda yapılacak oylamaya kadar Bainimarama'nın başbakanlığa devam edeceğini açıkladı.

Sayed-Khaiyum, seçimde üç sandalye kazanarak hükümetin kurulması için gereken 28 koltuk açısından kilit önemi olan Sosyal Demokratik Liberal Partisinde (SODELPA) yapılan oylamada, eski Başbakan Sitiveni Rabuka'nın Halkın Birliği Partisi ile koalisyon kurulması yönelik çıkan kararın "geçerliliğini" sorguladı.

Başsavcı Sayed-Khaiyum, eski Başbakan Rabuka'yı siyasi üstünlük sağlamak için Fiji'yi bölmekle suçladı.

- Darbeci başbakanların yarışı

Ülkede 14 Aralık'ta düzenlenen genel seçimde, parlamentodaki 55 koltuk için 342 aday yarışmıştı.

Darbeyle yönetime gelen Başbakan Frank Bainimarama (68) ve eski Başbakan Sitiveni Rabuka da (74) adaylar arasındaydı.

Seçimin resmi olmayan sonuçlarına göre, Başbakan Bainimarama'nın iktidardaki Önce Fiji Partisi (FFP) 26, eski Başbakan Sitiveni Rabuka'nın Halkın Birliği Partisi (PAP) 21, Ulusal İttifak Partisi (NFP) 5, Sosyal Demokratik Liberal Parti (SODELPA) 3 koltuk kazanmıştı.

Seçimde hiçbir partinin hükümet kurmak için çoğunluğu elde edememesi üzerine koalisyon görüşmeleri yapılmış ve PAP, NFP ve SODELPA koalisyon kurmakta anlaşmıştı. Buna göre, Başbakan Bainimarama'nın iktidardaki Önce Fiji Partisi (FFP) koalisyon dışı kalmıştı.

Kurulacak koalisyon hükümetinde, Halkın Birliği Partisinden eski Başbakan Sitiveni Rabuka'nın tekrar başbakan olacağı belirtilmişti.

Ülkede, 2006'da yapılan darbenin ardından o dönemki askeri yönetimin lideri Frank Bainimarama, başbakan olmuştu.

Bainimarama'nın döneminde yeni anayasa hazırlanmıştı. 2014 ve 2018'de yapılan seçimleri de kazanan Bainimarama, 16 yıllık iktidarını devam ettirmek istiyor.

Eski Fiji Başbakanı Sitiveni Rabuka ise Fiji'de ilk darbeyi Mayıs 1987'de, ikincisini 4 ay sonra yapmıştı.

Ülkede cumhuriyeti ilan eden ve daha sonra yönetimi geçici hükümete devreden Rabuka, 1991'de başbakan seçilmiş ve bu görevi 1999'a kadar sürdürmüştü.

Yorumlar