Favicovir yasaklandı mı

Favicovir yasaklandı mı veya Favicovir ilacı artık koronavirüs tedavisinde kullanılmayacak mı? İşte meraklı soruların cevapları:

Google Haberlere Abone ol

Favicovir yasaklandı mı sorusu son günlerde koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlardan birinin yasaklanması üzerine sıklıkla dile getirilmeye başlandı. Peki, Favicovir yasaklandı mı?

Sağlık Bakanlığı 8 Mayıs 2021 tarihinde yayınlanan yeni koronavirüs tedavi rehberinde değişikliğe gidildiği görüldü. 

Favicovir yasaklandı mı
Favicovir ilacını Türkiye'de Atabay isimli şirket üretiyor.

 

Yayınlanan yeni koronavirüs tedavi rehberinde, daha önce yer alan ilaçlardan birinin yer almadığı görüldü. 

Yayınlanan "Erişkin Hasta Tedavisi" isimli rehberde; Türkiye, Avrupa, ABD ve diğer ülkelerde daha önce başka hastalıkların tedavisi için ruhsatlandırılan hidroksiklorokin, favipiravir, remdesivir, lopinavir-ritonavir gibi ilaçların Kovid-19'a karşı antiviral olarak önerildiği ve kullanıldığı hatırlatıldı.

Halen pek çok ülkede bu ilaçların farklı kombinasyonlarının kullanımına devam edildiği belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

"İlerleyen süreçte bu ajanların yaygın kullanımıyla klinik sonuçlarının daha yaygın bir şekilde ortaya çıkması ve Kovid-19'daki etkinliğini değerlendiren randomize kontrollü klinik çalışmaların yayımlanmasıyla tedavi önerileri gözden geçirilerek güncellenmiştir. Ancak Kovid-19'a karşı etkili antiviral bulunması konusunda halen çok fazla sayıda klinik çalışma devam ettiğinden, bu çalışmaların sonuçları yakından izlenip virüsün geçirdiği mutasyonlar ve bu mutasyonların klinik bulgulara yansıması da takip edilerek tedavi rehberinde gerektiğinde tekrar güncellemeler yapılabilecektir."

Bu kapsamda, rehberden Kovid-19 tedavisi için hidroksiklorokin ilacı önerisi çıkarıldı.

Özetlersek; 

Sağlık Bakanlığı, favicovir ilacının yasaklanmasına dair bir karar almadı. Sadece Hidrosiklorokin ilacının kullanımı yasaklandı.

Yorumlar