Erzincan'daki arama kurtarmada son durum

Erzincan İliç'te yaşanan toprak kayması sonrasında başlatılan arama kurtarma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 9 Kişinin arandığı alanda çalışmalar aralıksız sürüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, işçilerin tahliye edildiğini doğruladı.

Google Haberlere Abone ol
Erzincan'daki arama kurtarmada son durum

Erzincan'ın İliç ilçesinde, altın madeninde meydana gelen göçük sonucu 9 işçinin hayatta kalma mücadelesi devam ediyor. Göçük altında kalan işçilere ulaşmak için başlatılan arama kurtarma çalışmaları, gece gündüz demeden sürdürülüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, işçilerin tahliye edildiğini ancak kontrol amaçlı bölgeye giren 9 işçinin enkaz altında kaldığını açıkladı.

YOĞUN ÇALIŞMALAR VE TEKNOLOJİK DESTEK

Bölgede 2 bin 722 personel, 796 araç, 99 aydınlatma kulesi, 52 jeneratör, 7 drone, 1 georadar ve 5 yer altı radarı ile yoğun bir çalışma yürütülüyor. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü uzmanları, metale duyarlı dronelar kullanarak, göçük altında kalan işçilerin yerini tespit etmeye çalışıyor.

SORUŞTURMA VE GÖZALTILAR

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili olarak 8 bilirkişi görevlendirdi ve toprak numuneleri alınarak incelemeye alındı. Soruşturma kapsamında, ilk bulgulara göre olayda kusuru bulunan 8 kişi, aralarında bir Kanada vatandaşının da bulunduğu firmanın yöneticileri, 14 Şubat'ta gözaltına alındı.

GÜVENLİK VE İNCELEME ÇALIŞMALARI

Arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra, olay yeri ve çevresinden alınan toprak ve su numuneleri, detaylı inceleme için yetkili laboratuvarlara gönderildi. Bilirkişi heyeti, çeşitli mühendislik disiplinlerinden oluşarak, olay yerinde gerekli incelemeleri yapmakta ve uzmanlık raporunu hazırlamak üzere çalışmalarını sürdürmektedir.

Bölgeye giriş ve çıkışlar kontrollü bir şekilde sağlanırken, yetkililer ve ekipler, göçük altında kalan işçilere ulaşmak için zamanla yarışıyor.

Yorumlar