Erzincan'da son durum: Aramalar kesintisiz şekilde sürdürülüyor

Erzincan'da yaşanan toprak kaymasından sonra bölgede başlayan arama kurtarma çalışmaları iki gündür aralıksız şekilde sürüyor. Şu ana kadar 9 işçiden haber alınamadı.

Google Haberlere Abone ol
Erzincan'daki aramalarda son durum

Erzincan İliç'teki altın madeninde meydana gelen toprak kayması sonucu 9 işçi göçük altında kaldı. 827 kişilik ekip gece gündüz demeden arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Olayla ilgili 7 kişi gözaltına alındı, Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu.

Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin 2010 yılı Aralık ayından itibaren altın üretimi yaptığı Çöpler'deki maden sahasında, dün saat 14.28'de Eski Değirmen mevkiinde heyelan yaşandı. Maden ocağı sahasındaki 200 metre yüksekliğindeki biriktirilmiş toprak kaydı. 10 milyon metreküp olduğu hesaplanan kütlenin yaklaşık 800 metre kadar hareket ettiği tespit edildi. Koca bir dağın çöktüğü olayda toprak altında kalan 9 madenciyi kurtarmak için bölgeye Erzincan Jandarma, AFAD ve sağlık ekipleri yönlendirildi.

ÇALIŞMALAR GECE GÜNDÜZ DEMEDEN SÜRÜYOR

Toprak altında kalan 9 işçiye ulaşabilmek için çalışmalar aralıksız sürürken arama kurtarma ekipleri çalışmalarına gündüz olduğu gibi günün ilerleyen saatlerinde de devam ediyor.

7 KİŞİ GÖZALTINDA

Bölgede Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresin, Diyarbakır, Tokat ve Tunceli AFAD ekipleri ile ile birlikte birçok gönüllü yardım kuruluşu kurtarma çalışmalarına katıldı. AFAD, JAK, TSK, Emniyet Genel Müdürlüğü, madenciler ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 339'u arama kurtarma personeli olmak üzere toplam 827 personel, toprak kayması olan alanda görev yapıyor. 5 drone, 2 kimyasal biyolojik ve nükleer araç, 5 metale duyarlı radar cihazı ve 5 kurtarma köpeğiyle çalışmalar devam ediyor. Arama kurtarma çalışmaları sürerken olayla ilgili soruşturmada maden saha sorumlusunun da aralarında bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı. Devam eden soruşturmada firma sorumlusu dahil 3 kişi daha gözaltına alındı, toplam sayı 7 oldu.

6 MADENCİNİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Toprak altında kalan 9 işçiden 6'sının isimleri belli oldu. İşçilerin Şaban Yılmaz, Kenan Öz, İbrahim Keklik, Adnan Keklik, Hüseyin Kaya ve Ramazan Çimen olduğu bildirildi.

YERLİKAYA: METAL RADAR TESPİTLERİYLE BU KÜTLELER ÜZERİNDE ARAMA YAPMAYA BAŞLADIK

Olay yerinde bulunan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya son açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "İnsan kaynakları ve personel açısından hiçbir ihtiyacımız yok. Yapılan tüm değerlendirmelerde aradığımız arkadaşlar 5'inin bir konteyner içinde yer aldığı 3'ünün bir araç içinde ve aynı bölgede yer aldığı, bir şoför kardeşimizin de kamyon içinde başka bir bölgede olduğu değerlendiriliyor. 100 dönüme yayılmış bir kütleden bahsediyoruz. Bu kütle içinde bir avantajımız var. Araç içinde olan ve konteyner içinde olan demek bizim metal radar tespitleriyle birlikte bu kütleler üzerinde arama yapmaya başladık. Bu radar taramalarıyla bu araçlar ve konteynerle ilgili bir iz alır almaz oraya odaklanıp mesafe almak istiyoruz."

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Çalışma Toplantısı'na katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Erzincan İliç'teki toprak kaymasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Özhaseki, "Burada 9 kardeşimiz şu anda toprak altında. Müthiş bir arama çalışması var. İnşallah bir an önce onlara ulaşırlar diye de ümit ve dua ediyorum." dedi.

TEHLİKELİ ATIKLAR FIRAT NEHRİ'NE ULAŞTI MI?

Bakan Özhaseki konuşmasının devamında "Oradaki tehlikeli atıkların Fırat'a ulaşıp ulaşmadığı konusu çok önemli. İlgili birimlerimiz, genel müdürlerimiz, onların ekipleri, iş birliği yaptığı bilim adamları, elimizdeki tüm teknik imkanlar tamamıyla bölgeye sevk edildi. Tahliye laboratuvarlarımız orada. Ayrıca bağımsız laboratuvarlara gerek topraktan gerekse sudan numuneleri alıp gönderiyoruz. Çok şükür şu ana kadar herhangi bir kirliliğe ve korktuğumuz bir olaya rastlamadık. Anlık olarak bunu takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLMELİ

Madende yaşanan toprak kaymasının yaşandığı gün Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu'dan bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, arama kurtarma çalışmaları için tüm imkanların seferber edilmesini istemişti.

MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULDU

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kazayı araştırmak üzere 4 müfettişin görevlendirildiğini açıklarken TBMM'de de maden kazasına ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu. Komisyon kazanın tüm yönleriyle araştırılması için 3 ay süreyle çalışacak, gerektiğinde incelemelerde bulunmak üzere il dışına da çıkılacak.

Yorumlar