Erdoğan üniversite açıklaması son dakika

Son Dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan üniversitelerle ilgili açıklama geldi.

Google Haberlere Abone ol
Başkan Erdoğan'dan üniversitelerle ilgili açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika üniversite açıklaması geldi.

Erdoğan, NTV'de katıldığı programda üniversitelerin ne zaman açılacağına dair sorulara da cevap verdi. 

Sunuculardan Seda Öğretir'in üniversitelerin yüz yüze eğitime ne zaman geçeceğine yönelik bir soru üzerin Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Üniversitelerin, depremzedelere ayrılan yurtlar nedeniyle uzaktan eğitime geçtiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgesindeki yurtların şu anda depremzedelere ev sahipliği yaptığını ve orada kalan vatandaşların son derece memnun olduğunu söyledi.

Erdoğan, burada kalan vatandaşların müsait bir yere alınması sonrasında bu yurtların tekrar açılabileceğini söyledi.

Erdoğan, öncesinde ise YÖK başkanıyla da yaptıkları istişare sonucunda hibrit eğitime geçilmesi konusunda uzlaştıklarını ifade etti.

Erdoğan, bazı okullarda yüz yüze bazı okullarda ise uzaktan eğitim şeklinde bir çözüm bulduklarını açıkladı.

YÖK BAŞKANI BU KONUDA AÇIKLAMA YAPMIŞTI

YÖK Başkanı Erol Özvar, iki gün önce yaptığı açıklamada hibrit öğretime geçeceklerini söylemişti.

YÖK Başkanı Erol Özvar, üniversitelerde uzaktan eğitime ilişkin kararı Nisan ayı başı itibarıyla yeniden gözden geçireceklerini söyledi. Şartların elverişli hale gelmesi durumunda uzaktan eğitimin yanında yüz yüze eğitim imkanının da sunulduğu "hibrit öğretim" seçeneğini değerlendireceklerini belirtti.
Yükseköğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Erol Özvar, İzmir Ege Üniversitesi'nde üniversiteler arası kurul toplantısında konuştu. Özvar, yüzyılın afeti sonrası alınan üniversitelerde uzaktan öğretim kararının gözden geçirileceğini söyledi.

Özvar, "Alınan kararı Nisan ayı başı itibarıyla yeniden gözden geçirerek, şartların elverişli hale gelmesi durumunda uzaktan eğitimin yanında yüz yüze eğitim imkanının da sunulduğu harmanlanmış, hibrit öğretim seçeneğini değerlendireceğiz. Yükseköğretim Kurulu olarak birinci önceliğimiz, yükseköğretim sistemimizin afet sonrası hızlı bir şekilde normalleştirilmesidir" dedi.

Erol Özvar, afetin yüksek öğretim kurumlarına etkisini de anlattı. Depremlerden 11 ildeki 18 üniversitede görev yapan 17 bin akademisyen, 30 bin idari personel ile 545 bin öğrencinin etkilendiğini belirtti.

11 ildeki üniversite yerleşkelerinde 4 binanın yıkıldığını, 554 binanın ise hasar gördüğünü kaydetti.

Özvar, Depremden en çok etkilenen yerleşkelerin Adıyaman, Hatay Mustafa Kemal ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitelerine ait olduğunu da bildirdi. Yaraların kısa sürede sarılacağını söyledi.

Yorumlar