Erdoğan-Putin görüşmesinin detayları ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen toplantının ayrıntıları ortaya çıktı. Erdoğan ve Putin'in sadece tercümanlar eşliğinde iki saat baş başa görüştüğünü kaydeden Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Haritaları incelediler. Her ikisi de sahadaki nüansları çok iyi biliyorlar." dedi.

Google Haberlere Abone ol

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, basın mensuplarına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyipo Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasından 22 Ekim tarihinde Soçi'de gerçekleşen toplantının detaylarını açıkladı.

Suriye'nin kuzeyi ile ilgili varılan mutabakattan önce 6 saati aşkın süren zirvenin detaylarını anlatan Peskov, her iki liderin sahadaki nüansları bildiğini ve bu durumun 

Her iki liderin Suriye'de sahadaki duruma hakim olduğunu vurgulayan Peskov, "Erdoğan ve Putin iki buçuk saat baş başa oturdu ve bu görüşmede sadece tercümanlar bulundu. Haritaları incelediler. Her ikisi de sahadaki nüansları çok iyi biliyorlar." ifadesini kullandı.

Baş başa görüşmenin ileriki aşamasında savunma bakanları ve diğer uzmanların da davet edildiğini aktaran Peskov, Erdoğan ve Putin'in bizzat mutabakat muhtırası üzerinde değişiklikler yaptığını söyledi. İki liderin, dışişleri bakanlarına bu değişiklerden sonra metinde boş kalan yerleri doldurmaları talimatı verdiğini anlatan Peskov, Rusça, Türkçe ve İngilizce hazırlanan mutabakat metninin dışişleri bakanları tarafından karşılaştırıldığını belirtti.

Peskov bütün bu sürecin 6 saatten fazla sürdüğünü ifade etti.

"BU ORTAK BİR ÇALIŞMADIR"

Ayrıca Türkiye ve Rusya Mutabakat Muhtırası'nın Avrupa açısından da önem arz ettiğine dikkati çeken Peskov, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu mutabakat aslında Avrupalıların da çıkarınadır, çünkü sınır terör unsurlarının sızmasından korunuyor, Türkiye'nin güvenliğini sağlıyor. Aynı zamanda daha sonra Avrupa'ya yönelebilecek göç akımını engelliyoruz. Bunun için Avrupa tamamen tatmin olabilir ve olmalıdır. Her şeyden önce bu mutabakattan Kürtler memnun olmalıdır."

Türkiye ve Rusya arasındaki mutabakat muhtırasının Moskova'nın mı yoksa Ankara'nın mı inisiyatifiyle yapıldığı sorusuna Peskov, "Bu ortak bir çalışmadır." şeklinde cevap verdi.

Yorumlar