Erdoğan: Esed devlet terörü estirmiş bir teröristtir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus'ta yaptığı konuşmada Suriye'de Esed ile huzurun gelmeyeceğini belirterek, "Esed aslında devlet terörü uygulamış bir teröristtir" dedi

Google Haberlere Abone ol
Erdoğan: Esed devlet terörü estirmiş bir teröristtir

Sonhaberler | Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erodğan, Afrika turu kapsamında bugün de Tunus'u ziyaret ediyor. Erdoğan, Tunuslu mevkidaşıyla birlikte katıldığı ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, gündemdeki konuları değerlendirdi. Erdoğan, Suriye'de artık Esed ile huzurun mümkün olmadığını, onun devlet terörü uygulayan bir terörist olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye ve Tunus, hep birlikte, güçlü şekilde şunu söylemektedir. 'Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir.' Kudüs'ün tarihi statüsüne ve kutsiyetine yönelik hiçbir adım kabul edilemez.“ dedi. 

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle: 

Türkiye ve Tunus, hep birlikte, güçlü şekilde şunu söylemektedir. 'Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir.' Kudüs'ün tarihi statüsüne ve kutsiyetine yönelik hiçbir adım kabul edilemez.

Bölgesel gelişmeler kapsamında başta Kudüs olmak üzere uluslararası gündemdeki birçok meselede (Tunus'la) aramızda benzer görüşler var. Bu benzer görüşler de bizim aynen bayrağımızdaki birlik gibi burada da birliğimizi ortaya çok açık, net ortaya koyuyor. Demek ki 'tek bayrak', böyle bir durum söz konusu. Temennim odur ki bu, ruhlarımızın da dışa yansıması olsun.

Filistin'in devlet olarak tüm dünyada tanınmasını sağlama çalışmalarını hep birlikte yürüteceğiz. Burada Avrupa Birliği üyesi ülkelerin tutumu çok çok önemli.

DEAŞ'a yönelik mücadelede olsun, diğerlerinde olsun güvenlik güçlerimiz bu noktada ciddi manada istihbarat ayağıyla bilgi paylaşımını yapmalı. Bu bilgi paylaşımı sayesinde biz bugüne kadar binlerce teröristi ya ülkelerine gönderdik veyahut cezaevlerine attık

Suriye'de Esed'le yürümek kesinlikle mümkün değildir. Ne için? 1 milyona yakın vatandaşını öldürmüş olan bir Suriye'nin başkanıyla nasıl olacak da geleceği kucaklayacağız? Suriye'nin halkı böyle birisini başında görmek ister mi? Çünkü Esed, kesinlikle açık ve net söylüyorum, devlet terörü estirmiş aslında bir teröristtir.

Yorumlar