Erdoğan, ABD polisinin işlediği cinayeti kınadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan polisi tarafından işlenen Floyd cinayetini kınadı.

Google Haberlere Abone ol

Amerikan halkını ayaklandıran cinayetin yankıları devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi Twitter hesabından İngilizce olarak yaptığı açıklamada, polis şiddeti sonucu George Floyd’un hayatını kaybetmesine ilişkin bir değerlendirmede bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ABD’nin Minneapolis kentinde George Floyd’un işkence sonucu öldürülmesine yol açan ırkçı ve faşist yaklaşım, sadece hepimizi üzmekle kalmamış aynı zamanda tüm dünyada karşı durduğumuz adaletsiz düzenin en acı verici tezahürlerinden biri olmuştur. Bize, yaratandan ötürü insanlığı sevmeyi öğreten İslam medeniyetinin bir üyesi olarak bu insanlık dışı mentaliteyi kınıyorum. Nerede, ne bağlamda, ne şekilde olursa olsun Türkiye, daima insanlığa karşı her türlü saldırıya karşı durmuştur,” ifadelerini kullandı.

Hz. Muhammed’in “Beyazın, siyaha bir üstünlüğü yoktur. Siyahın da beyaza bir üstünlüğü yoktur,” şeklindeki hadisini anımsatan Erdoğan, “Bu ilke doğrultusunda ırk, renk, din, dil ya da inanca dayalı hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm insanlığın haklarını korumak için mücadele vermeye devam edeceğiz,” mesajını verdi.

Erdoğan, paylaşımında, “Bu insanlık dışı eylemin faillerinin hak ettikleri cezayı alacağına inanıyorum. Konuyu takip ediyor olacağız. George Floyd’u saygıyla anıyor, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum,” ifadelerine yer verdi.

 

Yorumlar